facebook

SAGA na Festiwalu Conrada

Serdecznie zapraszamy osoby w wieku 55+ na warsztaty kreatywnego pisania, które odbędą się podczas Festiwalu Conrada – 22 października (czwartek), godz. 10.30-13.30 – w Centrum Kongresowym ICE Kraków (ul. Marii Konopnickiej 17).

 

Jak pisać, by poruszać w czytelniku najgłębsze emocje? Jak pisać, by nieustająco wyrywać go z zastanych schematów myślowych? Warsztaty w ramach projektu SAGA, mają na celu przekonać uczestników, że jakąkolwiek historię opowiadamy – zawsze tak naprawdę opowiadamy coś o sobie i naszymi opowieściami uruchamiamy w czytelnikach ich własne historie.

 

Dwie grupy warsztatowe poprowadzą:

 

  • Małgorzata Majewska – Opowiedzieć historię detalem
  • Katarzyna Kubisiowska – O tym, jak śmiech ratuje pisanie, a nawet życie (Tiziano Terzani i Jerzy Pilch – fragmenty)

 

Katarzyna Kubisiowska – dziennikarka związana z redakcją „Tygodnika Powszechnego”. Współautorka „Panoramy kina najnowszego 1980-995. Leksykonu” oraz „Lektur na ekranie”. W 2014 roku w wydawnictwie Czarne ukazała się jej książka pt. „Rak po polsku” – rozmowa z onkologami. Obecnie pracuje nad biografią Jerzego Pilcha. Mama Tadka i Hanki. Lubi słuchać ludzi.

 

Małgorzata Majewska – pracuje w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ. Interesuje ją język we wszelakich przejawach, a szczególnie  język na styku z psychologią. Napisała doktorat  o tym, jak ludzie umniejszają siebie i innych. Ponadto, prowadzi liczne szkolenia z zakresu komunikacji werbalnej i niewerbalnej, m.in. z dziennikarzami, lekarzami, nauczycielami, psychologami. Zajęcia z kreatywnego pisania prowadzi od kilku lat. Sama pisze naukowo, popularno-naukowo i fabularnie. We wrześniu ukaże się jej książka o bieganiu (Znak), a w  styczniu wywiad-rzeka z prof. Barłomiejem Dobroczyńskim (Znak). Obecnie pracuje nad dużą książką reportażową.

 

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt mailowy (dyrcz@villa.org.pl) lub telefoniczny (+48 12 425-36-44 w. 148). Liczba miejsc ograniczona.

 

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Willa Decjusza oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

 

„SAGA – warsztaty kreatywności” to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Willa Decjusza od 2012 roku. SAGA to kompleksowa propozycja służąca edukacji, integracji i aktywizacji osób starszych oraz wykorzystaniu ich wiedzy, kompetencji i potencjału dla rozwoju najbliższego otoczenia i społeczności lokalnych. W gronie absolwentów warsztatów jest już ponad 120 osób.

 

Warsztaty kreatywnego pisania pozwalają zdobyć wiedzę na temat gatunków literackich i procesu powstawania utworu. Umożliwiają zapoznanie się z technikami prowadzenia narracji, opisu wydarzeń, budowania fabuły, a także sposobami konstruowania dialogów i scen, kreacji postaci, komponowania tekstów literackich i użytkowych oraz współczesnych form komunikacji społecznej obejmujących media i Internet.

 

Kurs kreatywnego pisania uzupełniają otwarte spotkania Salonu Literackiego. Proponujemy wykłady nt. teorii literatury i współczesnych trendów, dyskusje nad współczesną i dawną literaturą oraz spotkania autorskie. Gościliśmy autorów, dziennikarzy, wydawców, m.in. Dorotę Masłowską, Magdalenę Tulli, Wojciecha Jagielskiego, ks. Adama Bonieckiego, Andrzeja Muszyńskiego, Michała Olszewskiego i in..

 

Program uzupełnia wolontariacki Klub SAGA – współtworzony przez absolwentów projektu, którzy chcą się dzielić własną wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami z innymi.

 

kbf_logo

vdversjpg

 

Zobacz także