facebook

Polsko-Brytyjski Okrągły Stół 2009

15 maja 2009, Prof. Timothy Garton Ash, Triumph to crisis? Europe 1989-2009. Prof. Timothy Garton Ash – wykładowca Uniwersytetu w Oksfordzie, ekspert ds. polityki międzynarodowej i praw człowieka, znawca Europy Środkowej wygłosi wykład nt. sytuacji Polski i Wielkiej Brytanii w zmieniającej się Europie. Wydarzenie to będzie inauguracją obrad Polsko-Brytyjskiego Okrągłego Stołu, które odbywać się będą w Willi Decjusza w Krakowie.

 

Celem tegorocznych spotkań w ramach Polsko-Brytyjskiego Okrągłego Stołu, zatytułowanych „Agendas for stormy times – EU Energy and Foreign Policy”, będzie diagnoza burzliwych czasów w polityce energetycznej i zagranicznej Unii Europejskiej oraz rekomendacje na przyszłość. Tematami przewodnimi będą: energia i zmiany klimatyczne, kryzys finansowy oraz Europejska Polityka Sąsiedztwa.

 

Polsko-Brytyjski Okrągły Stół jest spotkaniem grupy kilkudziesięciu polityków, dyplomatów, urzędników, intelektualistów i przedstawicieli Polski i Wielkiej Brytanii poświęconym najistotniejszym zagadnieniom na agendzie europejskiej – powstał w efekcie współpracy demosEUROPA – Centrum Strategii Europejskiej, Fundacji Unia&Polska, Brytyjskiego Chatham House, Centrum Studiów Europejskich Uniwersytetu w Oxfordzie i Stowarzyszenia Willa Decjusza.

 

Zeszłoroczne wydarzenie, które odbyło się w Krakowie w dniach 9-11 maja, poświęcone było specjalnym stosunkom Polski i Wielkiej Brytanii ze Stanami Zjednoczonymi i zaowocowało bardzo udaną wymianą opinii oraz publikacją wniosków z niej wynikających w prasie europejskiej. Dlatego też spotkanie Okrągłego Stołu zostanie powtórzone w tym roku w nadziei, że stanie się tradycyjnym forum debaty polsko-brytyjskiej.

 

Inauguracja konferencji połączona będzie z debatą publiczną w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dalsza część opierać się będzie na zamkniętym seminarium w Willi Decjusza w gronie ok. 30 osób, podzielonym na bloki tematyczne: energia i zmiany klimatyczne, kryzys finansowy, innowacyjne społeczeństwo, polityka UE wobec Rosji oraz polityka sąsiedztwa.

 

Wykład inauguracyjny:

piątek, 15 maja 2009, godz. 18.00

Aula Collegium Novum

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

ul. Gołębia 24

Kraków

Zobacz także