facebook

Spacer literacki SAGI szlakiem „Krakowskiego realizmu knajpianego”

25 kwietnia uczestnicy projektu warsztatów kreatywności dla seniorów SAGA wzięli udział w spacerze literackim szlakiem „Krakowskiego realizmu knajpianego”, który poprowadziła Agnieszka Pudełko. Trasa wiodła przez najpopularniejsze lokale w centrum Krakowa, w których rozgrywała się akcja utworów literackich pisarzy związanych z miastem. Spacery literackie i spotkania ze znanymi pisarzami uzupełniają projekt warsztatów kreatywności SAGA, którego czwarta edycja rozpoczęła się w kwietniu i potrwa do połowy czerwca.

 

„Krakowski realizm knajpiany” – takie określenie stworzyli krytycy, żeby nazwać fenomen dotyczący opisywania krakowskich kawiarni przez współczesnych twórców. W literaturze wydanej po 1989 roku krakowskie knajpy pojawiają się w blisko 100 publikacjach, jest to zdecydowanie więcej niż w przypadku innych polskich miast. Proponowany szlak wiódł będzie przez najpopularniejsze lokale. Zarówno te istniejące do dziś: takie jak drink bar Vis-a-vis (Rynek Główny 29), Dym (św. Tomasza 13), Nowa Prowincja (Bracka 3), Klub Pod Jaszczurami (Rynek Główny 8); te które zostały już zamknięte – Piękny Pies (Jana 18), Miasto Krakoff (Łobzowska 3), Pod Jemiołą (Floriańska 20); a nawet te wymyślone przez pisarzy. Dowiemy się gdzie zwykł przesiadywać mistrz z kryminałów Marcina Świetlickiego, kto popijał koniak albański w Zwisie, kim są Ćmy Barowe i gdzie można było spotkać Macieja Maleńczuka.

 

Agnieszka Pudełko – ukończyła Zarządzanie w kulturze i Kulturę współczesną w Instytucie Kultury UJ, gdzie obroniła pracę magisterską pt. „Krakowski realizm knajpiany – krakowskie knajpy w literaturze po 1989 roku”. Obecnie doktorantka nauk o zarządzaniu na UJ. Autorka szlaków literackich na stronie www.readingmalopolska.pl.

 

 

log_forum_pl

 

 

Zobacz także