facebook

„Skazani na książki” – odcinek siódmy

Ostatni „Skazany na książki” – Zbigniew Masternak jest polskim prozaikiem, autorem scenariuszy filmowych, dramaturgiem, piłkarzem. W 2009 roku ukończył scenariopisarstwo w Krakowskiej Szkole Filmu i Komunikacji Audiowizualnej. Jako prozaik debiutował na łamach „Twórczości” w 2000 r. Pracuje nad autobiograficznym cyklem powieściowym „Księstwo”, w latach 2006-2008 ukazały się 3 księgi „Chmurołap”, „Niech żyje wolność” i „Scyzoryk”, na podstawie których reżyser Andrzej Barański nakręcił film „Księstwo” (2011).

 

 

W 2014 roku ukazała się księga czwarta pt. „Nędzole”, którą zamierza sfilmować Krzysztof Zanussi. Wcześniej powstały filmy krótkometrażowe „Wiązanka” (2003) oraz „Stacja Mirsk” (2005). Autor noweli filmowej „Jezus na prezydenta!” (2010). Stypendysta „Homines Urbani” w Willi Decjusza w Krakowie (2007). W 2012 roku został uhonorowany Nagrodą im. Władysława Orkana za wybitną twórczość literacką. W 2014 r. został nominowany do tytułu Człowiek 25-lecia w województwie świętokrzyskim.

 

Jego książki i opowiadania tłumaczono na język niemiecki, hiszpański, rosyjski, białoruski, ukraiński, macedoński, wietnamski i mongolski. Jest Mistrzem Polski w piłce błotnej (2011, 2012) oraz 2-krotnym zdobywcą Pucharu Polski w piłce błotnej (2012, 2014). Jest kapitanem Reprezentacji Polskich Pisarzy w Piłce Nożnej.

 

 

„Skazani na książki” to cykl 7 filmowych wywiadów, których bohaterami są rezydenci programów stypendialnych Stowarzyszenia Willa Decjusza. Celem projektu jest promocja czytelnictwa z wykorzystaniem kreatywnego potencjału samych twórców, którzy nie tylko odpowiadają na pytania, ale również współtworzą filmową historię.

 

Cykl filmów jest jednym z komponentów projektu „Tour de littérature”, którego inicjatorem i operatorem jest Stowarzyszenie Willa Decjusza. Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Kurator projektu: Iwona Nowacka

Koordynator projektu: Marcin Dyrcz

Zdjęcia: Paweł Penarski

 

Więcej informacji: www.facebook.com/TourDeLitterature

 

Fundatorzy

 

 logo_mkidn

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

log_instytut_ksiazki

      log_narodowy_program

Partnerzy:

 

 malopolska_poziom

Partnerem Przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie

 

 

log_krakow_unesco

 

 

log_reading_malopolska

 

 

log_kbf

Zobacz także