facebook

Wyszehradzcy Rezydenci Literaccy w Willi Decjusza

Od początku maja trwa wiosenna edycja Wyszehradzkich Rezydencji Literackich, w ramach której jak co roku Willa Decjusza gości czworo pisarzy pochodzących z krajów Grupy Wyszehradzkiej. Tym razem są to Přemysl Krejčík (Czechy), Marta Součková (Słowacja), Tomasz Majeran (Polska) oraz Márió Z. Nemes (Węgry).

 

Wszyscy oni zaprezentują swoją twórczość już 5 czerwca (środa) w Klubie Alchemia podczas wydarzenia „Literacki Środek Europy”, które połączy literaturę z muzyką – w wieczorze wezmą udział także Filip Klasa (ksylofon) oraz Jacek Dwojak (przeszkadzajki). Ponadto gościnnie wystąpi Georgina Wilding z Nottingham, która przebywa obecnie w Willi Decjusza na stypendium w ramach Programu Rezydencjalnego Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19:00. Więcej informacji na facebooku.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Přemysl Krejčík (1991) – autor dwóch tomów poetyckich (Křehké nepřenášet, 2015; Asfaltovej plameňák, 2017), eksperymentalnej powieści (Univerzální katalog zoufalců, 2016) oraz zbioru opowiadań science fiction (Kybersex, 2016). Współautor thrillera Šest nevinných (2015) napisanego w 72 godziny za witryną księgarni w Pradze. Tej jesieni ukaże się jego nowa powieść pt. Malej NY – thriller poświęcony czeskiej kulturze hip-hopowej. Mieszka w Pardubicach, gdzie robi doktorat na Wydziale Sztuk i Filozofii. Obecnie jest także redaktorem naczelnym literackiego czasopisma Partonyma. W 2017 roku ukazała się pod jego redakcją antologia Zřetelným místem nalomení, w której znalazł się najlepsze wiersze poetów publikujących w Partonymie.

 

Marta Součková (1963) – profesor słowacystyki na Uniwersytecie Preszowskim, wykładowczyni języka i kultury słowackiej na Uniwersytecie w Nowym Sadzie (2013 -2017). Jej zainteresowania badawcze skupione są wokół literatury słowackiej po 1989 roku, krytyki literackiej, intertekstualności oraz studiów genderowych. Przygotowała antologię opowiadań pt. Modern Dekameron (2016), pracowała także jako redakator w czasopiśmie Romboid. Obecnie jest redaktorem magazynu Fraktál. Członkini jury wielu nagród literackich (m.in. Anasoft litera), a także nauczycielka kreatywnego pisania.

 

Tomasz Majeran (1971) – poeta, pisarz, podróżnik. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim oraz filozofię na Uniwersytecie Wiedeńskim. Autor trzech książek poetyckich i jednej prozatorskiej. Na kanwie jego wierszy z tomu Koty. Podręcznik użytkownika powstał recital prezentowany w ramach Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2017 roku. Publikuje m.in. w „Odrze”, „Twórczości”, „Gazecie Wyborczej” i „Rzeczpospolitej”. Jego prace zostały przetłumaczone m.in. na angielski, niemiecki, hiszpański, czeski, słowacki oraz węgierski. Podczas pobytu w Willi Decjusza pracuje nad opisem pieszej podróży wzdłuż pogranicza polsko-czesko-słowackiego.

 

Márió Z. Nemes (1982) – poeta i krytyk, jeden z ważniejszych przedstawicieli młodego pokolenia węgierskiej poezji. Opublikował trzy książki: Alkalmi magyarázatok a húsról (2006), Bauxit  oraz A hercegprímás elsírja magát (2014). Członek Koła Młodych Pisarzy im. Jozsefa Atilli (József Attila Kör, JAK) i węgierskiego PEN Clubu. Na początku 2009 roku otrzymał za swoją poezję stypendium literackie Zsigmonda Móricza. W 2013 roku obronił doktorat na Uniwersytecie Loránda Eötvösa. Jego obszar naukowych zainteresowań skupiony jest wokół relacji między antropologią filozoficzną a estetyką. Mieszka w Budapeszcie. W 2013 r. Nemes był stypendystą Akademie Schloss Solitude.

 

 

 

 

Zobacz także