facebook

„Świat, wydanie drugie” Teatru Witkacego w Willi Decjusza

Serdecznie zapraszamy w najbliższą niedzielę – 4 sierpnia o godz. 19.00 – na kolejną odsłonę projektu Ogrody Twórczości 2013. Tym razem Teatr im. S. I. Witkiewicza z Zakopanego we wnętrzach Willi Decjusza zaprezentuje recital Katarzyny Pietrzyk oparty na tekstach Wisławy Szymborskiej pt. „…Świat, wydanie drugie”. Wstęp na spektakl na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych w punktach InfoKraków (ul. św. Jana 2, Pawilon Wyspiańskiego – pl. Wszystkich Świętych 2) oraz bezpośrednio przed wydarzeniem. Ilość miejsc ograniczona.

 

 

„Uwiódł mnie dowcip poetki, jej skłonności do autoironii, mądrości oraz dar odkrywania niezwykłości w tym, co zwykłe. Na ogół kameralne wiersze, postrzegam jako małe arcydzieła o skończonej formie, jak i zaskakującej, trafnej poincie. Fragmenty niektórych z nich, pomimo iż pochodzą one z różnych utworów, układają się dla mnie w logiczną całość…” – Katarzyna Pietrzyk.

 

W spektaklu wykorzystano wiersze Wisławy Szymborskiej: Allegro ma non troppo, Koniec i początek, Konkurs piękności męskiej, Nic darowane, Obmyślam świat,, Odzież, Pierwsza fotografia Hitlera, Podziękowanie, Portret kobiecy, Prospekt, Przemówienie w biurze znalezionych rzeczy, Urodziny, Uśmiechy, Życie na poczekaniu.

 

 

 

Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem

 

Wisława Szymborska

„…Świat, wydanie drugie”

 

  • scenariusz i wykonanie:

Katarzyna Pietrzyk

 

  • muzyka:

Jerzy Chruściński

 

  • konsultacja choreograficzna:

Anita Podkowa

 

  • scenografia:

Ewa Dyakowska-Berbeka

 

„Katarzyna Pietrzyk w tym spektaklu nie „gra Szymborskiej” i w zasadzie jedynie tym kapelusikiem nawiązuje do postaci poetki. Jest postacią, przechodzącą przez życie jak każdy z nas, zwyczajny everyman, czy w tym przypadku – everywoman. Ale ta „zwyczajna kobieta” ma świadomość, że „po każdej wojnie trzeba posprzątać”, choćby po to, żeby w trawie, porastającej jej przyczyny i skutki, mógł sobie leżeć ktoś z kłosem w zębach i gapić się w chmury…

 

Dobór tekstów jest niezwykle przemyślany. Nie ma tu wierszy powszechnie znanych, którymi zarzucone były media po śmierci Noblistki, ale każdy tekst zmusza do refleksji nad życiem i nad nami w tym życiu. Napięcie kilkakrotnie rozładowywane jest drobiazgami o nieco lżejszym charakterze, bo przecież Wisława Szymborska była także autorką ironicznych czy nawet autoironicznych wierszy, a jej specyficzne poczucie humoru też było jej firmową wizytówką” – Maciej Pinkwart.

 

 

log_forum_pl

 

 

logo_mkidn

 Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

malopolska_poziom

 Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

 

 

Partner:

 

log_tauron_dystrybucja

 

 

Zobacz także