facebook

Wyszehradzkie Rezydencje 2021 – Edycja Letnia

Wyszehradzkie Rezydencje 2021 – Edycja Letnia

Pandemia i związanie z nią restrykcje również w tym roku zmusiła nas do przesunięcia tegorocznych pobytów stypendialnych w ramach Wyszehradzkich Rezydencji Literackich na okres letnich wakacji (1 lipca – 12 sierpnia). W tym czasie Willa Decjusza po raz kolejny mogła stać się domem dla czworga pisarzy z Czech, Słowacji, Polski oraz Węgier, którzy w zaciszu Parku Decjusza mogli pracować nad swoimi aktualnymi literackimi projektami.

 

Oto czwórka naszych rezydentów:

 

Ondřej Buddeus (1984) – czeski pisarz, tłumacz, poeta, redaktor oraz eseista. Opublikował kilka książek poetyckich, prozatorskich, dla dzieci, a także eksperymentatorsko-multimedialnych. Nagrodzony nagrodą Jiří Orten Prize (2013) oraz Magnesia Litera Prize (2014), a także nominowany do kilku innych krajowych i międzynarodowych nagród literackich (m.in. Deutscher Jugendliteraturpreis, 2017). Był redaktorem naczelnym literackiego czasopisma „Psí víno”, a w latach 2017-2019 zarządzał Czeskim Centrum Literackim. Obecnie pracuje na Akademii Sztuk Pięknych w Pradze.

 

Anna Mécs (1988) – absolwentka matematyki i filologii węgierskiej na uniwersytecie Loránda Eötvösa w Budapeszcie. Zadebiutowała w 2015 roku w znanym periodyku literackim „Élet és Irodalom”, od tej pory jej teksty ukazywały się w wielu innych czasopismach. Jej debiutancki zbiór opowiadań pt. „Gyerekzár” („Blokada przed dziećmi”) ukazał się w 2017 r. i zdobył nagrodę Margó Prize (2018). Kolejna książka, „Kapcsolati hiba” („Błąd połączenia”), opublikowana w 2020 roku, opowiada o serii smutnych, absurdalnych i zabawnych interakcji między ludźmi i technologią cyfrową.

 

Marta Sapała (1974) – dziennikarka, reporterka, freelancerka. Współpracuje m.in. z Dwutygodnikiem oraz Znakiem. Jej ostatnia książka „Na marne” (Czarne), reportaż o tym jak traktuje się żywność, była nominowana do nagrody Grand Press w kategorii Książka Reporterska Roku 2020. Pracuje nad książką o prawie do oddychania.

 

Jana Bodnárová (1950) – pochodzi z Jakubowanów nieopodal Liptowskiego Mikulasza. Studiowała historię sztuki na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Komeniusza w Bratysławie, a potem pracowała jako konserwator zabytków w Preszowie. Opublikowała dotychczas 25 książek poetyckich, prozatorskich oraz dla dzieci, wiele z nich zostało nagrodzonych. Była tłumaczona na wiele europejskich języków, a także na arabski, hindi oraz chiński. Obecnie mieszka w Koszycach.

 

Zobacz także