facebook

„Margarete” Janka Turkowskiego w Willi Decjusza

20 sierpnia (środa), o godz. 19.00 zapraszamy do Willi Decjusza na prezentację autorskiego projektu Janka Turkowskiego ze szczecińskiego Teatru Kana pt. „Margarette”. Wideo-gawęda Turkowskiego to poruszająca, pełna niedopowiedzeń i hipotez, zaskakujących zwrotów akcji historia pewnej Niemki wydobyta z celuloidowych taśm przypadkowo zakupionych na jednym z przygranicznych targów. Wstęp wolny. Osoby zainteresowane prosimy o mailowe potwierdzenie obecności na adres magda@villa.org.pl.

 

 

„Poprzednie pokolenia pozostawiają nam w spadku po własnych wspomnieniach nie tylko ręcznie pisane pamiętniki czy zdjęcia, ale też celuloidowe filmy w formatach 8 i 16 mm, których przeznaczeniem było odtwarzanie z analogowych projektorów o nieostrych ramkach kadru, w ciemnych pokojach, przy akompaniamencie nastrojowego terkotu i opowieści uzupełniających brak ścieżki dźwiękowej. Często dokumentują rozległe obszary czasu konkretnych osób, nawet całych rodzin. Podobne im, tworzone dzisiaj, zmontowane w atrakcyjny sposób filmy zapewne miałyby szansę na opublikowanie w formie wideobloga. Te prywatne wspomnienia trafiają jednak dzisiaj na rynek ponownej sprzedaży; można je znaleźć na pchlich targach, internetowych aukcjach i w antykwariatach, gdzie w nieco ironiczny sposób świadczą o ciągłym stanowieniu dla kogoś wartości.

 

 

Margarete opowiada o wynikającym z prostej ciekawości zakupie sześćdziesięciu czterech taśm należących do przypadkowej osoby, mieszkanki przygranicznego rejonu wschodnich Niemiec. Fascynacja estetycznym walorem obrazu starej kliszy i sentymentalna podróż w czas socjalistycznych scenografii inkrustowana jest poznawaniem procesu przetwarzania i ponownego wykorzystania pierwotnego materiału. To refleksja na temat rejestracji wspomnień i prywatne śledztwo dotyczące tożsamości osoby, która pozostawiła po sobie wątły ślad na niemej kliszy” – Janek Turkowski

 

 

 

  • KONCEPCJA I WYKONANIE: Janek Turkowski
  • WIDEO: Margarete Ruhbe, Martyna Głowacka, Adam Ptaszyński, Marcin Piątkowski, Janek Turkowski
  • SCENOGRAFIA: Wiesława Turkowska, Martyna Głowacka, Janek Turkowski
  • MUZYKA: Roger Anklam, Przemek Radar Olszewski
  • TŁUMACZENIE: Jeannette Boettcher, Marcin Piątkowski, Andrzej Wojtasik
  • Premiera: 27 maja 2010
  • Czas trwania: 55’

 

Janek Turkowski – ukończył filologię polską, pracuje w zespole programowym Ośrodka Teatralnego Kana i Festiwalu Kontrapunkt w Szczecinie.

 

 

 

log_forum_pl

 

 

Zobacz także