facebook

Salon muzyczny Chóru Polskiego Radia – Agata Zubel i Cezary Duchnowski

Agata Zubel i Cezary Duchnowski będą bohaterami kolejnej odsłony „Salonu muzycznego Chóru Polskiego Radia w Willi Decjusza”. W programie koncertu, który odbędzie się 12 czerwca (niedziela), o godz. 17.00 zabrzmią kompozycje Agaty Zubel: „Opowiadania” (na głos i fortepian preparowany), „Madrygały” (nr, 3 i 4) na zespół wokalny, „Parlando” (na głos i komputer) oraz „Lullaby” na chór. 

 

Wystąpią: Agata Zubel (sopran), Cezary Duchnowski (fortepian, elektronika) oraz Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego. Rozmowę z artystami poprowadzi Ewa Szczecińska (Program 2 Polskiego Radia).

 
Bilety na koncerty Salonu muzycznego w cenie 10,00 zł do nabycia w punktach Info Kraków: Pawilon Wyspiańskiego i ul. św. Jana 2 oraz w Willi Decjusza bezpośrednio przed koncertem. Informacja, rezerwacja biletów: kontakt@fundacjasonoris.org, Więcej informacji na stronie www.fundacjasonoris.org/bilety.

 

Agata Zubel

 

„W komponowaniu chodzi o to, by znaleźć własną wizję muzyki. Dla mnie partytura to idea, nie nuty. Patrzę na nią jako twórca i odtwórca” – podkreśla Agata Zubel. 

 

Artystka urodziła się we Wrocławiu. Tam też ukończyła z wyróżnieniem studia kompozytorskie w klasie Jana Wichrowskiego oraz wokalne pod kierunkiem Danuty Paziuk-Zipser w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego. W 2004 roku uzyskała tytuł doktora, a w 2014 doktora habilitowanego sztuki muzycznej. Jest stypendystką m.in. Rockefeller Foundation, Ernst von Siemens Musikstiftung, Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” oraz Fundacji Edukacji Międzynarodowej. Jej utwory wykonywane były na wielu festiwalach, m.in. na Warszawskiej Jesieni, Festiwalu Musica Polonica Nova, Audio-Art, Sacrum Profanum, Chanterelle Festival, Alternativa w Moskwie, Corso Polonia w Rzymie czy Aksamitna kurtyna we Lwowie. Jej Symfonia nr 2 dla 77 wykonawców, napisana na zamówienie Deutsche Welle (2005), została prawykonana podczas Festiwalu Beethovenowskiego w Bonn. Pisała także na zamówienie Festiwalu „Wratislavia Cantans”, „Ultraschall” w Berlinie oraz festiwalu w Seattle. Nagrodzona prestiżowym Paszportem Polityki (2005), a ostatnio również jednym z najwyżej cenionych wyróżnień w świecie muzyki współczesnej – główną nagrodą Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów w Pradze (2013) za kompozycję „Not I” oraz za ten sam utwór „Polonica Nova” (2014). 

 

„Wbrew obiegowym opiniom muzyka współczesna wydaje mi się bardziej naturalna niż klasyczna. Przecież dzisiejsi kompozytorzy używają samochodów, komórek i komputerów, żyją tak jak my. Tymczasem o życiu Mozarta czy Beethovena nie mamy zielonego pojęcia” – podkreślała w jednym z ostatnich wywiadów artystka. 

 

Jako śpiewaczka brała udział w wielu prestiżowych wydarzeniach muzycznych, zaś w jej repertuarze specjalne miejsce zajmuje muzyka najnowsza. Dała się poznać m.in. jako wspaniała wykonawczyni III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego, „Chantefleurs et Chantefables” Witolda Lutosławskiego czy „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego, a także dzieł Luciano Berio, Benjamina Brittena, Davida Langa, Luigiego Nono, Arnolda Schönberga i Philipa Glassa. W 2015 roku brała udział w prawykonaniu opery „Czarodziejska góra” Pawła Mykietyna. Współpracowała z tak znakomitymi zespołami jak: Klangforum Wien, musikFabrik, London Sinfonietta, Eighth Blackbird Ensemble, San Francisco Contemporary Music Players, Seattle Chamber Players. Jest laureatką kilkunastu konkursów (w tym międzynarodowych) zarówno wokalnych, jak i kompozytorskich. Wraz z Cezarym Duchnowskim tworzy duet ElettroVoce, z którym realizują projekty na głos i elektronikę.

 

Cezary Duchnowski

 

Jeden z inicjatorów założenia Studia Kompozycji Komputerowej w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie sam wcześniej studiował kompozycję, a obecnie jest wykładowcą. W jego kompozytorskim dorobku znaleźć można zarówno utwory kameralne jak i symfoniczne. Od kilku lat czołowe miejsce w jego działalności zajmuje twórczość elektroakustyczna. Współpracuje z muzykami jazzowymi, a także innymi artystami, których pasją jest kreowanie muzyki na żywo, w konwencji swobodnej improwizacji.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

Chór Polskiego Radia 

Fundacja Rozwoju Sztuki Sonoris

 

Sonoris Bordowy

 

WSPÓŁORGANIZATOR: 

 

Stowarzyszenie Willa Decjusza 

vd logo małe

Zobacz także