facebook

Dziedzictwo Oskara Kolberga w Stanisławowie

Stowarzyszenie Willa Decjusza we współpracy z Konsulatem Generalnym RP we Lwowie oraz Polsko-Ukraińską Fundacją im. I. J. Paderewskiego organizuje koncert w Stanisławowie (Iwano-Frankiwsk) na terenie Ukrainy w ramach projektu pn. Dziedzictwo Oskara Kolberga.

 

Celem wydarzenia jest promocja dzieła Oskara Kolberga na tych terenach, które były przez etnografa objęte badaniami oraz zostały ujęte w zbiorze jego pism, a także uświadomienie międzynarodowym odbiorcom jak rozległy obszar ówczesnej Rzeczypospolitej został udokumentowany przez badacza. Przygotowanie wydarzenia o charakterze muzycznym pozwala również na zwrócenie uwagi na kolejny aspekt działalności Kolberga – jako kompozytora.

 

Koncert prezentowany publiczności w Filharmonii Obwodowej w Stanisławowie obejmuje opracowane przez pianistów wybrane utwory fortepianowe skomponowane przez Kolberga. Interpretacje muzyczne zostały przygotowane przez muzyków specjalizujących się w wykonaniach utworów XIX wieku: dr Stefana Łabanowskiego oraz Pawła Albińskiego. Koncert składa się z 2 części o zróżnicowanym charakterze – jedna zawiera formy taneczne Kolberga i odpowiadające im taneczne utwory Fryderyka Chopina, które były niewątpliwie inspiracją dla Kolberga; druga część przedstawia twórczość Kolberga pod kątem geograficzno-etnicznym.

 

Koncert zaprezentowany zostanie z okazji Święta Niepodległości w dniu 13 listopada w Filharmonii w Stanisławowie o godz. 18.30 z udziałem przedstawicieli Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

 

Program:

 

Stefan Łabanowski:

Oskar Kolberg i utwory taneczne Chopina

 

Oskar Kolberg

Mazur Es-dur

Mazur C-dur

Mazurek A-dur

Walc As-dur

Polonez Es-dur

 

Fryderyk Chopin

Mazurki op. 17:

B-dur nr 1

e-moll nr 2

As-dur nr 3

a-moll nr 4

Walc Es-dur op. 18

Polonez As-dur op. 53

 

Paweł Albiński

Oskar Kolberg –  polska, europa, świat

 

Heitor Villa-Lobos (1887 – 1959) – Valsa da Dor

Ernesto Lecuona –  Ante el Escorial (1895 – 1963)

Sergei Bortkiewicz (1877 – 1952) – Etiuda A-dur “Fontaine lumineuse” op. 10 nr 3

Oskar Kolberg (1814 – 1890) – Fantasy on Polish Themes in B flat minor

Ernesto Lecuona (1895 – 1963) – “Andalucía” Suite Espagnole

Córdoba

Andalucía

Alhambra

Gitanerías

Guadalquivir

Malagueña

 

Wykonawcy:

 

Stefan Łabanowski – pianista. Ukończył studia w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego (2002), studia podyplomowe (2002-2005) oraz studia doktoranckie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, pod kierunkiem prof. Bronisławy Kawalli, uzyskując stopień Doktora Sztuki Muzycznej (2012). Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Koncertuje w Polsce i zagranicą: USA, Francja i Niemcy. W roku 2010 ukazała się jego płyta z utworami fortepianowymi Antoniego Stolpego (1851-1872), wybitnego i zapomnianego polskiego kompozytora, która jest światową premierą fonograficzną. Dzieła fortepianowe Antoniego Stolpego były także przedmiotem doktoratu Stefana Łabanowskiego. Aktualnie pracuje nad 2 nowymi płaytami obejmującymi dzieła klasycznych kompozytorów.

 

Paweł Albiński – pianista. Ukończył studia kulturoznawcze w Uniwersytecie Jagiellońskim oraz krakowską Szkołę Muzyczną II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w klasie fortepianu pod kierunkiem prof. Mariusza Sielskiego. Występuje zarówno jako solista, jak i w zespołach kameralnych. Prezentuje rzadko rozpowszechniane utwory fortepianowe. Jest jednym z nielicznych pianistów młodego pokolenia, specjalizujących się w prezentowaniu dzieł muzycznych nieznanych szerszemu gronu odbiorców. Podczas jego recitali fortepianowych przed publicznością zostają odkrywane na nowo kompozycje takich postaci jak: Nikolai Medtner, Earl Wild, Edward Aleksander MacDowell, Sergiusz Bortkiewicz czy Ernesto Lecuona. Jego artystyczna działalność owocuje przywracaniem do życia partytur o wysokim stopniu trudności, których twórcy są przedstawicielami różnych okresów muzycznych i narodowości. W roku 2012 nawiązał współpracę z Lwowską Filharmonią Obwodową w związku z jego autorskim programem mającym na celu przywracanie do wielkich sal koncertowych utworów zapomnianych kompozytorów.

 

stopka

 

1.logo.fund.PAD.RED.PL

 

 

Sponsorzy:

 

 

log_siemens_200                             log_pzu_kwadrat

 

 

 

 

 

Zobacz także