W niedzielę 14 października 2018 zapraszamy do Willi Decjusza na szereg aktywności w ramach dnia otwartego. O godz. 11.30 odbędzie się koncert kameralny w wykonaniu najmłodszych uczniów Krakowskiej Szkoły Suzuki, a następnie o godz. 13.00 i 15.00 zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego w grupach z przewodnikiem. Dzień otwarty zakończy wydarzenie muzyczne o godz. 17.00 w ramach Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego Królewskiego Miasta Krakowa.
W koncercie fortepianowym wystąpi Marco Ciampi, włoski artysta, który wykona utwory S. Rachmaninowa, F. Liszta oraz F. Busoniego. Festiwal organizowany jest przez Stowarzyszenie Artystyczne PianoClassic we współpracy ze Stowarzyszeniem Willa Decjusza.
Więcej informacji: www.festiwalpianistyczny.pl
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Program:
S. RACHMANINOW Preludia op. 23 nr 4 i 5
F. LISZT Tarantella z ” Venezia e Napoli”
J.S. BACH / F. BUSONI Chaconne
***
S. RACHMANINOW II Sonata b-moll op. 36 (wersja z 1931 r.)
Wykonawca:
Marco Ciampi urodził się w Neapolu w 1981 roku. W 2003 roku ukończył prestiżowe Konserwatorium „San Pietro a Majella” w Neapolu z najwyższymi notami i powszechnym uznaniem. Studia pianistyczne rozpoczął u profesora M.L. D’Alessandro, a następnie kontynuował u pianisty A. Pennelli (ucznia A. Benedettiego Michelangeli, Marguerite Long i Finizio). Swoją formację ukończył u Maestro Ciccoliniego, Howarda, Lucchesiniego, Maione, Marvullego, Nicoliego, Pompy-Baldiego, Rodzica, Spagnola, Alvino. Studiował również kompozycję i dyrygenturę w Konserwatorium w Neapolu.
Ciampi wygrał ponad 30 krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Rzymie, Salerno, Wenecji, Neapolu i Pesaro. W 2005 r. zdobył drugą nagrodę (jedyną przyznaną) na Włoskim Narodowym Konkursie „Muzyczny talent” w Konserwatorium w Wenecji. W 2008 roku Ciampi otrzymał pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym podczas włoskiego festiwalu w Melbourne. Zaledwie dwa miesiące później został ponownie zaproszony do występu w Audytorium „James Tatoulis” w Melbourne. Był także jednym z 36 finalistów Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Sydney, a jego występy zostały transmitowane na żywo w radiu ABC Classic FM.
Występował jako solista w najbardziej prestiżowych miejscach i na najbardziej prestiżowych festiwalach, takich jak Międzynarodowy Dom Muzyki w Moskwie, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Seymour Center w Sydney, Sala Villanueva w Toluce, Teatr La Fenice w Wenecji, Teatr Diana i Scarlatti w Neapolu, Castel Sant’Angelo w Rzymie, na prestiżowych festiwalach Jeux d’Art a la Villa d’Este w Tivoli, Festiwalu Muzyki Letniej w Sorrento, Festiwalu w Ochrydzie i Festiwalu Muzyki w Cervo, gdzie krytycy określili jego koncert mistrzowskim wystąpieniem. Recitale fortepianowe wykonywał również w Meksyku, Serbii, Macedonii, Rumunii, Niemczech, Francji, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.
Występował także z orkiestrami takimi jak: St. Petersburg State Hermitage Orchestra, Orquesta del Estado de Mexico, Istanbul Philharmonic, Le Muse Chamber Orchestra, Città di Fondi Chamber Orchestra, Busoni Philarmonic Orchestra i Philarmonia Mediterranea. Jego występy były regularnie transmitowane przez prestiżowe stacje radiowe, takie jak Radio Vaticana, ABC Classic FM Australia, Rai 3 i inne.
W 2017 roku nagrał monograficzną płytę z muzyką Rachmaninowa.
Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.