facebook

Art Piknik w Willi Decjusza

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Art Piknik w Willi Decjusza

24-30 sierpnia 2020

 

Art Piknik był to tygodniowy festiwal prezentujący sztukę i język ukraiński w Willi Decjusza – miejscu spotkań, od wieków otwartym na kultury i tradycje z całego świata.

 

Realizacja Art Pikniku w jednej z ciekawszych przestrzeni Krakowa, założonej przez przybysza z dalekiej Alzacji, Niemca Justusa Ludwika Decjusza nawiązuje do charakteru miasta, od stuleci przychylnemu cudzoziemcom i budującego swój kulturalny potencjał w oparciu o dziedzictwo przyjezdnych. Sprowadzając się tutaj z innych stron świata nowi mieszkańcy zaszczepiają elementy własnych kultur, wzbogacając tym samym lokalne relacje społeczne.

 

Wiele zawdzięczamy obcokrajowcom, którzy zdecydowali się tu osiąść, aby tworzyć, pracować czy nauczać. Z roku na rok liczba obcokrajowców mieszających i pracujących w Krakowie zwiększa się, przyczyniając się do wzbogacenia jego oferty kulturalnej. Kluczem do wykorzystania możliwości jakie daje potencjał obecności cudzoziemców stanowi wzajemna i twórcza współpraca rozumiana jako integracja mieszkańców, środowisk twórczych i grup miejskich oraz  budowanie wspólnej tożsamości.

 

Jedną z nacji licznie reprezentowanych w Krakowie i prowadzących tu działalność jest społeczność ukraińska.  Art Piknik był okazją do zaprezentowania mieszkańcom ich bogatej i wszechstronnej kultury. Wśród różnorodnych wydarzeń jednymi z ważniejszych były wystawy sztuki ukraińskich artystów.

 

Po raz pierwszy Art Piknik odbył się w Kijowie w 2013 roku. Jego główną ideą stała się popularyzacja kultury i sztuki ukraińskiej, a także tolerancji i wzajemnego zrozumienia. Równie ważnym przesłaniem jest także umożliwianie rozwoju indywidualnych zdolności, dlatego Art Piknik zaprasza uczestników, aby włączali się w jego realizację, współtworząc wydarzenia artystyczne poprzez przygotowanie wystaw, występów tanecznych, prezentacji poezji czy próbując swych sił w różnorodnych rolach.

 

Tegoroczna edycja po raz pierwszy organizowana była w formule tygodniowego festiwalu. Różnorodne aktywności popularyzujące kulturę i sztukę ukraińską odbyły się w Willi Decjusza w Krakowie oraz w pobliskim parku w okresie od 24 do 30 sierpnia 2020 roku.

 

W poniedziałek 24 sierpnia 2020 o godz. 12.30 odbyło się oficjalne otwarcie Art Pikniku z udziałem Konsula Generalnego Ukrainy w Krakowie oraz przedstawicieli organizatorów wydarzenia – Dominiki Kasprowicz, dyrektor IKWD oraz Sławy Frolowej, manager artystycznej Art Pikniku z Funduszu Rozwoju i Wsparcia Młodej Sztuki Ukraińskiej.

 

W STREFIE ART  można było obejrzeć następujące wystawy:

 

„Piękno jedności” – efekt projektu łączącego tradycje kulturalne i artystyczne Ukrainy i Polski. Wystawa fotografii przygotowana przez Stepana Rudyka, ukraińskiego fotografa mieszkającego w Polsce, z udziałem aktorów, dziennikarzy i literatów (m.in. Andrzeja Seweryna, Daniela Olbrychskiego, Julii Fiedorczuk, Anny Seniuk, Bohdana Zadury i Justyny Sobolewskiej) występujących w autentycznych, ukraińskich strojach z przełomu XIX i XX wieku

 

„Fotosuszarka” – interaktywna wystawa fotografii. Plenerowe atelier dla wszystkich chcących podzielić się swoim talentem. Adresowana zarówno młodych twórców, jak i fotografików z doświadczeniem 

 

„Rockit” – prezentacja prac finalistów konkursu rysunków dziecięcych

Wystawa „Język ukraiński”, na której zostały zaprezentowane (niektóre po raz pierwszy) wybrane dzieła wybitnej artyski ukraińskiej Marii Prymachenko oraz jej wnuka Iwana. Ekspozycja była wzbogacona multimedialnymi pracami młodych, współczesnych autorów ukraińskich. Wystawę będzie można oglądać w Willi Decjusza do 6 września 2020.

 

 

W czasie Art Pikniku w poszczególnych strefach, poświęconych prezentacji ukraińskiej sztuki, muzyki, mody, kuchni, literatury oraz warsztatom dla dzieci, wykładom, zajęciom sportowym i tanecznym odbył się szereg wydarzeń m.in.: lekcje rysunku (ornament, martwa natura), warsztaty wycinanek i wyszywania, sztuka użytkowa w stylu ukraińskim, warsztaty językowe (m.in.: szkolenia cyrylicy dla Polaków), wystawa nowoczesnego stroju w ukraińskim stylu , atelier fotograficzne dla gości do samodzielnego wykonywania zdjęć, kursy mistrzowskie robótek ręcznych, stylizacji i wizażu, wyplatanie wianków oraz uczenie się piosenek ludowych z tłumaczeniem na język polski, koncerty ukraińskiej muzyki jazzowej, klasycznej i folkowej.

 

Szczegółowy program wydarzeń Art Pikniku w Willi Decjusza znajduje się na stronie:

www.willadecjusza.pl

 

 

 

 

 

 

PATRONAT HONOROWY NAD ART PIKNIKIEM W WILLI DECJUSZA OBJĄŁ KONSUL GENERALNY UKRAINY W KRAKOWIE.

 

 

 

Partnerzy Art Pikniku w Willi Decjusza:

STOWRZYSZENIE WILLA DECJUSZA

FUNDACJA CHARYTATYWNA DZIEDZICTWO TWÓRCZE RODZINY MARIJI PRYMACZENKO,

FUNDUSZ ROZWOJU I WSPARCIA MŁODEJ SZTUKI UKRAIŃSKIEJ SŁAWY FROŁOWEJ

FUNDACJA UKRAIŃSKIEGO CENTRUM INFORMACYJNEGO

FUNDACJA WIDOWISK MASOWYCH

MEEST

Zobacz także