facebook

Jubileuszowe spotkanie SAGOWICZÓW z Willi Decjusza

Stowarzyszenie Willa Decjusza realizowało od ponad pięciu lat projekt SAGA – warsztaty kreatywnego pisania. Uczestnicy wielu edycji tego projektu stworzyli grupę SAGOWCE w 2013 roku i spotykają się w Willi Decjusza jeden raz w miesiącu kontynuując rozpoczętą ideę spotkań literackich. 11 września bieżącego roku odbyła się uroczystość z okazji Jubileuszu grupy SAGOWCE, pięciolecia powstania. Poniżej tekst napisany przez uczestników, upamiętniający spotkanie oraz zdjęcia go ilustrujące.

 

 

Pięciolecie SAGOWCÓW, czyli SAGA po SADZE

 

Mimo, że ranek 11 września bieżącego 2018 roku był pochmurny, wczesnym popołudniem pojawiło się słońce. Tak już było do wieczora i bardzo dobrze, bo jubileuszowe spotkanie naszej grupy Sagowej w tym dniu odbywało się wyjątkowo w plenerze na działce u Marka, zamiast w Willi Decjusza. Pogoda była więc dość ważnym elementem tego wydarzenia. Na miejsce przybyła większość  uczestników naszych comiesięcznych spotkań, które odbywają się regularnie już od pięciu lat. 

 

Tak ! Minęło dokładnie pięć lat, czyli odbyło się sześćdziesiąt naszych Sagowych spotkań.
I na każdym z nich głównym punktem programu była zawsze prezentacja tekstów na ustalony wcześniej temat. Tak samo stało się tego jubileuszowego dnia. Temat „Ognisko” wybrany przez Marka, był adekwatny do sytuacji, gdyż ostatnim wydarzeniem tego dnia było najprawdziwsze ognisko z kiełbaskami, nie wspominając o innych pojawiających się wcześniej na stole pysznościach.

 

Jednak tego dnia czytanie tekstów przesunęło się na dalszy plan. W pewnej chwili na dodatkowym stoliku pojawił się piękny tort ze świeczką w kształcie cyfry 5 pośrodku, a obok spora butelka szampana. Zrobiło się radośnie i wspomnieniowo;  Antoni przeczytał sprawozdanie sprzed pięciu lat z pierwszego organizacyjnego spotkania naszej grupy o profilu MEDIA, z drugiej edycji projektu SAGA. Przypomniał, że gdy w czerwcu 2013 roku zakończyła się w Willi Decjusza wyżej wymieniona edycja, kilka osób wyraziło chęć spotykania się z zamiarem kontynuowania idei twórczego pisania i równocześnie możliwości wspólnych dyskusji celem, między innymi, bliższego wzajemnego poznania.

 

Dość szybko dołączyło do nas kilka osób z równoległej grupy o profilu PROZA.
Ku naszej radości okazało się, że możemy korzystać z gościnności Stowarzyszenia Willa Decjusza, w czym wspierały nas od początku życzliwie panie Katarzyna Kubisiowska, Anna Kowalska, Magda Jasińska, później przez długi czas pan Marcin Dyrcz, a obecnie również Pani Iwona Sulejewska. 

 

I tak po ustaleniu zasad działania,  przez pięć lat aż do teraz, kontynuujemy prezentacje tekstów o różnorodnej tematyce ustalanej przez osobę prowadzącą, bo każdy z uczestników ma możliwość wybrania tematu w danym miesiącu i poprowadzenia  spotkania. Ponieważ obecność nie jest obowiązkowa, a stanowimy grupę 18-osobową, więc na każdym spotkaniu jest około piętnaście osób. Teksty, po zaprezentowaniu grupie, przesyłamy mailowo do Antoniego, który czuwa nad tym, aby znalazły się one nie tylko na naszej stronie internetowej www.sagowce.eu  w zakładce: „Piszemy TEKSTY”, ale również by dotarły do właściwej osoby w Willi Decjusza.  Czujemy się zintegrowani dodatkowo dzięki zaistnieniu w sieci, gdyż cztery lata temu Jola Mirecka doprowadziła do powstania wspomnianej wyżej witryny internetowej o nazwie SAGOWCE. 

 

Założenia sprzed pięciu lat udaje się nam realizować. Jesteśmy odpowiedzialnymi osobami o sporym doświadczeniu życiowym i różnorodnych zainteresowaniach. Mimo, że w grupie przeważają panie, z których każda jest prawdziwą indywidualnością, to obecność dwóch panów, o równie bogatych osobowościach, jest nieoceniona. W takiej sytuacji wytworzyły się wśród nas serdeczne więzi, przy jednoczesnym poszanowaniu prywatności każdego z nas. Na wszystkich spotkaniach panuje życzliwa atmosfera, pełna wyrozumiałości dla przypadkowych potknięć, co jest dodatkową motywacją do kontynuacji naszych wysiłków i spotkań.
I w ten miły sposób wkroczyliśmy w szósty rok naszego wspólnego działania, nadal korzystając z gościnności Stowarzyszenia Willa Decjusza.

 

Strona Sagowce jest dostępna pod linkiem www.sagowce.eu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz także