facebook

Startuje 10. Letnia Szkoła Wyszehradzka

W Willi Decjusza już po raz dziesiąty rusza Letnia Szkoła. Jubileuszowa edycja objęta została honorowymi patronatami wszystkich Ministrów Spraw Zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej. Program składać się będzie z dwóch modułów: Zjazdu Alumnów wyłonionych spośród ponad 450 absolwentów i absolwentek wcześniejszych edycji oraz serii wykładów i warsztatów prowadzonych przez wybitnych europejskich ekspertów, w których udział weźmie 50 młodych osób z Europy Środkowo-Wschodniej.

 

Wyjątkowym wydarzeniem, będzie otwarty plenerowy koncert, który mieszkańcom Krakowa i licznym turystom przybliży wyjątkowe osobowości artystyczne naszych krajów. Wśród wykonawców znajdą się: węgierska grupa Fókatelep, VooVoo i Ukrainni, oraz niezwykle popularna w Czechach i na Węgrzech słowacka wokalistka Szidi Tobias.

 

PROGRAM

 

Letnia Szkoła Wyszehradzka jest międzynarodowym interdyscyplinarnym programem edukacyjnym Stowarzyszenia Willa Decjusza, realizowanym już po raz 10. we współpracy z Fundacją Cracovia Expres – Centrum Węgierskim w Krakowie, Stowarzyszeniem Spraw Międzynarodowych w Pradze, Centrum Badań Etniczności i Kultury w Bratysławie i Instytutem Euroregio Ukraine w Kijowie, adresowanym do młodych osób z Czech, Polski, Słowacji, Węgier i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie edycje Letniej Szkoły Wyszehradzkiej podejmują najbardziej aktualne tematy z punktu widzenia funkcjonowania Grupy Wyszehradzkiej i Europy, rozważane w kontekście zagadnień o charakterze globalnym. Program Szkoły realizowany jest w formie wykładów, debat, seminariów, warsztatów, prowadzonych przez międzynarodowy zespół ekspertów z różnych dziedzin życia społecznego, politycznego i kulturalnego.

 

W poprzednich edycjach uczestniczyło blisko 450 osób z krajów Grupy Wyszehradzkiej i ponad 20 innych krajów głównie Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej. W związku z jubileuszowym charakterem tegorocznej edycji Letniej Szkoły Wyszehradzkiej do udziału w jej programie została zaproszona 40-osobowa grupa tzw. alumnów – wyłoniona spośród absolwentów poprzednich edycji, którzy wezmą udział w tygodniowym warsztacie (3 – 10 lipca), realizowanym w zaproponowanej formie i koncentrującym się na zagadnieniach wcześniej przez nich wskazanych jako najbardziej interesujące w kontekście problematyki wpisanej w ideę Letniej Szkoły Wyszehradzkiej.

 

Program tej części Letniej Szkoły Wyszehradzkiej otworzy wykład Františka Ružički, byłego Ambasadora Słowacji w Polsce, przez wiele lat związanego ze Szkołą Wyszehradzką, pt. Creating European Foreign Policy – issues and challanges oraz debata panelowa Visegrad branding visibility, z udziałem Evy Karádi, Wojciecha Przybylskiego i Marka Sečkařa.

 

W dniach 8-10 absolwenci spotkają się w Will Decjusza z 50-oma osobami zakwalifikowanymi do tegorocznej „regularnej” Letniej Szkoły Wyszehradzkiej. Wspólnie uczestniczyć będą w otwartym dwudniowym seminarium, indywidualnie kształtując program i formę odbywanych zajęć. Spotkanie uświetni wieloetniczny koncert Wyszehradzka Fuzja Brzmień (8 lipca, godz. 18.30), w ramach którego wystąpią artyści poszukujący inspiracji w wieloetnicznej tradycji tej części Europy: Voo Voo i Ukrainni, Fókatelep i Szidi Tobias. Koncert w Klubie Muzycznym Forty Kleparz jest również otwarty dla szerokiej publiczności. Wstęp na koncert odbywa się na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych w Willi Decjusza i Punkcie Informacji Miejskiej w Krakowie przy ul. św Jana 2.

 

Wśród najważniejszych tematów zaproponowanych uczestnikom 10. Letniej Szkoły znajdą się najbardziej aktualne wyzwania społeczne, polityczne i ekonomiczne, a wśród nich: polskie Przewodnictwo w Radzie UE z uwzględnieniem wcześniejszych doświadczeń czeskich i węgierskich, 20-lecie Grupy Wyszehradzkiej – podsumowanie i ocena jej funkcjonowania, perspektywy współpracy wyszehradzkiej, perspektywiczna ocena transformacji społecznych, politycznych, gospodarczych i kulturalnych w regionie i poszczególnych krajach, Partnerstwo Wschodnie, bezpieczeństwo energetyczne w regionie, zmiany demograficzne związane z nowymi zjawiskami migracyjnymi, kształtowanie się społeczeństw wielokulturowych a nowe fale ekstremizmu w regionie, nowe pokolenie inteligencji zaangażowanej społecznie, a także zagadnienia tożsamości i odrębności kulturowej, rola i miejsce mediów we współczesnym świecie, kultura współczesna Polski i krajów sąsiadujących.

 

Ważnym punktem programu będzie inauguracja jubileuszowej regularnej Letniej Szkoły Wyszehradzkiej (11 lipca, godz. 10.30) poświęcona rozpoczynającemu się właśnie Przewodnictwu Polski w Radzie Unii Europejskiej i 20-leciu Grupy Wyszehradzkiej. Wykład inauguracyjny Challenge of Presidency wygłosi Maciej Szpunar, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP. Wcześniejsze doświadczenia, priorytety, konkluzje i specyfika tzw. prezydencji w perspektywie czeskiej i węgierskiej będą z pewnością obecne również w czasie tradycyjnej Debaty Ambasadorów, koncentrującej się wokół funkcjonowania Grupy Wyszehradzkiej. Inauguracja Szkoły „regularnej”, będzie kolejnym wydarzeniem otwartym dla publiczności.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fundatorzy:

        

log_lsw_visegrad_found                    log_lsw_msz                     log_lsw_malopolska

 

 

 

Sponsorzy:

 

 

log_siemenslog_pzulog_krakow_airport

Zobacz także