facebook

„Od Wyszehradu do Wyszehradu” – nowa wystawa w Willi Decjusza

 

We wtorek 2 października 2018 r. w Willi Decjusza miało miejsce otwarcie wystawy „Od Wyszehradu do Wyszehradu”. Wernisaż uświetniony został występem tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza, którzy zaprezentowali się w tańcu słowackim šariš polka. Przybyli na wydarzenie goście mogli także spróbować słowackich win, przywiezionych specjalnie na tę okazję przez organizatorów z Instytutu Słowackiego w Warszawie.

 

Ekspozycja została przygotowana przez towarzystwa archiwalne z Czech, Polski, Słowacji oraz Węgier. Wystawa jest próbą skrótowego zobrazowania rozwoju stosunków politycznych, handlowych i kulturalnych między państwami tworzącymi dzisiejszą Grupę Wyszehradzką, począwszy od średniowiecza, a skończywszy na czasach współczesnych. Ekspozycja przypomina wydarzenia historyczne i społeczne wspólne dla Państw Wyszehradzkich.

 

Wystawa składa się z wielkoformatowych plansz i opiera się głównie na archiwaliach zgromadzonych w archiwach czeskich, polskich, węgierskich i słowackich. Na potrzeby ekspozycji wykorzystano również obiekty znajdujące się w muzeach, bibliotekach oraz innych instytucjach kultury i nauki. Pokazuje ona unikatowe, często wcześniej nieznane, archiwalia, insygnia, dokumenty oraz zabytki kultury materialnej i piśmienniczej. Prezentowane w ramach wystawy teksty zostały przygotowane w pięciu wersjach językowych: angielskiej, czeskiej, polskiej, węgierskiej oraz słowackiej.

 

Wystawa została otwarta w lutym 2016 r. i od tego czasu można ją było zobaczyć m.in. w Warszawie, Przemyślu, Pradze, Popradzie, Tallinie, Helsinkach czy Dżakarcie.

 

Ekspozycję można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.00 oraz w trakcie wydarzeń odbywających się w Willi Decjusza.

 

Wstęp wolny. Zapraszamy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Organizatorzy

    

 

Patroni

 

 

 

 

Partnerzy

 

 

 

 

 

Zobacz także