Stowarzyszenie Willa Decjusza ma zaszczyt zaprosić na jubileuszowy koncert z okazji 20-lecia odnowienia Willi Decjusza i rozpoczęcia działalności Stowarzyszenia.
„Sacrum Natury” – to muzyczne widowisko wkomponowane z zabytkową przestrzeń renesansowej Willi, wyjątkowe połączenie muzyki, światła i obrazu.
Muzyka organowa – kojarzona z zamknięta przestrzenią dostojnych świątyń i katedr – zabrzmi tym razem w bliskości z naturą. Z loggii Willi Decjusza dźwięk organów będzie rozchodził się w przestrzeń parku, a publiczność zgromadzona na głównym dziedzińcu będzie mogła podziwiać muzyczny spektakl wypełniający dźwiękiem i światłem zabytkową przestrzeń.
Program muzyczny w wykonaniu Witolda Zalewskiego – organisty w Królewskiej Katedrze na Wawelu, Łucji Czarneckiej – sopran, Katarzyny Mulak – obój, Wacława Mulaka – trąbka, będzie obejmował dzieła kompozytorów klasycznych oraz współczesnych. W programie koncertu znajdą się m.in utwory Jana Sebastiana Bacha, Antonio Vivaldiego, Georga Friedricha Haendla, ale również Theodora Dubois, Gabriela Faure czy Andrew Webbera.
27 września (niedziela), godz. 19.00
Willa Decjusza, Kraków ul. 28 lipca 1943 17 a
Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych w punktach InfoKraków (ul. św. Jana 2, Pawilon Wyspiańskiego – pl. Wszystkich Świętych 2). Ilość miejsc ograniczona.
W razie niepogody prosimy o zabranie odzieży przeciwdeszczowej oraz parasoli.
Program koncertu:
- Jan Sebastian Bach (1685-1750)
Toccata i fuga
- Georg Friedrich Haendel (1685-1759)
Eternal source of light divine
- Gabriel Faure (1845-1924)
Pie Jesu – Requiem op.48
- Jan Sebastian Bach
Jesus bleibet meine freunde z kantaty 147
- Antonio Vivaldi (1678-1741)
Domine Deus-Gloria VI
- Cesar Frank (1822-1890)
Chorał a-moll nr 3
- Georg Friedrich Haendel
Lascia chio pianga z opery Rinaldo
- Georg Friedrich Haendel
Ombra mai fu z opery Xerxes
- Theodore Dubois (1837-1924)
Toccata G-dur
- Georg Friedrich Haendel
V’adoro pupille z opery Giulio Cesare
- Cesar Frank
Panis Angelicus
- Marc-Antoine Charpentier (1643-1704)
Te Deum
- Andrew Lloyd Webber (ur. 1948)
Pie Jesu
Wykonawcy:
- Łucja Czarnecka – sopran
- Witold Zalewski – organy
- Katarzyna Mulak – obój
- Wacław Mulak – trąbka
- Piotr Krasnowolski – prowadzenie
Witold Zalewski (organy), ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Jana Jargonia. Od 1995 roku pełni funkcję I organisty w Królewskiej Katedrze na Wawelu, prowadząc równocześnie działalność pedagogiczną w Archidiecezjalnej Szkole Organistowskiej. Jako solista i kameralista koncertuje regularnie w najważniejszych festiwalach w kraju i za granicą. Wystąpił m.in.: w katedrze św. Patryka na Manhattanie w Nowym Jorku, Tokio Metropolitan Art Space, Nativity Church w Betlejem oraz w Buenos Aires, Irkucku i wielu centralnych ośrodkach kultu najważniejszych religii świata. Jest wykładowcą w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej w Krakowie, gdzie prowadzi zajęcia z praktyki liturgicznej oraz organów. Od 1998 roku jest członkiem Komisji Muzyki Kościelnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Zajmuje się propagowaniem muzyki organowej poprzez współorganizowanie wielu festiwali i koncertów, jest również dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Zakopanem. Rolę organisty pełnił także w czasie pielgrzymek papieskich, w 2011 roku został wyróżniony przez papieża Benedykta XVI odznaczeniem „Proeclesia et Pontifice”. W 2012 roku otrzymał stopień doktora sztuki.
Łucja Czarnecka (sopran), ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie śpiewu prof. Heleny Łazarskiej oraz Izabelli Jasińskiej-Buszewicz. Jest doktorem habilitowanym Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie i profesorem w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie oraz na Wydziale Teatru Tańca PWST z siedzibą w Bytomiu. Występuje w projektach muzyczno-teatralnych, prestiżowych festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, między innymi: na Ukrainie, we Francji oraz w USA, Kanadzie i Polsce. Od wielu lat związana jest z Teatrem im St. I. Witkiewicza. Jest pierwszym sopranem, którego głos zabrzmiał w Wysokich Tatrach w spektaklu „Na Przełęczy” St. I. Witkiewicza w reżyserii Andrzeja Dziuka.
Katarzyna Mulak (obój), ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie oboju prof. Marka Mleczki oraz studia podyplomowe w Hochschule fur Music w Trossingen (Niemcy) w klasie oboju prof. Diethelma Jonasa. Interpretację muzyki kameralnej doskonaliła pod kierunkiem prof. Ingo Goritzkiego oraz prof. Helmuta Rillinga. Współpracowała z takimi orkiestrami, jak: Sinfonietta Tubingen, Capella Cracoviensis, Opera Krakowska, Filharmonia Krakowska. Jest cenionym i oddanym pedagogiem.
Wacław Mulak (trąbka), ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie. W 1994 roku rozpoczął pracę w orkiestrze Capella Cracoviensis na stanowisku pierwszego trębacza (solisty). Swoje umiejętności muzyczne uzupełniał na studiach podyplomowych w Hochschule für Musik w Stuttgarcie, a następnie w Monachium w klasie trąbki prof. H. Läubina. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów. Współpracował, między innymi, z takimi orkiestrami jak: Sinfonia Varsovia, Orkiestra Kameralna Auxo, Sinfonietta Cracovia, Sinfonietta Tübingen, Orkiestra Opery w Stuttgarcie, Radiowa Orkiestra Symfoniczna w Krakowie. Obecnie pracuje w Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie jako pierwszy trębacz (solista). Koncertował pod batutą wielu znakomitych dyrygentów, takich jak: J. Semkow, K. Penderecki, K. Kord, A. Wit, W 2013 roku otrzymał tytuł doktora habilitowanego Akademii Muzycznej w Krakowie.
__
Odnowiona staraniem Miasta Krakowa Willa Decjusza zainaugurowała swoją działalność w dniu 6 września 1996 roku. Przez lata stała się opiniotwórczą instytucją kultury o znaczeniu międzynarodowym i pomostem łączącym europejskiej narody. Zarządza nią Stowarzyszenie Willa Decjusza, w skład którego wchodzą znane osobistości ze świata nauki, gospodarki i kultury.
Strategicznym celem Stowarzyszenia jest rozwijanie Willi jako miejsca spotkań, porozumienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur oraz budowanie forum międzynarodowej współpracy intelektualnej i kulturalnej.
Podobnie jak przed wiekami, Willa Decjusza jest odwiedzana przez znamienitych gości, wybitnych przedstawicieli swojej epoki. Tu przybywają koronowane głowy państw, prezydenci, premierzy, szefowie dyplomacji, uznani naukowcy i artyści, największe autorytety życia społecznego, kulturalnego i politycznego. Prezesem Stowarzyszenia jest Bogusław Sonik, a Dyrektorem – Danuta Glondys.
Sponsorzy/Sponsors:
Partner: