facebook

Ogłoszenie wyników programu rezydencjalnego Krakowa Miasta Literatury UNESCO!

Znamy wyniki programu rezydencjalnego Krakowa Miasta Literatury UNESCO! Grigory Semenchuk (Ukraina), Mark Pająk (Wielka Brytania), Hera Lindsay Bird (Nowa Zelandia), Louis Klee (Australia) oraz Núria Añó (Hiszpania) odwiedzą w tym roku Kraków w ramach Programu Rezydencjalnego – projektu skierowanego do młodych i wchodzących talentów z Miast Literatury należących do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Oficjalnym partnerem projektu jest Willa Decjusza.

 

Program rezydencjalny Krakowa Miasta Literatury UNESCO skierowany jest do młodych pisarzy i wschodzących talentów z Miast Literatury należących do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Program wyrósł z głębokiego przekonania, że Sieć stwarza doskonałe możliwości rozwoju połączeń i kontaktów, promuje mobilność i umożliwia profesjonalizację pisarzy. Do najważniejszych zadań programu należą: promowanie Sieci Miast Kreatywnych UNESCO, stworzenie szansy dla pisarzy do zaprezentowania ich pracy środkowoeuropejskiej publiczności, wspieranie większej różnorodności w polskim i środkowoeuropejskim środowisku literackim oraz umożliwienie lokalnym twórcom nawiązania kontaktów z zagranicznymi pisarzami.

 

W ubiegłym, pilotażowym roku Kraków gościł troje rezydentów z trzech Miast Literatury, zaś w tym roku stypendystów będzie aż pięcioro!

 

 

Pierwszy rezydent, Grigory Semenchuk ze Lwowa Miasta Literatury UNESCO  spędzi w Krakowie dwa miesiące (maj i czerwiec). Semenchuk to ukraiński poeta, tłumaczony na wiele języków, m.in.: polski, rosyjski i francuski. Ponadto jest felietonistą lwowskiego czasopisma społeczno-kulturalnego „Prosto Neba” i głównym koordynatorem Międzynarodowego Festiwalu Literackiego w ramach Forum Wydawców we Lwowie. W latach 2005-2007 był aktywnie zaangażowany w organizację slamów i wydarzeń poetyckich.

 

W maju na miesięczny pobyt do Krakowa zawita również Mark Pająk – poeta, pisarz i redaktor z Manchesteru Miasta Literatury UNESCO. Jego debiutancki tom wierszy – Spitting Distance w 2016 r. spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem w Wielkiej Brytanii. Publikacje Marka Pająka można znaleźć m.in. w The North magazine, New Writing North czy The Poetry School. Poza działalnością pisarską zajmuje się również edukacją literacką – prowadzi warsztaty z zakresu creative writing we współpracy z m.in. Manchester Metropolitan University.

 

Trzecią stypendystką będzie Hera Lindsay Bird z Dunedin Miasta Literatury UNESCO, która w czerwcu przyjedzie do Krakowa na miesięczną rezydencję. Ta nowozelandzka poetka ma na swoim koncie tom poezji pod nazwą Hera Lindsay Brid, który zyskał ogromne uznanie i popularność oraz wiele nagród, m.in. Jessie McKay Best First Book Award czy The Sarah Broom Poetry Prize in 2017.

 

Jesienią powitamy drugą turę rezydentów. Po dwa miesiące (wrzesień i październik) w Krakowie Mieście Literatury spędzą Louis Klee z Melbourne Miasta Literatury UNESCO oraz Núria Añó z Barcelony Miasta Literatury UNESCO

 

Louis Klee jest poetą, dramaturgiem i krytykiem literackim oraz najmłodszym w historii laureatem The Peter Porter Prize in 2017 – najbardziej prestiżowej poetyckiej nagrody Australii. Jego wiersze publikowane były w Australian Book Review oraz Meanjin. Ma na swoim koncie również sztuki teatralne. Najsłynniejsza z nich, The Ink Trail, została nagrodzona przez Australian Council.

 

Núria Añó to wielokrotnie nagradzana katalońsko-hiszpańska pisarka i tłumaczka. Jej debiutancka publikacja ukazała się w 1990 r. W 2006 r. powieść Añó pod tytułm Els nens de l’Elisa zajęła trzecie miejsce w 24. edycji Ramon Llull Prize for Catalan Literature. Jej proza tłumaczona była m.in. na francuski, angielski, włoski, niemiecki i polski.

 

Program Rezydencjalny jest kluczowym punktem strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO, realizowanej przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, który wypełnia priorytet wzmacniania międzynarodowej współpracy w polu kultury i przemysłów kreatywnych .

Pisarzom oferowane są pobyty w Willi Decjusza (oficjalny partner projektu), która wyróżnia się wieloletnim doświadczeniem w organizowaniu międzynarodowych rezydencji, takich jak: Wyszehradzkie Rezydencje Literackie i program rezydencjalny ICORN.

 

Program przewiduje również stypendium w wysokości 2500 zł brutto oraz pokrycie kosztów podróży z i do Krakowa. Krakowskie Biuro Festiwalowe gwarantuje gościom możliwość uczestnictwa w literackim życiu miasta i wsparcie w zakresie promocji ich twórczości w Polsce.

 

Informacja pochodzi ze strony: http://miastoliteratury.pl/ogloszenie-wynikow-programu-rezydencjalnego-kmlu/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz także