facebook

„Radar” na 18. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

Miło nam poinformować, że podobnie jak w latach ubiegłych swoje stanowisko na Targach Książki w Krakowie (23-26 października 2014) będzie miał wydawany przez Stowarzyszenie Willa Decjusza trójjęzyczny magazyn literacki „Radar”. Odwiedzający Targi będą mogli odebrać bezpłatne numery pisma, a także porozmawiać z twórcami i redakcją. Zapraszamy na ul. Galicyjską 9. Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie www.ksiazka.krakow.pl.

 

 

 

Ćwierć miliona czytelników

 

Tyle osób odwiedziło na przestrzeni kilkunastu edycji Targi Książki w Krakowie. Aby zrozumieć magię tego wyjątkowego wydarzenia kulturalnego trzeba odwiedzić jesienią halę EXPO Kraków. „Bywam na targach organizowanych na całym świecie i nigdzie poza Krakowem nie ma takiej pasji jak tutaj!” – mówiła włoska pisarka i dziennikarka Marlena de Blasi. W podobnym tonie wypowiada się Jonathan Carroll. „Wszędzie na świecie podczas Targów robi się biznesy, a tutaj jest coś więcej, czyli znakomity klimat literackiego święta” – mówił amerykański pisarz podczas zeszłorocznej edycji Targów.

 

W tym roku Targi przenoszą się do nowej długo wyczekiwanej hali EXPO Kraków – jednego z najnowocześniejszych ośrodków targowo-kongresowych w kraju. Tym samym coraz odważniej aspirują do miana znaczącej imprezy w Europie. W październiku do stolicy Małopolski przyjadą najbardziej znaczące wydawnictwa, a wraz z nimi autorzy, znane osobistości świata kultury, sportu, mediów, polityki, do których z pewnością ustawią się kilometrowe kolejki – tłum czytelników spragnionych kontaktu ze swoimi ulubionymi pisarzami.

 

Rekordowo międzynarodowe

 

W tym roku po raz pierwszy do nazwy Targów Książki w Krakowie dołączył przymiotnik „Międzynarodowe”. Wszystko za sprawą rekordowej liczby wystawców z zagranicy  – potwierdzono udział m.in. wydawnictw z Austrii, Australii, Belgii, Bułgarii, Czech,Francji, Grecji, Hiszpanii, Kanady, Niemiec, Szwajcarii, Syrii, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

 

Jesienią 2013 r. Kraków uhonorowanozaszczytnym tytułem Miasta Literatury UNESCO jako jedno z siedmiu miast na świecie i drugie nieanglojęzyczne. Na to wyróżnienie z pewnością zapracowały właśnie Targi Książki, które wkraczają w pełnoletność. I patrząc na program Targów, bez wątpienia czeka nas najbardziej spektakularna literacka osiemnastka tego roku!

 

Pięć Salonów literackich atrakcji

 

Tradycyjnie hala targowa będzie podzielona na salony – w taki sposób, aby każdy czytelnik znalazł dla siebie coś interesującego. Do organizowanych do tej pory: Salonu Wydawców Szkół Wyższych, Salonu Wydawców Katolickich, Salonu Nowych Mediów i Salonu Małych Ojczyzn dołączy Salon Książki Dziecięcej, co niewątpliwie wzbogaci ofertę Targów.

 

Co ważne, w trakcie wydarzenia zostanie rozstrzygniętych wiele konkursów – dedykowanych zarówno branży księgarskiej i wydawniczej, jak również zwiedzającym. Najważniejszy z nich to, organizowany przez Targi w Krakowie, Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza – niezwykle prestiżowy, nagradzający poważne i wartościowe dzieła, wnoszące istotny wkład w rozwój polskiej i światowej kultury i nauki. W ubiegłym roku mocą decyzji Jury laureatem Nagrody został historyk prof. Jerzy Holzer za „Europę zimnej wojny”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Znak. Podczas zbliżającej się edycji Konkursu o pamiątkową statuetkę dłuta prof. Bronisława Chromego oraz 30 tysięcy złotych powalczy 10 autorów wyłonionych przez Jury na czele z prof. Władysławem Stróżewskim.

 

Ambasadorzy Targów Książki w Krakowie

 

Po raz czwarty w historii zostaną wręczone tytuły Ambasadorów Targów Książki w Krakowie. Przyznawane są osobom promującym czytelnictwo oraz ideę Targów Książki. Począwszy od 2011 r. Targi w Krakowie wyróżniają honorowym tytułem cztery postaci polskiej sceny kulturalnej.

 

W zaszczytnym gronie laureatów wybieranych przez Honorową Radę Patronacką, organizatorów Targów oraz ich uczestników (na facebooku) znaleźli się do tej pory: w 2011 r. – ks. Mieczysław Maliński, śp. Marek Krawczyk, Tadeusz Skoczek, Anna Dymna oraz Krzysztof Orzechowski; w 2012 r. – prof. Franciszek Ziejka, o. Leon Knabit, Grzegorz Boguta, Agnieszka Lingas-Łoniewska; w 2013 r.: .ks. Adam Boniecki,  Ryszard Krynicki, Henryk Podolski oraz Michał Rusinek.

 

Bez wątpienia za ambasadorów należy uznać blogerów piszących o książkach, którzy niejednokrotnie wyrażali swoją sympatię względem krakowskich Targów Książki. Doceniając ich wkład w promocję czytelnictwa, organizatorzy Targów proponują udział w I Zjeździe Blogerów oraz bezpłatny udział w czterodniowym święcie książki. Spotkanie odbędzie się 25 października w jednej z sal seminaryjnych EXPO Kraków.

 

Osiemnastkowe targowe prezenty

 

Wkraczanie w pełnoletność to doskonała okazja do składania życzeń. Dlatego organizatorzy 18. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie proponują wyjątkową akcję dla swoich entuzjastów. #Selfie18 to zabawa, która polega na wykonywaniu zdjęć selfie zżyczeniami urodzinowymi dla Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Organizatorzy Targów wybiorą osiemnaście najciekawszych zdjęć – tych niebanalnych, wykonanych w wyjątkowych miejscach lub z użyciem nietypowych rekwizytów. 18 laureatów trafi na jedną z okładek katalogu targowego (drukowanego i elektronicznego), zdobędzie bezpłatną wejściówkę na Targi oraz będzie miało możliwość wzięcia udziału w spotkaniu VIP z autorem, którego nazwisko na razie jest niespodzianką.

 

Dodatkowo, każda osoba, która w dniach 23-26 października 2014 r. będzie obchodzić 18. urodziny otrzyma bezpłatną wejściówkę na Targi. Solenizancie! Pamiętaj, zabierz szkolną legitymację!

 

Największe i najnowocześniejsze – EXPO Kraków

 

Wszystkich miłośników Targów Książki w Krakowie z pewnością ucieszy fakt, że w tym roku po raz pierwszy odbędą się one w nowoczesnych przestrzeniach Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków. To największy i najnowocześniejszy obiekt targowo-kongresowy na południu Polski, wybudowany w zgodzie ze światowymi trendami, w oparciu o technologie inteligentnego budynku. Jest w nim więc wszystko, co sprawi, że dla kilkudziesięciu tysięcy czytelników, udział w Targach będzie czystą przyjemnością.

 

Dwie przestronne hale Wisła i Dunaj są klimatyzowane oraz wyposażone w duże kompleksy toalet. Alejki między stoiskami zostały poszerzone. Zostanie zapewnione miejsce dla matki z dzieckiem oraz punkt pomocy medycznej. Na piętrze znajduje się duża restauracja, podczas gdy na poziomie hali do dyspozycji zwiedzających oddane zostaną targowe kawiarnie. Przed klimatyzowanymi salami konferencyjnymi (wyposażonymi w najnowocześniejszy system audiowizualny) na ekranach wyświetlany będzie program spotkań. Ponadto do obiektu EXPO Kraków, w trakcie Targów, kursował będzie EXPO Bus.

 

Galicyjska 9 – warto zapamiętać ten adres. To tutaj odbędzie się czterodniowe i najważniejsze w Polsce święto książki! Szczegółowy program Targów: www.ksiazka.krakow.pl

 

Zobacz także