facebook

Startują Wyszehradzkie Rezydencje Literackie!

Z wielką przyjemnością informujemy, iż 1 września rozpoczęły się pobyty stypendialne w ramach projektu Wyszehradzkie Rezydencje Literackie. Czterech wyłonionych przez komisję rekrutacyjną stypendystów przyjechało do Krakowa, by spędzić tu 3 miesiące i realizować swoje literacko-artystyczne projekty, uczestniczyć w spotkaniach autorskich i innych wydarzeniach literackich. Willa Decjusza będzie gościła w tym roku Ivana Štrpkę – jednego z najważniejszych słowackich poetów współczesnych, Andrása Forgácha – węgierskiego dramatopisarza, powieściopisarza i scenarzystę, Ivanę Myškovą – czeską dziennikarkę radiową, pisarkę oraz Annę Herbut – dramaturżkę, recenzentkę teatralną, krytyczkę sztuki i kuratorkę.

 

Ivan Štrpka (1944) – jeden z najważniejszych słowackich poetów współczesnych, prozaik, eseista, tłumacz z literatury hiszpańskiej i portugalskiej. Ukończył filozofię na Comenius University w Bratysławie. Należał do grupy poetyckiej „Osamelí bežci” („Samotni biegacze”), której członkowie debiutowali pod koniec lat 60 ubiegłego stulecia. Na swoim koncie ma 16 zbiorów wierszy (m.in. „Tristan bredzi” 1971, „Teraz i inne wyspy” 1981, „Wszystko jest w skorupie” 1989, „Mistrz Mu i kobiece głosy” 1997), 2 zbiory esejów oraz powieść. Jego dzieła tłumaczone były m.in. na niemiecki, angielski, węgierski, włoski, hiszpański i polski. Najbardziej znany jego zbiór poetycki w Polsce to „Cicha Ręka. Dziesięć elegii” – obszerna, wieloczęściowa kompozycja poetycka, kontynuująca wielką, elegijną tradycję poezji europejskiej i diagnozująca kondycję człowieczeństwa epoki ponowoczesnej. W 2010 roku nominowany był do nagrody „Europejski Poeta Wolności” w Gdańsku.

 

András Forgách (1952) – węgierski dramatopisarz, powieściopisarz, scenarzysta i tłumacz literatury. W latach 1970-1976 studiował historię filozofii na Uniwersytecie im. Loránda Eötvösa w Budapeszcie. Następnie pracował jako dramaturg, m.in. w teatrze w Kecskemet oraz w Teatrze Narodowym w Budapeszcie. Publikuje nowele, eseje, krytyki i rysunki. Jest także tłumaczem m. in. Szekspira, Williamsa, Beaumarchaisa, Ortona, Czechow. Jego najważniejsze dzieła to powieść „Ten, którego nie ma” (1999), zbiór esejów „Niecny sukces” (2000) i scenariusz filmowy „Robert és Robert” (1985). Jest autorem m. in. takich dramatów jak „Vitellius” (1991), „Dwa dramaty” (1991), „Tercett” (1993), „Sprzątaczka” (2003) i „Eryk” (2005).

 

Ivana Myšková (1981) – czeska dziennikarka radiowa, pisarka. Studiowała creative writing i komunikację medialną na Literární akademie w Pradze. Od 2007 roku pracuje w dziale kultura rozgłośni Czeskie Radio 3 – Vltava, współtworząc program „Mozaika”. Przygotowuje głównie krótkie audycje na temat wydarzeń literackich w Czechach i na świecie. Jej słuchowisko radiowe „Odpoledne s liliputem” („The Afternoon with Liliput”) miało swoją premierę w 2007 roku. W 2012 roku ukazała się jej książka pt. „Nícení”, która otrzymała nominację do nagrody literackiej Česká Kniha. Swoje opowiadania publikuje m.in. w magazynach „Revolver Revue”, „Dobrá adresa” i „Respekt”. Obecnie przygotowuje zbiór opowiadań.

 

Anna Herbut (1983) – dramaturżka, recenzentka teatralna, krytyczka sztuki i kuratorka; absolwentka dramatologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i dramaturgii Instytutu Teatralnego; doktorantka w Instytucie Europeistyki UJ. Sama siebie określa jako „radykalną bajkopisarkę i słowotwórczynię w zakresie art-nejmingu i copyleft”u”. Jest współzałożycielką wrocławskiego kolektywu artystycznego Identity Problem Group i Fundacji IP Group. O teatrze i sztuce pisze dla „Dwutygodnika”, „Didaskaliów”, „Notatnika Teatralnego”, „Chimery” i „Art&Business”.

 

Wyszehradzkie Rezydencje Literackie – program jest inicjatywą Stowarzyszenia Willa Decjusza i Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, będącą cyklem pobytów rezydenckich i wydarzeń literackich. Adresatem są pisarze, poeci, eseiści, krytycy, tłumacze literatury i dziennikarze z krajów Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Polska, Słowacja i Węgry). Celem programu jest coroczne goszczenie w każdym kraju V4 wybranych Rezydentów Literackich ze wszystkich czterech państw, wspieranie ich pracy i mobilności oraz tworzenie platformy wymiany informacji. Dodatkowo program umożliwia rozwój i promocję literatury państw Grupy Wyszehradzkiej na terenie Europy Środkowej.

 

Program opiera się na partnerstwie czterech Instytucji Goszczących z każdego kraju V4: Institutu umeni w Pradze, Petőfi Irodalmi Múzeum w Budapeszcie, Stowarzyszenia Willa Decjusza w Krakowie i Literarné informačné centrum w Bratysławie. Pierwsza edycja programu odbyła się w okresie od 1. września do 30. listopada 2012 i umożliwiła 16 Rezydentom Literackim realizowanie własnych projektów literackich w 4 Instytucjach Goszczących.

 

 

log_forum_pl

 

 

Zobacz także