facebook

Rezydenci Stypendiów Scenariopisarskich 2019 w Willi Decjusza!

Rezydenci Stypendiów Scenariopisarskich 2019 w Willi Decjusza

Stypendia Scenariopisarskie 2019 to realizowany przez Stowarzyszenie Willa Decjusza wraz z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej program skierowany do scenariopisarzy filmowych, radiowych, teatralnych oraz autorów scenariuszy do gier komputerowych oraz planszowych z Polski i Niemiec. Stypendium przyznano czterem twórcom, którzy przyjadą do Krakowa na miesięczny pobyt rezydencjalny w dwóch edycjach: letniej (w sierpniu) oraz jesiennej (w listopadzie).

 

 

Od początku sierpnia w ramach Stypendiów Scenariopisarskich gościmy w Willi Decjusza Martę Dzido oraz Anastasię Gorokhovą. Obie autorki w trakcie miesięcznego pobytu twórczego będą pracować nad swoimi najnowszymi projektami oraz spotykać się z branżą.

 

 

Marta Dzido –  pisarka, scenarzystka, reżyserka. Autorka powieści „Ślad po mamie”(2003), „Małż” (2005), „Frajda” (2018)  powieści hipertekstowej „Matrioszka” (2013), książki reporterskiej „Kobiety Solidarności” (2016) oraz tekstów drukowanych w antologiach „Wolałbym nie” (2007), „Walka jest kobietą” (2013). Absolwentka  PWSFTviT w Łodzi. Autorka zdjęć do filmu dokumentalnego „Podziemne państwo kobiet” (2009). Jako reżyserka i scenarzystka zrealizowała wspólnie z Piotrem Śliwowskim dokumenty: „Paktofonika- hip-hopowa podróż do przeszłości” (2009), „Downtown – Miasto Downów” (2010)  (nagrodzony m.in Hollywood Eagle Documentary Award) „Solidarność według kobiet” (2014) – (nagrodzony m.in Beyond Borders – Krzysztof Kieślowski Award i specjalna nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej) oraz „Siłaczki” (2018) . W roku 2019 otrzymała Nagrodę Literacką Unii Europejskiej za powieść „Frajda”.

(fot. D.Markiewicz)

 

Anastasia Gorokhova – urodziła się w 1986 roku w Rosji, ale dzieciństwo spędziła w Niemczech. Od 2003 do 2013 roku mieszkała Moskwie,  gdzie studiowała nauki polityczne i filozofię, pracowała jako dziennikarz, tłumacz i manager kultury. W 2019 r. ukończyła studia scenariopisarskie na niemieckiej Akademii Filmu i Telewizji w Berlinie (Dffb). Obecnie pisze swoją pierwszą powieść.

 

 

 

 

Zobacz także