facebook

Kantata kaszubska pt. „Stworzenie świata” już 24 listopada (piątek) o godzinie 18.00

W piątek 24 listopada o godz. 18.00 zapraszamy do Willi Decjusza na koncert, w którym usłyszymy kantatę na baryton z fortepianem, pt. „Stworzenie świata ” z muzyką Marka Raczyńskiego do słów pierwszego rozdziału Księgi Rodzaju w przekładzie Ojca prof. dr hab. Adama Sikory z języka hebrajskiego na język kaszubski.

 

 

 

 

Utwór składa się z sześciu części, w których Słowo występuje w postaci muzycznej i formie deklamacji. Kantata powstała na zamówienie wykonawcy – Tomasza Fopke jako dzieło w ramach przewodu doktorskiego w dyscyplinie artystycznej Wokalistyka na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Premiera miała miejsce 29 kwietnia 2017 roku.

 

 

Marek Raczyński jest kompozytorem młodego pokolenia, który swoją pracę twórczą wiąże przede wszystkim ze środowiskiem chóralnym. Jest autorem wielu utworów chóralnych a capella, będących w stałym repertuarze zespołów na całym świecie. W dorobku ma również utwory wokalno- instrumentalne, kameralne formy instrumentalne, a także liczne aranżacje. Marek Raczyński swój pierwszy kontakt z muzyką zawdzięcza prof. Stefanowi Stuligroszowi, w którego „Poznańskich Słowikach” występował przez kilkanaście lat. Wrażliwość muzyczną i znajomość literatury chóralnej rozwijał występując w chórach w Polsce i w Niemczech. Swój warsztat kompozytorski doskonalił na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w ramach Podyplomowych Studium Kompozycji w klasie prof. Pawła Łukaszewskiego.

 

 

Wykonawcy:

Tomasz Fopke – baryton

Paweł Rydel – fortepian

 

 

Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenia Twórcze POLART.

Wstęp wolny.

 

 

 

 

 

Zobacz także