facebook

Spacer literacki SAGI szlakiem „Kultowych miejsc inspiracji artystycznych”

8 maja uczestnicy projektu warsztatów kreatywności SAGA wzięli udział w spacerze szlakiem „Kultowych miejsc inspiracji artystycznych”, który poprowadziła Anna Armatys. Trasa literackiego spaceru wiodła przez zabytkowy kompleks parkowy Szpitala Specjalistycznego im. dr. J. Babińskiego w Kobierzynie, który był inspiracją dla wielu pisarzy XX wieku.

 

Zaledwie siedem kilometrów od ścisłego centrum Krakowa, na 52 hektarach rozciąga się unikalny w skali Europy zespół szpitalno-parkowy wpisany w 1991 roku na listę zabytków. Enklawa przepięknych starych drzew i krzewów, nastrojowych alejek wpisanych pomiędzy tajemnicze budowle. Z Kobierzynem było związanych wielu artystów, dla których Szpital i jego otoczenie stały się inspiracją do twórczych działań, o czym przekonywali się uczestnicy spaceru.

 

Program spaceru:

  • wykład Anny Armatys na temat ponad stuletniej historii miejsca,
  • zwiedzanie wystawy starych fotografii i zbiorów malarstwa zgromadzonych w Szpitalu oraz całego zespołu szpitalno-parkowego,
  • rozmowa o związkach szpitala z literaturą na przykładzie „Szpitala przemienienia” Stanisława Lema i „Pod Mocnym Aniołem” Jerzego Pilcha,
  • spotkanie z reprezentantami „Klubu Poetyckiego WIR” zrzeszającego utalentowanych literacko i poetycko pacjentów Szpitala.

 

 

log_forum_pl

 

 

Zobacz także