facebook

V Krakowskie Dni Literatury. Dagny – romans kultur

Stowarzyszenie Willa Decjusza zaprasza na V Krakowskie Dni Literatury – międzynarodowy festiwal literacki, podsumowujący dwa lata międzynarodowego programu stypendiów i wydarzeń literackich Dagny, który będzie mieł miejsce od 6 do 8 października w Krakowie.

 

W wydarzeniach festiwalowych udział weźmie blisko czterdziestu autorów, krytyków literackich i historyków literatury z Polski, Norwegii, Niemiec, Ukrainy i Białorusi – krajów, z których pochodzą pisarze – rezydenci Willi Decjusza, zapraszani w ramach programu Dagny. Spotkania odbędą się w różnych miejscach Krakowa: w Willi Decjusza, Jamie Michalika, Bunkier Café, Instytucie Goethego, Muzeum Inżynierii Miejskiej oraz na Statku Nimfa. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, na niektóre jednak – ze względu na ograniczoną liczbę miejsc – należy wcześniej odebrać bezpłatne wejściówki. Wejściówki są dostępne w Willi Decjusza i w Punkcie Informacji Miejskiej przy ul. św Jana 2 w Krakowie.

 

Początki rezydencji literackiej w krakowskiej Willi Decjusza sięgają 1998 roku, kiedy do zainaugurowany został program literackich pobytów stypendialnych dla pisarzy i tłumaczy literatury z Polski i krajów niemieckojęzycznych. Z czasem, za sprawą wieloletniego programu Homines Urbani, do Willi Decjusza zaczęli przyjeżdżać autorzy z innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, przede wszystkim z Ukrainy i Białorusi. Programy rezydencji literackiej w Willi Decjusza od samego początku aż po dzień dzisiejszy są realizowane dzięki wsparciu Mecenasów Stowarzyszenia, a przede wszystkim dzięki zaangażowaniu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. W 2010 roku, dzięki nawiązaniu współpracy z Centrum Kultury Solvberget w Stavanger i dofinansowaniu ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, dotychczasowy program Stowarzyszenia Willa Decjusza został wzbogacony o możliwość zapraszania pisarzy z Norwegii.

 

Zaistnienie nowej (norweskiej) literatury w obrębie programu, posiadającego własną, wieloletnią i poświadczoną wieloma literackimi faktami tradycję środkowoeuropejskiej wymiany literackiej, zainspirowała Renatę Serednicką, pomysłodawczynię i koordynatorkę większości programów literackiej rezydencji Stowarzyszenia, do przywołania z tej okazji tradycji berlińskiej bohemy lat 90. XIX wieku, jako historycznego kontekstu i motta realizacji programu. Stąd też nazwa ostatniej edycji stypendiów pochodzi od imienia norweskiej pisarki Dagny Juel-Przybyszewskiej, również z Krakowem związanej kobiety – legendy europejskiego modernizmu.

 

Do tradycji tej nawiązuje również tytuł festiwalu Dagny – romans kultur i kilka festiwalowych propozycji, jak dyskusja panelowa pt. Muza czy heroina skandalu z udziałem Gabrieli Matuszek, historyczki literatury, Aleksandry Sawickiej, autorki książki Dagny Juel Przybyszewska. Fakty i legendy i Mariusza Sieniewicza, która odbędzie się w piątek, 7 października w Bunkier Café. W kawiarni Jama Michalika przywołującej pamięć dziwiętnastowiecznych wieczorów literackich odbędzie się natomiast międzynarodowy wieczór autorski Przybyszewszczyzna z udziałem pisarzy – uczestników programu stypendialnego Stowarzyszenia Willa Decjusza (7 października, Jama Michalika).

 

Szeroko rozumiany „romans kultur” w nazwie festiwalu odnosi do dokonującej się w ramach programu Dagny wymiany literackiej, ale również wskazuje na rolę tłumaczy literatury i na problemy sztuki literackiego przekładu jako niezbędnego narzędzia międzynarodowej recepcji literatury. Dlatego, w programie V Krakowskich Dni Literatury zaplanowano również dwie sesje warsztatów tłumaczeniowych, które odbędą się w Instytucie Goethego.

 

Festiwal to jednak przede wszystkim spotkania z autorami, którzy w ciągu ostatnich dwóch lat rezydowali w Willi Decjusza oraz zaproszonymi gośćmi, najczęściej także dawnymi stypendystami Stowarzyszenia. Pierwsze będzie mieć miejsce właśnie w Willi Decjusza przy okazji premiery antologii Podróż na północ, inaugurującej festiwal – 6 października, o godz. 18.30. Kolejne to, poza wspomnianą Przybyszewszczyzną: sobotnie (8 października) Rozmowy w podróży, odbywające się na statku Nimfa w czasie rejsu po Wiśle (12.00 – 16.00) i Open mike w Muzeum Inżynierii Miejskiej (19.00 – 22.00). Na wszystkie spotkanie wstęp jest wolny. Udział w spotkaniach w Jamie Michalika i na statku Nimfa, wymaga tylko wcześniejszego odebrania bezpłatnych wejściówek, dostępnych w Willi Decjusza i Punkcie Informacji Miejskiej w Krakowie, przy ul. św. Jana 2.

 

 

PROGRAM

 

Czwartek, 6 października

 

18.30 – 21.00

  • Inauguracja

Miejsce: Willa Decjusza, ul. 28 lipca 17a

 

Powitanie

dr Danuta Glondys, dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza

Eirik Bø, dyrektor festiwalu Kapittel w centrum kultury Sølvberget w Stavanger (Norwegia)

 

  • Podróż na północ

Prezentacja antologii nowej literatury z Polski i Norwegii. Czytają: TINA ÅMODT, EIVIND HOFSTAD EVJEMO, HUBERT KLIMKO-DOBRZANIECKI, DAWID KORNAGA, EWA A. MADEYSKA, TOR EYSTEIN ØVERÅS, AGNES RAVATN, NILS HENRIK SMITH, KATARZYNA SOWULA

Prowadzenie: Dagny Juel Przybyszewska (Justyna Kowalska) i Stanisław Przybyszewski (Marcin Kalisz)

Wstęp wolny

 

Piątek, 7 października

 

10.00 – 11.30

  • Onomastyka – klucz czytelnego przekładu i źródło kłopotów tłumacza

Miejsce: Instytut Goethego, Rynek Główny 25, czytelnia

Niemiecko-polskie warsztaty tłumaczeniowe

Prowadzenie: Agnieszka Gadzała, Alicja Rosenau, tłumaczki literatury

 

12.00 – 13.30

  • Muza czy heroina skandalu

Miejsce: Bunkier Café, Plac Szczepański 3a

Dyskusja panelowa

Prowadzenie: Marcin Wilk, dziennikarz, krytyk literacki

Uczestnicy:

Gabriela Matuszek, historyczka literatury

Aleksandra Sawicka, autorka książki „Dagny Juel Przybyszewska. Fakty i legendy”

Mariusz Sieniewicz, pisarz

Wstęp wolny. Tłumaczenie symultaniczne na język angielski

 

14.30 – 16.00

  • Bilet rewelacyjny do małej ojczyzny – Vom Übersetzen des Unübersetzbaren

Miejsce: Instytut Goethego, Rynek Główny 25, czytelnia

Polsko-niemieckie warsztaty tłumaczeniowe

Prowadzenie: Saskia Herklotz, Sabine Leitner, tłumaczki literatury

 

19.00 – 22.00

  • Przybyszewszczyzna

Miejsce: Kawiarnia Jama Michalika, ul. Floriańska 45

 

Wieczór autorski uczestników projektu „Dagny – program stypendiów i wydarzeń literackich”. Czytają: MARCIN BAŁCZEWSKI, BIRGIT BAUER, HENNING BERGSVÅG, IRYNA CHADARENKA, LISA DANULAT, BENJAMIN LAUTERBACH, TOM SCHULZ, BOHDAN SŁAWIŃSKI, NATALIA ŚNIADANKO, ANJA TUCKERMANN, ALEKSANDER USZKAŁOW Prowadzenie: Dagny Juel Przybyszewska i Stanisław Przybyszewski

Bezpłatne wejściówki do odbioru w Willi Decjusza i w InfoKraków, ul. Św.Jana 2.

 

Sobota, 8 października

 

12.00 – 16.00

  • Rozmowy w podróży

Miejsce: Statek „Nimfa”, Bulwar Czerwieński 3, rejs do Tyńca i z powrotem

O literackim Krakowie z Martą Kijowską

Prowadzenie: Katarzyna Sowula i Dawid Kornaga

O literackim Stavanger z Eirikiem Bo

Prowadzenie: Agnes Ravatn i Nils Henrik Smith

Tłumaczenie symultaniczne na język angielski

Bezpłatne bilety na statek do odbioru w Willi Decjusza i w InfoKraków, ul. Św. Jana 2.

 

19.00 – 22.00

  • Open mike

Miejsce: Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. Św. Wawrzyńca 15

Wieczór autorski uczestników projektu „Dagny – program stypendiów i wydarzeń literackich”.

Czytają: KATERYNA BABKINA, KNUT OLAV HOMLONG, ANNE KÖHLER, SVEALENA KUTSCHKE, LISA

CHARLOTTE B. LIE, BOHDANA MATIJASZ, PAWEŁ NADOLSKI, JULIUSZ STRACHOTA, MICHAŁ ZYGMUNT

Prowadzenie: Dagny Juel Przybyszewska i Stanisław Przybyszewski

Wstęp wolny

 

Niedziela, 9 października

 

10.00

Bunkier Café

  • Nieoficjalna kawa pożegnalna

 

Koordynacja projektu:

Renata Serdenicka – renata@villa.org.pl

Małgorzata Różańska – gosia@villa.org.pl

Zobacz także