facebook

40. rocznica czeskiej Karty ’77 – zapraszamy na debatę 7 lipca do Willi Decjusza

W styczniu 1977 intelektualiści czechosłowaccy podpisali Kartę ’77 – manifest w obronie praw człowieka. 40 lat później, w Willi Decjusza, spotkają się wybitni europejscy intelektualiści, eksperci i przedstawiciele organizacji pozarządowych, którzy będą rozmawiać o polskim i czeskim wkładzie  w walkę o wolność, przestrzeganie praw człowieka i roli obu krajów w dążeniu do demokratycznej transformacji Europy.

 

 

 

Debata Przesłanie Karty ’77 – 40 lat później rozpocznie się o godzinie 10.00 w dniu 7 lipca, a wśród zaproszonych gości znajdą się Jan Lityński – polityk, działacz opozycji w czasach PRL, w latach 2010–2015 doradca prezydenta RP ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi, Martin Palouš – były czeski ambasador przy ONZ oraz Michael Žantovský – czeski dyplomata, polityk, psycholog, tłumacz i dziennikarz, ambasador Republiki Czeskiej w Wielkiej Brytanii.

 

Dzięki współpracy z Biblioteką Vaclava Havla i Czeskim Centrum w Warszawie, w programie znalazła się projekcja filmu Życie według Vaclava Havla oraz wystawa Vaclav Havel in a Nutshell.

 

Trailer filmu: https://www.youtube.com/watch?v=i4hpw3Fiow0

 

Uwieńczeniem dnia będzie duet fortepianowy Piotra Różyckiego i Grzegorza Mani  Zarębski Piano Duo, który zaprezentuje wybór tańców europejskich.

 

Program 7 lipca:

 

10.00-11.30 Przesłanie Karty ’77 – 40 lat później

Spotkanie tłumaczone symultanicznie na język polski

 

12.00-13.30 Projekcja filmu: Życie według Vaclava Havla

 

16.30 Wystawa fotografii: Vaclav Havel in a Nutshell 

 

17.00 Zarębski Piano Duo – Piotr Różycki, Grzegorz Mania

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz także