facebook

Pisarze wyszehradzcy w Willi Decjusza – startują wiosenne stypendia literackie

1 maja 2016 roku w Budapeszcie, Bratysławie, Krakowie i Pradze rozpoczęły się pobyty stypendialne w ramach kolejnej edycji międzynarodowego projektu „Wyszehradzkie Rezydencje Literackie”. Do Krakowa przyjechało 4 twórców, by realizować tu swoje projekty, uczestniczyć w spotkaniach autorskich i wydarzeniach literackich.

 

W czasie wiosennej edycji projektu Willa Decjusza będzie gościła Macieja Kuziemskiego – polskiego dziennikarza, publicystę, aktywistę politycznego, Morsányi Bernadett – węgierską prozaiczkę, dziennikarkę i scenarzystkę, Rút Lichnerovą – słowacką pisarkę, autorkę audycji radiowych i kuratorkę oraz Petrę Hůlovą – czeską powieściopisarkę.

 

Maciej Kuziemski (1987, Polska) – dziennikarz, publicysta, aktywista polityczny. Studiował europeistykę na Uniwersytecie Warszawskim, politologię na Vrije Universiteit Brussel oraz produkcję filmową w Szkole Filmowej w Łodzi. Jego najnowsze prace skupiają się na próbie uchwyceniu tendencji politycznych w Polsce i całym regionie. Podczas swojego pobytu w Willi Decjusza będzie opracowywał notatki, wywiady i historie do serii tekstów z gatunku fikcji politycznej, których akcja rozgrywała się będzie w Europie Środkowej.

 

Morsányi Bernadett (1981, Węgry) – prozaiczkę, dziennikarka, scenarzystka. Absolwentka kierunków literatura węgierska i historia na Uniwersytecie ELTE, na którym w 2014 r. obroniła doktorat. Od 2006 r. publikuje eseje i artykuły. W czasie pobytu w Willi Decjusza będzie pracować nad swoją drugą powieścią opierającą się na faktach z życia Węgierki, która urodziła się na wsi, a następnie przenosi się do stołecznego Budapesztu i Japonii.

 

Rút Lichnerová (1951, Słowacja) – prozaiczka, teoretyk sztuki, autorka audycji radiowych, scenarzystka, eseistka, kuratorka. W 1974 r. odebrała dyplom na Wydziale Filozofii na Uniwersytecie Komeńskim w Bratysławie. Pochodzi z miejscowości Dolný Kubín. Karierę rozpoczęła w Bańskiej Bystrzycy, gdzie pracowała jako teoretyk sztuki. Później została dyrektorem galerii Jozefa Kollára w Bańskiej Szczawnicy. Jej książki zostały przetłumaczone na ponad 10 języków. Podczas pobytu w Willi Decjusza planuje stworzyć szereg tekstów literackich do książki publikowanej na łamach magazynu „Nets”. Teksty poświęcone będą odbiorowi sztuki oraz wyjątkowym cechom pracy twórczej.

 

Petra Hůlová (1979 r., Czechy) – powieściopisarka, autorka i wykładowca. Absolwentka mongolistyki i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Karola w Pradze. W 2008 r. obroniła doktorat z kulturoznawstwa. Wydała osiem powieści, które zostały przetłumaczone na 12 języków. Swoją najnowszą powieść wydała w 2014 r., a obecnie pracuje nad dłuższym tekstem o roboczym tytule „NOLOBOD” będącym skrótem od angielskiego „no longer an object of desire” (już nie obiekt pożądania).

Zobacz także