facebook

Marian Sobula – Dziedzictwo Chopina

Marian Sobula – Dziedzictwo Chopina, 16 grudnia, godz. 16.00. Stowarzyszenie Willa Decjusza zaprasza w niedziel? 16 grudnia o godz. 16.00 na program z cyklu Dziedzictwo Chopina. W nawiązaniu do muzycznych spotkań, jakie prowadziła w Willi Decjusza, uczennica Chopina, Księżna Marcelina Czartoryska tematem najbliższego spotkania będzie Paryski Salon księżnej Marceliny. Wykład wygłosi dr hab. Renata Suchowiejko z Instytutu Muzykologii UJ. Prelekcja będzie wstępem do recitalu fortepianowego w wykonaniu Mariana Sobuli. Księżna Czartoryska założyła w Paryżu „Klub Mozartystów”, stąd w pierwszej części wieczoru usłyszymy utwór W. A. Mozarta, a druga część zostanie poświęcona muzyce F. Chopina.

 

Marian Sobula ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu Prof. Andrzeja Pikula. Studiował również w Niemczech, w Hochschule fur Musik Karlsruhe, u Prof. Sontraud Speidel. Obecnie kontynuuje naukę w Accademia di Santa Cecilia w Rzymie, w klasie fortepianu wybitnego pedagoga i pianisty, Prof. Sergio Perticaroliego oraz w Krakowskiej Akademii Muzycznej na studiach doktoranckich. Współpracuje z wybitnymi dyrygentami, takimi jak: Maestro Peter Guelke, Alejandro Posada Gomez, Tomasz Bugaj, Wojciech Czepiel, Paweł Kotla czy Marek Pijarowski. Wielokrotnie był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Kultury Polskiej, Prezydenta Miasta Wrocławia i Krakowa oraz UNESCO w Paryżu.

 

Zdobył wiele nagród na prestiżowych międzynarodowych konkursach pianistycznych, m.in.:

I nagrody

 

  • „Yamaha Music Foundation of Europe” w Bydgoszczy (2005)
  • Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Foggii (Włochy, 2003)
  • Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Anconie (Włochy, 2003)

 

Jego ostatnim sukcesem było zdobycie nagrody dla „Najlepszej Osobowości Konkursu” na Międzynarodowym Konkursie „Dr. Luis Sigall” w Vina del Mar w Chile w 2007 r. Marian Sobula propaguje Polskę i jej kulturę w wielu zakątkach świata. Trzykrotnie odwiedził Japonię, a jego występy spotkały się z ogromnym entuzjazmem i kończyły się owacjami na stojąco oraz licznymi bisami. Wystąpił również na EXPO 2005 w Aichi, Japonii na koncertach promujących nasz kraj. Jego występ podczas Festiwalu L. van Beethovena „Beethovenfest 2005” w Bonn, gdzie wykonał koncert e-moll F. Chopina odbił się szerokim echem w muzycznych świecie i otrzymał wiele pozytywnych recenzji w prasie i mediach.

 

Nagrania Marian Subula były transmitowane i retransmitowane w licznych mediach: Polskie Radio, RMF Classic, Deutsche Welle, ABC Classic FM – Australia, RAI. Dokonał również nagrań dla Telewizji Polskiej. Pianista obecnie przygotowuje swą pierwszą solową płytę dla wydawnictwa DUX promującą trzy Sonaty fortepianowe Karola Szymanowskiego.

Zobacz także