facebook

Tydzień z Ukrainą – spotkanie z autorami „Radaru”

Jeśli współczesna poezja ukraińska, to na pewno w Willi Decjusza. Stypendyści „Homines Urbani” Halyna Kruk i Andrij Lubka oraz Bogdana Matijasz, stypendystka najnowszego programu „Dagny”, przeczytają swoje wiersze podczas wieczoru poezji 21 maja o godz. 17.30. Wcześniej, o godzinie 16.00 także w Willi Decjusza, odbędzie się panel dyskusyjny: „Czy historia pomaga w strategicznym partnerstwie Polski i Ukrainy?”.

 

Dyskusja i spotkanie z poetami to część festiwalu „Tydzień z Ukrainą” organizowanego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Przedsięwzięcie obejmuje szereg spotkań, debat, akcji artystycznych i konkursów. Potrwa od 17 do 23 maja 2010. Na oba spotkania wstęp wolny. Więcej informacji i pełny program festiwalu na www.ukraina.uek.krakow.pl

 

HAŁYNA KRUK (1974, Ukraina) – poetka i pisarka, autorka książek dla dzieci. Opublikowała kilka tomików poezji, a także liczne wiersze w antologiach oraz czasopismach literackich, m.in. internetowy „Potyah76”, „Literatura na Świecie”. Jest laureatką wielu konkursów literackich; wydawnictwa Smołoskyp (1996), promującego młode talenty i innych. W Polsce przebywała wcześniej na stypendium GAUDE POLONIA Ministra Kultury RP (2003). Mieszka we Lwowie, wykłada na uniwersytecie. Stypendystka programu Homines Urbani w 2005 roku.

 

ANDRIJ LJUBKA (1987, Ukraina) -poeta, tłumacz, eseista, krytyk. Wiersze i przekłady jego autorstwa ukazały się na łamach licznych ukraińskich czasopism. Uczestnik wielu ukraińskich i europejskich akcji literackich i festiwali, m.in. w Berlinie, Innsbrucku, Darmstadt, Moskwie, Kijowie. Laureat nagrody literackiej Debiut (2007). Jego wiersze zostały przetłumaczone na węgierski, niemiecki, białoruski, rosyjski, angielski, polski i portugalski. Mieszka i pracuje w Użhorodzie.

 

BOHDANA MATIJASZ (1982, Ukraina) – poetka, tłumaczka i redaktor wydawnictwa. Tłumaczy z języka polskiego i białoruskiego. Urodziła się i mieszka w Kijowie. Laureatka nagrody wydawnictwa Smołoskyp (2004).

Zobacz także