facebook

Międzynarodowy Zlot Młodzieży „Europa Młodych – Europą Pokoju”

Startuje Międzynarodowy Zlot Młodzieży w Wapiennem (Małopolska) współorganizowany przez Stowarzyszenie Willa Decjusza w stulecie wybuchu I wojny światowej. Spotkanie odbywające się pod hasłem „Europa Młodych – Europą Pokoju” ma służyć nie tylko przybliżeniu wydarzeń historycznych, ale przede wszystkim dyskusji o przyszłości wielonarodowej i wielokulturowej Europy. 

 

Na zlot, trwający od 1 do 10 sierpnia, zaproszeni zostali studenci z krajów, których żołnierze sto lat temu w czasach Monarchii Austro-Węgierskiej zaangażowani byli w działania wojenne: z Czech, Niemiec, Polski, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Ukrainy i Węgier. Spotkanie odbywa się w uzdrowisku Wapienne w gminie Sękowa. Stamtąd młodzi ludzie będą wyjeżdżać do miejscowości na szlaku frontu wschodniego I wojny światowej, m.in. do Gorlic, gdzie w maju 1915 r. rozegrała się bitwa zwana „Polskim Verdun”. Była to największa operacja militarna na froncie wschodnim, zakończona zwycięstwem armii niemieckiej i austro-węgierskiej oraz przerwaniem frontu rosyjskiego.

 

W trakcie zlotu zaplanowano debaty, wykłady i warsztaty poświęcone m.in. tożsamości, pamięci, patriotyzmowi, współistnieniu w jednym państwie wielu narodowości. Jedna z debat będzie dotyczyła tego, jak zapobiec kolejnemu globalnemu konfliktowi, a jedne z warsztatów – zachowaniu jednostki wobec wojny.

 

Młodzi ludzie zobaczą cmentarze wojenne m.in. na Przełęczy Małastowskiej i na wzgórzu Pustki w Łużnej, gdzie spoczywa ponad 1,2 tys. żołnierzy różnej narodowości. Podczas zlotu studenci będą zwiedzać także obiekty sakralne na szlaku architektury drewnianej: kościoły w Sękowej i Binarowej, cerkwie w Owczarach i w Kwiatoniu (wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) oraz synagogę w Bobowej. 

 

Międzynarodowy Zlot Młodzieży jest organizowany przez Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny, Małopolski Urząd Wojewódzki, Stowarzyszenie Willa Decjusza i gminy powiatu gorlickiego przy finansowym wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Kancelarii Premiera, a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

 

Więcej informacji i zdjęć z Międzynarodowego Zlotu Młodzieży w Wapiennem na stronie www.iym2014.eu

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz także