facebook

V Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Królewskiego Miasta Krakowa

W ramach V Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego Królewskiego Miasta Krakowa 14 października (poniedziałek), o godz. 19.00 w Willi Decjusza odbędzie się koncert fortepianowy Magdaleny Lisak. W programie utwory Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Fryderyka Chopina. Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie Artystyczne PianoClassic. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

 

 

 

Magdalena Lisak urodzona w Katowicach pielęgnuje rodzinne tradycje muzyczne. Od najmłodszych lat zdobywała najwyższe laury na konkursach krajowych i międzynarodowych. W 1994 roku ukończyła z wyróżnieniem klasę fortepianu profesora Andrzeja Jasińskiego w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W tym samym roku, po dojściu do półfinału konkursu Gézy Andy w Zurychu otrzymała prywatne stypendium i kontynuowała naukę w Konserwatorium w Zurychu u Homero Francescha. Jednym z jej najcenniejszych doświadczeń były studia w Musik-Akademie w Bazylei w latach 1996-1998 pod kierunkiem Krystiana Zimermana. Doskonaliła się również na kursach mistrzowskich u Wiktora Mierżanowa, Leona Fleishera oraz w dziedzinie kameralistyki u członków kwartetu Amadeus.

 

Zdobyta na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1995 roku VI nagroda otworzyła Magdalenie Lisak drzwi do prestiżowych sal koncertowych, jak Hitomi Memorial Hall w Tokio, Stadt–Casino w Bazylei, Rudolfinum w Pradze czy Filharmonii Narodowej w Warszawie. Uczestniczyła także w festiwalach chopinowskich w Dusznikach-Zdroju, Nohant-La Châtre, Mariańskich Łaźniach, Gandawie, Genewie oraz Festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie. Jej interpretacje zostały utrwalone dla Deutsche Rundfunk, Radio Suisse Romande, Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz na płytach CD dla firmy DUX oraz Polskiego Radia Katowice.

Występuje regularnie z recitalami, wykonuje koncerty z orkiestrami i zespołami kameralnymi w Polsce i większości krajów europejskich, a także USA, Kanadzie, Japonii, Chinach i Brazylii. Fascynuje ją muzyka najnowsza. W 2000 roku wykonała dla György Ligetiego jego Etiudy, których interpretacja spotkała się z wysoką oceną kompozytora. Dokonała prawykonań w ramach festiwali: Śląskie Dni Muzyki Współczesnej w Katowicach, Międzynarodowy Festiwal Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Laboratorium w Warszawie i Białymstoku oraz Festiwalu Warszawska Jesień. Występowała w charakterze solistki z takimi dyrygentami jak: Kazimierz Kord, Tadeusz Strugała, Tomasz Bugaj, Mirosław Jacek Błaszczyk, Jerzy Salwarowski, Massimiliano Caldi, Agnieszka Duczmal, Jacques Mercier, Reinbart de Leeuw. Dwukrotnie odbyła tournée po Wielkiej Brytanii, w 2005 roku z European Union Chamber Orchestra oraz w 2006 roku z Toruńską Orkiestra Kameralną. Na zaproszenie Narodowego Instytutu im. F. Chopina podjęła się wykonania i rejestracji utworów F. Chopina na instrumencie historycznym Erard, w tym Fantazji A-dur na tematy polskie op. 13 z towarzyszeniem zespołu Il Giardino Armonico pod dyrekcją Giovanniego Antoniniego (2010), a także utworów solowych na płycie CD w serii The Real Chopin (2013).

 

Realizuje projekty artystyczne pod egidą Śląskiego Towarzystwa Muzycznego, którego jest założycielką i prezesem. Od 2008 roku jest adiunktem w klasie fortepianu katowickiej Akademii Muzycznej. Jej działalność pedagogiczna obejmuje także kursy mistrzowskie m.in. w Showa Academia Musicae w Tokio, wykłady na japońskich wyższych uczelniach artystycznych oraz nagranie DVD utworów dla dzieci i młodzieży w ramach serii publikacji dydaktycznych The Piano. General method. Ponadto uczestniczyła w jury International Chopin Piano Competition in Asia (2010, 2011, 2012) oraz Komisji Kwalifikacyjnej XV Międzynarodowego konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (2010).

 

PROGRAM:

 

MAGDALENA LISAK Polska

 

Artur CIEŚLAK

Sonata fortepianowa na lewą rękę (2013)

 

Karol SZYMANOWSKI

Cztery etiudy op.4

es-moll

Ges-dur

b-moll

C-dur

Henryk Mikołaj GÓRECKI

4 Preludia op. 1 (1955)

 

Fryderyk CHOPIN

Sonata h-moll op. 58

 

 

 

log_forum_pl

 

 

 

 

 

 

Zobacz także