facebook

„OSOBNO/ść” – spotkanie literackie z Danielą Dröscher, Kathariną Schmitt, Martiną Mair

Serdecznie zapraszamy 23 listopada (niedziela), o godz. 19.00 do kawiarni Cafe Szafe przy ul. Felicjanek 10 na spotkanie literackie pt. „OSOBNO/ść”. Wezmą w nim udział niemiecka prozaiczka, autorka sztuk teatralnych, esejów –  Daniela Dröscher, dramaturg, reżyserka teatralna – Katharina Schmitt oraz ilustratorka książek dla dzieci Martina Mair. Ich teksty przeczytają na scenie Lena Schimscheiner, Anna Piróg-Karaszkiewicz oraz Piotr Franasowicz. Spotkanie poprowadzi Iwona Nowacka. Wstęp wolny.

 

Daniela Dröscher, Katharina Schmitt oraz Martina Mair od września przebywają w Willi Decjusza na stypendium współfinansowanym przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

 

Daniela Dröscher (1977) – prozaiczka, autorka sztuk teatralnych, esejów. Jej debiutancka powieść pt. „Die Lichter der George Psalmanazar” ukazała się w 2009 roku nakładem Berlin Verlag. W roku 2012 wydała drugą powieść pt. „Pola”. Za swoją działalność literacką była wielokrotnie wyróżniona, m. in. Nagrodą im. Anny Seghers (2009) oraz Koblenzer Literaturpreis (2012). Po studiach na filologii germańskiej, angielskiej i filozofii w Trewirze oraz w English Literary Studies w Londynie zdobyła doktorat w dziedzinie europejskiej wiedzy o mediach. W roku 2008 rozpoczęła studia scenopisarstwa na UniT w Grazu. Mieszka w Berlinie. W czasie swojego stypendium w Willi Decjusza przygotowuje słuchowisko radiowe poświęcone mitom wokół życia Poli Negri – znanej aktorki filmu niemego.

 

Katharina Schmitt (1979) – dramaturg, reżyserka teatralna, autorka słuchowisk radiowych. Swoje sztuki „Knock Out” (prapremiera w 2008 roku) oraz „SAM” (prapremiera w 2012 roku) zaadaptowała dla Deutschlandradio Kultur. Jest też autorką sztuk „Im Pelz” (prapremiera 2009) oraz „Jugendbildnis” (prapremiera 2012). Po ukończeniu szkoły średniej przeprowadziła się do Pragi i studiowała tam reżyserię teatralną na Wydziale Teatralnym Akademii Sztuk Scenicznych. Od roku 2012 roku pracuje w praskim teatrze Studio Hrdinu. Za swoje prace została uhonorowana wieloma nagrodami i stypendiami, m.in. Nagrodą im. Jakoba Michaela Reinholda Lenza za dramat w roku 2007 oraz nagrodą Residency im Watermill Center w Nowym Jorku w roku 2012. Podczas swojego pobytu w Krakowie będzie pracowała nad nowym tekstem teatralnym.

 

Martina Mair (1971) – ilustratorka książek, artystka niezależna. Prowadzi kursy z rysunku i malarstwa dla dzieci i dorosłych. Uczęszczała do szkoły zawodowej w zakresie projektowania graficznego i reklamy oraz studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Otrzymała m.in. Stypendium Jubileuszowe Miasta Monachium oraz stypendium Instytutu Goethego w Grecji. Ilustrowała liczne książki dla dzieci: „Seepferdchen, kleiner Glücksbringer” (2011) Dirka Walbreckera, „Ein Mantel für den Wiedehopf” (2003) Ghazi Abdel Qadir. Jest także autorką własnych książek obrazkowych: „Mümmel sucht das Weite” (2010) oraz „Molly Maulwurf baut ein Haus” (2000). Ta ostatnia została nagrodzona przez Niemiecką Akademię Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej jako książka miesiąca. Podczas swojego pobytu w Krakowie chciałaby pracować nad swoją nową książką obrazkową „Lars und Pimp”, która ma być skierowana nie tylko do dzieci, lecz także do dorosłych.

Wydarzenie to odbyło się w ramach projektu „Tour de littérature”, którego inicjatorem i operatorem jest Stowarzyszenie Willa Decjusza. Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Fundatorzy

 logo_mkidn

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

log_instytut_ksiazki

      log_narodowy_program

Zobacz także