facebook

Valentina Igoshina – Dziedzictwo Chopina

Stowarzyszenie Willa Decjusza zaprasza na koncert zamykający obchody Roku Chopinowskiego 2010 w Willi Decjusza. Na zakończenie cyklu w niedzielę 19 grudnia o godz. 17.00 z recitalem fortepianowym wystąpi Valentina Igoshina, rosyjska pianistka, finalistka Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2000 r. (I wyróżnienie). Bezpłatne wejściówki na koncert do odebrania w Centrum Informacji Kulturalnej, ul. Św Jana 2 oraz w Willi Decjusza od 14 grudnia.

 

 

 

VALENTINA IGOSHINA

 

Valentina IGOSHINA urodziła się w Briansku (Rosja). Ukończyła Konserwatorium Moskiewskie, gdzie studiowała pod kierunkiem prof. Larisy Dedovej i Sergeia Dorenskyego. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów: Artur Rubinstein in memoriam w Polsce (1993, I nagroda), Międzynarodowego Konkursu im. Sergiusza Rachmaninowa w Moskwie (1997, I nagroda), Międzynarodowego Konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli (2003, finał), Międzynarodowego Konkursu José Iturbi w Walencji (2006, II nagroda). Valentina Igoshina była finalistką Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2000 r. (I wyróżnienie).

 

Występowała w Queen Elizabeth Hall w Londynie w ramach słynnego międzynarodowego cyklu pianistycznego Harrodsa. Zagrała recitale w Tonhalle w Zurychu, w Mediolanie w cyklu „La societa dei Concerti”, w Paryżu w „ Théatre de l’ Athénée, w klasztorze Jakobinów w Tuluzie. Gościła także na wielu międzynarodowych festiwalach, między innymi: Radio France w Montpellier, „La Roque d’ Anthéron (Francja), Ravello Music (Włochy), Duszniki Zdrój (Polska), „Povoa de Varzim”, „The Belem Festival” w Lizbonie (Portugalia) i „ The Styriarte Festival” w Grazu (Austria). Zapraszano ją na koncerty symfoniczne z Halle Orchestra (Niemcy), BBC Scottish Symphony Orchestra (Wielka Brytania), Concertgebouw Royal Orchestra z Amsterdamu, Filharmonia Narodowa w Warszawie.

 

Valentina IGOSHINA wydała swoją pierwszą płytę CD (Mussorgski – Obrazki z Wystawy i Karnawał Schumanna) u Warner Classics International (2005), jej druga płyta została zrealizowana przez wytwórnię Lantano i rozpowszechniana przez Warner Classics International. Dokonała także nagrań radiowych dla BBC i Classics FM w Wielkiej Brytanii. Można było jej słuchać i oglądać, grającą utwory Rachmaninowa i Chopina w dwóch filmach biograficznych reżyserowanych przez Tony Palmeta „ The Harvest of Sorrow” (1998) o życiu Sergiusza Rachmaninowa i „ The Mystery of Chopin. Strange Case of Delfina Potocka” (1999), ten obraz został zrealizowany także jako film DVD w 2001 roku przez Calverdons Film w Londynie. Dystrybucją zajął się Warner Vision.

Zobacz także