facebook

„Skazani na książki” – odcinek drugi

Zapraszamy do obejrzenia pierwszego filmu w ramach cyklu „Skazani na książki”. Jego bohaterem jest Marcin Kalisz – polski aktor, reżyser oraz trener i nauczyciel w dziedzinie aktorstwa. Studiował w Krakowskiej Szkole Teatralnej. Od 2008 roku pracuje w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

 

Grał w przedstawieniach reżyserowanych m.in. przez Jerzego Stuhra, Krzysztofa Jasińskiego Mikołaja Grabowskiego, Barbarę Wysocką, Wojtka Klemma i Piotra Waligórskiego. Wraz z Dominiką Borkowską jest pomysłodawcą i prowadzącym warsztat teatralny TO_KONTAKT. Pracował jako asystent reżysera Szymona Kaczmarka przy sztuce Nasze Miasto w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

 

Ponadto, napisał scenariusz, wyprodukował i wyreżyserował etiudę filmową „Pokłosie stycznia” opartą na wierszach Mariusa Hulpego. W kwietniu 2014, w Teatrze Ludowym w Krakowie odbyła się premiera spektaklu „Dwoje na huśtawce” w jego reżyserii.

 

Zdobył wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu oraz Grand Prix zespołowe za spektakl „Matka Gyubala Wahazara” na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Podczas swojego pobytu rezydenckiego planuje, wspólnie z krakowskim poetą Jerzym Szymachą, pisać dramat „Ekspressiwo”. Życiorys Jerzego Szymachy jest też kanwą, na której powstaje tekst sztuki.

 

 

„Skazani na książki” to cykl 7 filmowych wywiadów, których bohaterami są rezydenci programów stypendialnych Stowarzyszenia Willa Decjusza. Celem projektu jest promocja czytelnictwa z wykorzystaniem kreatywnego potencjału samych twórców, którzy nie tylko odpowiadają na pytania, ale również współtworzą filmową historię.

 

Cykl filmów jest jednym z komponentów projektu „Tour de littérature”, którego operatorem jest Stowarzyszenie Willa Decjusza. Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Kurator projektu: Iwona Nowacka
Koordynator projektu: Marcin Dyrcz
Zdjęcia: Paweł Penarski

Więcej informacji: www.facebook.com/TourDeLitterature

Fundatorzy

 

 logo_mkidn

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

log_instytut_ksiazki                          log_narodowy_program

Partnerzy:

 

 malopolska_poziom

Partnerem Przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie

log_krakow_unesco

   log_reading_malopolska

log_kbf

Zobacz także