facebook

7. Letnia Szkoła Wyszehradzka – spotkania otwarte

Stałym elementem Letniej Szkoły Wyszehradzkiej są spotkania otwarte dla wszystkich zainteresowanych. W tym roku szczególnie polecamy dyskusję Zrównoważony rozwój – wyzwania dla biznesu, wykład i debatę panelową 1968, koncert Visegrad Cello Quartet oraz Wyszehradzkie Wieczory w Kinie Mikro.

 

 

 

 

 

Spotkania otwarte w Willi Decjusza:

  • Visegrad Cello Quartet – koncert kwartetu smyczkowego – 7 lipca, godz. 14.00

 

Młodzi wiolonczeliści zaprezentują niekonwencjonalne wykonania współczesnych kompozytorów czeskich, polskich, słowackich i węgierskich. Wystąpią: Andrej GÁL (Słowacja,) Tamás MÉREI (Węgry) Jozef Lupták (Słowacja), Aleksandra OHAR (Polska). W repertuarze m.in. utwory Krzysztofa Pendereckiego, Mariana Vargi, Lucii Papanetzovej, Petera Grahama.

 

  • Zrównoważony rozwój – wyzwania dla biznesu – 11 lipca, godz. 16.00

 

Dyskusja z udziałem przedstawiciela firmy Siemens oraz Janusza Kahla z NordicHouse, którą poprowadzi dr Bolesław Rok z Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Poruszane będą zagadnienia związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu w dziedzinach takich jak: ekologia i zmiany klimatyczne, promocja zdrowia i zdrowego stylu życia. Dyskusja będzie prowadzona w języku angielskim.

 

  • 1968 – wykład i debata panelowa – 17 lipca, godz. 10.00

 

Wykład „1968: Warsaw – Paris – Berkeley” poświęcony wydarzeniom roku 1968 w Europie i USA wygłosi prof. Nina Witoszek z Oslo. Dyskusję z uczestnikami i świadkami tamtych dni – Janem Kavanem, Albrechtem von Lucke, László Rajkiem i Barbarą Toruńczyk, poprowadzi redaktor Krzysztof Bobiński. Wykład i dyskusja tłumaczone na język polski.

 

  • Wyszehradzkie Wieczory Filmowe w kinie Mikro:

ul. J. Lea 5, Kraków

 

„Taxidermia”, Węgry, reż. Gyorgy Palfi – 8 lipca, godz. 20.00

 

Horror prezentujący w osobach trzech bohaterów, trzy odmienne sposoby traktowania własnego ciała, wynikające z potrzeby odkrycia istoty fizycznego samozadowolenia. Film tajemniczy, ciemny i pełen obrazów, których nie chcielibyśmy na długo pozostawiać w pamięci. Film z napisami w języku angielskim.

 

  • „Sztuczki”, Polska, reż. Andrzej Jakimowski – 11 lipca, godz. 20.00

 

Dramat sześcioletniego chłopca Stefka i jego siostry Elki, którzy pod wpływem przypadkowego spotkania podobnego do ojca mężczyzny próbują zmienić przeznaczenie. Za sprawą prostych sztuczek i drobnych podarunków próbują zaczarować los. Utrzymana w baśniowej poetyce prosta, ale dająca do myślenia, nostalgiczna opowieść o życiu.

 

  • „Vylet”, Czechy/Słowacja, reż. Alice Nellis – 17 lipca, godz. 20.00

 

Komedia przedstawiająca rodzinę w trakcie podróży po kraju. Jej członkowie to galeria różnych osobowości postawionych wobec niecodziennych, dziwnych sytuacji. Seria rozmów, kłótni i zwierzeń daje słodko-gorzki obraz kruchych więzi rodzinnych. Film z napisami w języku angielskim.

 

 

Zobacz także