facebook

Willa Decjusza i Scholars at Risk Network na Igrzyskach Wolności

W dniach 10-12 września 2021 odbyła się kolejna edycja Igrzysk Wolności, w Łodzi. Tegoroczne motto tego interdyscyplinarnego forum kulturalnego i spotkania liderów różnych środowisk w debacie o wartościach demokratycznych brzmiało „NOWA UMOWA SPOŁECZNA”.

 

 

Stowarzyszenie Willa Decjusza jest współorganizatorem panelu dot. Wolności akademickiej, promującej sieć Scholars at Risk. Udział w panelu wzięli prof. Dominika Kasprowicz, Dyrektorka Willi Decjusza oraz prof. Candan Badem, pierwszy polski stypendysta Sieci SAR.

 

 

Niedziela 12.09.2021, 11:00 – 11:45 – Wolność akademicka – Panel dyskusyjny

 

  • Dominika Kasprowicz – profesorka nadzwyczajna Uniwersytetu Jagiellońskiego, dyrektorka Willi Decjusza
  • Candan Badem – turecki historyk, pierwszy stypendysta Scholars at Risk w Polsce
  • Jan Grabowski – profesor historii na Uniwersytecie w Ottawie

 

Moderacja: Magdalena M. Baran – doktor filozofii, polska historyk filozofii i etyki, publicystka

 

Wolność akademicka, a przede wszystkim zagrożenia, jakim musi ona sprostać, staje się jednym z gorących tematów debaty publicznej. Tak humanistyka, jak i nauki ścisłe muszą radzić sobie z zakusami polityków, ale i ideologicznie zorientowanych badaczy. UNESCO definiuje ją jako prawo do wolnego nauczanie i prowadzenia dyskusji, zakładające jednocześnie wolność prowadzenia badań naukowych wysuwania wniosków oraz publikowania ich rezultatów. Tymczasem coraz częściej stajemy wobec pytań: Co stanowi dziś zagrożenie dla wolności akademickiej? Czy mówimy o wolności badań czy również o zagrożeniach osobistych, z jakimi ze względu na swoja pracę spotykają się pojedynczy badacze? Jakie zagrożenia „występują” lokalnie, a jakie są globalne? Dlaczego ta wolności jest zagrożona? W jaki sposób radzi sobie z tymi zagrożeniami społeczność akademicka? Czy istnieje solidarność akademicka, a jeśli tak to na jakim poziomie? Jak radzić sobie z zagrożeniami jakie płyną ze strony polityki?

 

 TRANSMISJA ONLINE ze wszystkich wydarzeń Igrzysk Wolności 2021 dostępna na stronie www.igrzyskawolnosci.pl i FB: https://www.facebook.com/igrzyskawolnosci/ –bez opłat i  konieczności rejestracji.

 

Więcej o Igrzyskach Wolności, i o tym dlaczego „nowa umowa społeczna” jest nam potrzebna: https://igrzyskawolnosci.pl/o-igrzyskach-wolnosci/

Program: https://igrzyskawolnosci.pl/program/

Wydarzenie FB: Igrzyska Wolności 2021: Nowa umowa społeczna 

 

Zobacz także