facebook

Inspiracje ludowe w plakacie polskim – wystawa

Zapraszamy do Willi Decjusza na wystawę pt. Inspiracje ludowe w plakacie polskim z kolekcji galerii „Dydo Poster Collection”. W niedzielę 23 listopada, o godz. 18.00  po koncercie fortepianowym nastąpi uroczyste otwarcie wystawy, w którym weźmie udział jej kurator Krzysztof Dydo. Wydarzenie to odbywa się w ramach projektu „Dziedzictwo Oskara Kolberga”.

 

Polski plakat znany jest na całym świecie ze swojej różnorodności, ciekawych pomysłów graficznych również z poczucia humoru i groteski, które w przypadku specyficznego tematu – ludowego są dla niego charakterystyczne.   Liczba polskich plakatów , które można by śmiało zaliczyć do tej kategorii jest wielka i gdyby chcieć pokazać wszystkie jakie dotąd powstały z pewnością byłoby ich kilkaset. Wystawa obejmuje  zaledwie kilkadziesiąt z nich z lat 1950 – 2010. Tematyka plakatów od folkloru – strojów, tańców ludowych, skansenów, wyrobów ludowych po wystawy, targi Cepelii i muzea etnograficzne. Również plakaty innego rodzaju, w których wyraźnie eksponowane są elementy sztuki i kultury ludowej – teatralne, operowe, filmowe i reklamowe.

 

 

Inspiracje folklorem w plakacie polskim – to  z pewnością ekspozycja pełna optymizmu i kolorów. Na przykładach plakatów autorstwa wybitnych polskich twórców wystawa pokazuje efekty nawiązywania do kultury ludowej w polskiej grafice użytkowej. Łącząc prostotę z artystyczną finezją, plakaty pokazują współczesne zagadnienia ujęte przez pryzmat motywów ludowych, wpisujących się w formułę sztuki masowej. Te etniczne inspiracje, które można  zaobserwować w prezentowanych plakatach są jak machina czasu, która przenosi nas kilkadziesiąt lat wstecz i pokazuje, jak rozwijała się – jedna z najbardziej popularnych wówczas form komunikowania jaką był plakat.

 

Wśród projektujących je artystów  w pierwszym rzędzie należy wymienić tych, których twórczość przypadła na okres polskiej szkoły plakatu – Waldemar Świerzy, Jan Młodożeniec, Maciej Urbaniec, Wiktor Górka, Hubert Hilscher, Leszek Hołdanowicz, Eryk Lipiński, następnie artystów krakowskich takich jak: Jan Szancenbach, Aleksandra Konior, Roman Banaszewski, Jerzy Napieracz, Jerzy Skąpski, Mieczysław Górowski oraz artystów z innych regionów, między innymi takich jak: Michał Kliś, Marian Nowiński, Marek Mosiński, Sławomir Lewczuk, Laura Janowska, Danuta Cesarska, Mirosław Adamczyk, Ireneusz Parzyszek, Adam Kilian, Ewa Salamon, Tomasz Bogusławski, Leszek Wiśniewski, Ryszard Kaja. Nie sposób pominąć najmłodszych Agnieszki Ziemiszewskiej i  Bartosza Łukaszonka.

 

Elementy folkloru i ludowości od lat przenikają do kultury masowej, stając się źródłem inspiracji dla wielu dziedzin, także dla sztuki wizualnej. Zapożyczenia te przez jednych doceniane są za fakt popularyzowania elementów kultury ludowej wśród szerokiej publiczności, podczas gdy inni widzą w nich przejaw komercjalizacji i uproszczenia dziedzictwa kulturowego. Ważne jest jednak to, że są inspiracją dla kolejnych pokoleń artystów. Od Józefa Czajkowskiego na początku XX wieku, kiedy pojawił się jego plakat do I Wystawy Towarzystwa „Polska Sztuka Stosowana” w Muzeum Narodowym w Krakowie w 1902 roku, poprzez plakaty Tadeusza Gronowskiego, Stefana Norblina, Zofii Stryjeńskiej i wielu, wielu innych do „Święta Krakowa” w 1939 roku autorstwa Witolda Chomicza, a następnie powojennych plakatów aż do współczesnej serii „Polska” Ryszarda Kai z tegorocznym plakatem „Zalipie”.

 

 

Krzysztof Dydo – kolekcjoner, ekspert w dziedzinie plakatu, właściciel galerii „Dydo Poster Collection”, w skład której wchodzą zarówno plakaty polskie, jak i zagraniczne. Od 1985 prowadzi w Krakowie znaną na całym świecie Galerię Plakatu. Współpracuje zarówno z instytucjami kulturalnym, teatrami, kinami, muzeami, galeriami, jak i kolekcjonerami plakatu na całym świecie. Od 1975 zorganizował blisko 500 wystaw plakatu artystycznego zarówno w Polsce, jak w niemal wszystkich krajach Europy od Ukrainy i Rosji po Hiszpanię i Francję. Tylko we Włoszech zrealizował  kilkanaście wystaw, między innymi w Rzymie, Mediolanie, Turynie, Pardemone, Genui, Florencji, Catanii. Jego kolekcja prezentowana była w Australii, USA, Kanadzie, Meksyku, Iranie, Azerbajdżanie, Chinach, Izraelu i Maroku. Najważniejsze i największe wystawy, miały miejsce w Krakowie i jednorazowo liczyły od 500 – 800 plakatów, jak np.: „100 lat polskiej sztuki plakatu” (1993), „100 lat kina w Polsce – polski plakat filmowy” (1996), „Polski plakat teatralny 1899 – 1999” (2000). Inicjator i juror wielu konkursów na plakat, m.in.: Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego w Rzeszowie, Plakatu miejskiego w Poznaniu, Stereotypy, Plakat dla Krakowa, Polska w Unii Europejskiej MSZ. Współtwórca Krakowskiego Festiwalu Plakatu (od 1999).  Autor artykułów na temat plakatów, katalogów i albumów o plakacie, między innymi w 1993 – 100 lat polskiej sztuki plakatu, 1995 –  Mistrzowie Polskiej Sztuki Plakatu, 1996 – Polski plakat filmowy 1896 – 1996, 2000 – Polski Plakat Teatralny 1899 – 1999, 2001 – Plakaty 1989 – 2001, 2008 – PL 21- Polski plakat XXI wieku. Współautor wydanej w 2007 w Meksyku książki Cartel Contemporaneo Polaco 1945-2006, w 2008 w Rosji Polska Szkoła Plakatu (Польская школа плаката), a w 2009 w Bułgarii Polski Plakat Sceniczny i we Włoszech Tutto il Teatro in un manifesto.

 

Galeria „Dydo Poster Collection” w Krakowie, jest miejscem wystaw oraz spotkań artystów, projektantów i miłośników dobrego, artystycznego plakatu. Galeria oferuje ponad 2000 tytułów plakatów teatralnych, operowych, filmowych, wystawowych, muzycznych będących dziełami najlepszych polskich artystów ostatniego półwiecza. Zajmuje się również wydawnictwami o plakacie, organizuje konkursy i promuje młodych artystów.

 

 

Sponsorzy:

 

 

log_siemens_200                             log_pzu_kwadrat

 

 

Zobacz także