facebook

Bliski Wschód w Krakowie. Zapraszamy na międzykulturowe warsztaty i wydarzenia.

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach projektu Głos Bliskiego Wschodu//Middle East Speaks, którego celem jest przybliżenie mieszkańcom Krakowa kultury bliskowschodnich krajów i narodów. W jego skład wchodzą odbywające się w renesansowej Willi Decjusza warsztaty literackie oraz muzyczne, wieczór kultury kurdyjskiej w Zamku w Przegorzałach oraz dyskusja poświęcona doświadczeniom tych mieszkańców Krakowa, którzy urodzili się bądź są związani z Bliskim Wschodem.

 

 

Każde z wydarzeń przybliżających bogactwo bliskowschodnich kultur skierowane jest do wszystkich mieszkańców Krakowa. Warsztaty literackie, prowadzone przez znakomitego znawcę i tłumacza literatury arabskiej prof. Marka Dziekana, pozwolą ujrzeć, jak wiele łączy świat arabskiego słowa ze znanym nam dobrze piśmiennictwem Zachodu. Gościem spotkania będzie – mieszkająca obecnie w Krakowie – syryjska poetka, Chulud Szaraf.

 

Muzyczne warsztaty z Wassimem Ibrahimem, urodzonym w Syrii kompozytorem i pedagogiem, będą niepowtarzalną okazją do sprawdzenia, jak nasza wrażliwość muzyczna łączy się z tożsamością kulturową. Jak zapewnia sam prowadzący – umiejętności muzyczne uczestników nie muszą stać na najwyższym poziomie – będzie można też krzyczeć, mówić, nucić, a nawet wyć!

 

Trzecie spotkanie zaprowadzi nas – dzięki gościnności Ziyada Raoffa, Pełnomocnika Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce – nie tylko do Zamku w Przegorzałach, ale również do świata Kurdów. Wieczór kultury kurdyjskiej pozwoli posłuchać, doświadczyć, a nawet zasmakować świata tego narodu. Spotkanie połączone będzie bowiem z degustacją tradycyjnych kurdyjskich potraw.

 

Podsumowaniem całego projektu będzie otwarta dyskusja poświęcona mieszkającym w Krakowie przedstawicielom bliskowschodnich kultur, moderowana przez Katarzynę Przybysławską, współzałożycielkę i prezes Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć.

 

Wszystkie wydarzenia są całkowicie bezpłatne. Na warsztaty (z wyłączeniem podsumowującej dyskusji) obowiązują zapisy pod adresem: pawel.lyzwinski@villa.org.pl. Liczba miejsc jest ograniczona.

 

Harmonogram wydarzeń:

 

  • 10 listopada, godz. 18:00 – Warsztaty literackie z prof. Markiem Dziekanem, Willa Decjusza
Współczesna literatura arabska, tak poezja, jak i proza, jest z jednej strony kontynuacją wielowiekowych tradycji literackiej twórczości Arabów, z drugiej zaś czerpie wiele z literatur Zachodu, nie zamykając się tylko na własne korzenie. Jest otwarta nas nowe doświadczenia, czego dowodem jest poezja syryjskiej poetki Chulud Szaraf, która będzie gościem warsztatów.

 

 

  • 17 listopada, godz. 15:00 – Warsztaty muzyczne z Wassimem Ibrahimem, Willa Decjusza
Wassim Ibrahim zaprasza na warsztaty poświęcone wschodniej muzyce syryjskiej – będzie można śpiewać, grać i uczyć się orientalnych ornamentów. Jeśli nie jesteście pewni swoich muzycznych umiejętności – nie martwcie się – będzie można też krzyczeć, mówić, nucić, a nawet wyć!

 

 

  • 1 grudnia, godz. 18:00 – Wieczór kultury kurdyjskiej, Zamek w Przegorzałach

     

  • 8 grudnia, godz. 16:00- dyskusja podsumowująca, Willa Decjusza

 

 

Projekt współfinansowany jest ze środków Miasta Krakowa. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Partnerzy:

Zobacz także