facebook

Pokaz „Siłaczek” (reż M. Dzido, P. Śliwowski) w Willi Decjusza, 22 sierpnia

„Siłaczki” Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego to historyczny, fabularyzowany film dokumentalny, opowiadający historię naszych prababek, których wysiłek, upór i konsekwencja doprowadziły do podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu o prawach wyborczych kobiet 28 listopada 1918 roku. Pokazuje ich niełatwą walkę o dostęp do edukacji i pracy zarobkowej, zaangażowanie w odzyskanie niepodległości i niezłomność w szerzeniu idei wolnościowych i emancypacyjnych.

 

 

Serdecznie zapraszamy na pokaz „Siłaczek”, który odbędzie się 22 sierpnia o godz. 18:00 w krakowskiej Willi Decjusza. Wprowadzenie wygłosi Marta Dzido, współautorka filmu, przebywająca obecnie w Krakowie w ramach programu Stypendia Scenariopisarskie 2019, realizowanego przez Stowarzyszenie Willa Decjusza wraz z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej.

 

 

 

Wstęp wolny

 

 

Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety. Odważmy się być wolnymi! – zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych. Chcemy całego życia! – krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym. Bez różnicy płci! – postulowała Paulina Kuczalska, nazywana – nie bez powodu – papieżycą feminizmu. Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie. Mówiono im: Teraz nie pora na walkę o prawa kobiet! Ale one nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek. Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki – to o nich opowiada fabularyzowany dokument Siłaczki. O ich wieloletnim boju o sprawę kobiecą, bo – jak krzyczała Zofia Daszyńska – Golińska w 1911 roku podczas marszu krakowskich emancypantek: Praw się nie dostaje! Prawa się zdobywa w walce! (źródło: silaczki.org.pl)

 

Zobacz także