facebook

Salon muzyczny Chóru Polskiego Radia w Willi Decjusza. Inauguracja w niedzielę 9 kwietnia 2017 o godz. 17.00

Salon muzyczny Chóru Polskiego Radia w Willi Decjusza to przedsięwzięcie bez precedensu, którego istotą jest spotkanie odbiorców i twórców, wspólna rozmowa i celebracja sztuki muzycznej dzisiejszych czasów. Raz w miesiącu w krakowskiej Willi Decjusza – miejscu, które blisko pół tysiąca lat temu zostało zaprojektowane właśnie jako przestrzeń wymiany myśli, odbywają się koncerty monograficzne z udziałem i komentarzem kompozytorów oraz innych twórców. Dzieła zaproszonych artystów wykonuje Chór Polskiego Radia oraz zaprzyjaźnieni z zespołem wybitni artyści.

 

Tak przedstawiona sztuka współczesna przestaje być obcą, a nawiązania do muzyki nieco starszej zachęcają większe grono odbiorców do uczestnictwa w tych niedzielnych spotkaniach oraz w tak zasłużonym dla europejskiej kultury miejscu, jakim jest Willa Decjusza.

 

W 2016 roku gośćmi „Salonu muzycznego” byli tak wybitni polscy twórcy, jak choćby Agata Zubel, Paweł Mykietyn, Andrzej Kwieciński, Paweł Łukaszewski, Aleksander Kościów, a także znakomity holenderski kompozytor Roderik de Man. Edycja 2017 rozpocznie się 9 kwietnia, spotkaniem z Wojciechem Błażejczykiem.

 

W niedzielę 9 kwietnia o 17.00 w Willi Decjusza usłyszymy: Muzykę strun na gitarę elektryczną, fortepian, skrzypce, altówkę i wiolonczelę (2015) – utwór zadedykowany Zygmuntowi Krauze, Spirits of the Dead na flet, skrzypce i altówkę, z wykorzystaniem wiersza Edgara Alana Poe Spirits of the Dead (2016) – pamięci Heleny Kosowskiej, Horyzont cząstek na gitarę elektryczną, basową, obiektofony i elektronikę (2014) w wykonaniu kompozytora oraz Protokół na aktora, flet, akordeon, saksofon, wiolonczelę, perkusję i taśmę – do tekstów 4 wierszy Stanisława Barańczaka (2010). Wykonawcą koncertu, obok kompozytora będzie Hashtag Ensemble (#Ensemble).

Rozmowę z Wojciechem Błażejczykiem poprowadzi Ewa Szczecińska (Program 2 Polskiego Radia).

 

Wojtek Błażejczyk, to kompozytor, reżyser dźwięku, gitarzysta. Jego utwory były wykonywane podczas wielu festiwali w Polsce i za granicą, m.in. takich jak: Warszawska Jesień, New Music Concerts (Toronto), Polish Modern: New Directions in Polish Music Since 1945 (Nowy Jork), Visegard Portraits (Budapeszt), Musica Moderna, Musica Electronica Nova, Musica Polonica Nova, Poznańska Wiosna Muzyczna, EXPERIMENTELLE MUSIK (Monachium) i innych. Tworzy zarówno muzykę akustyczną jak i elektroakustyczną, komponuje także muzykę teatralną i filmową.

 

Zapraszamy!

Organizatorem cyklu Salon muzyczny Chóru Polskiego Radia w Willi Decjusza jest Fundacja Rozwoju Sztuki SONORIS we współpracy ze Stowarzyszeniem Willa Decjusza.

 

Bilety w cenie 10 zł do nabycia przed koncertem.

Zobacz także