facebook

Konferencja „Polski renesans w kontekście dziedzictwa historycznego XVI-wiecznej Europy”

Zapraszamy do udziału w konferencji podsumowującej projekt „RenEU – New Renaissance in Europe” zrealizowany w ramach Programu Kultura 2007-2013 przez Stowarzyszenie Willa Decjusza we współpracy z zagranicznymi partnerami z 4 krajów: Włoch, Hiszpanii, Portugalii oraz Francji.

 

Konferencja w Willi Decjusza – zatytułowana „Polski renesans w kontekście dziedzictwa historycznego XVI-wiecznej Europy” – poświęcona będzie wybranym tematom z zakresu dziedzictwa renesansu regionu Małopolski.

 

W programie znajdzie się m.in. wykład dr hab. Pawła Pencakowskiego (ASP w Krakowie) na temat początków renesansu w Polsce i jego włoskiej genezy. Jednym z tematów konferencji będzie również wpływ centralnego ośrodka sztuki, jakim w XVI wieku był dwór królewski na Wawelu, na rozwój artystyczny peryferyjnych obszarów Królestwa Polskiego. Zagadnienia te zostaną przedstawione w świetle współczesnych badań konserwatorskich, które pozwoliły odkryć na nowo dziedzictwo renesansu u progu XXI wieku.

 

W ramach konferencji po raz pierwszy zaprezentowane zostaną interaktywne szlaki tematycznych powstałych w ramach projektu „RenEu New Renaissance in Europe” ukazujących dziedzictwo sztuki renesansowej różnych regionów kontynentu. Poszczególne szlaki opracowane zostały przez międzynarodowych partnerów.

 

  •  „Niematerialne dziedzictwo kulturowe miast Europy: śladami Machiavellego” – Region Toskania (Florencja, Włochy);
  • „Alhambra i Granada: Marzenie Imperatora” – Region Andaluzja (Granada, Hiszpania)
  • „Szlak Renesansu w Małopolsce” – Stowarzyszenie Willa Decjusza (Kraków, Polska);
  •  „Klasztor w Sierra do Pilar” – Setepés (Porto, Portugali);
  •  „Renesansowy krajobraz kulturowy w Dolinie Loary” – Mission Val de Loire (Instytucja współpracująca z Regionem Centralnym oraz Pays de la Loire, Francja).

 

Konferencję zamknie oprowadzanie po Willi Decjusza oraz koncert muzyki renesansowej.

 

Zaprezentowanie „Szlaku Renesansu w Małopolsce” w kontekście europejskiego dziedzictwa pozwoli na dzielenie się wspólnymi doświadczeniami historycznymi XVI-wiecznej Europy i zmianę emocjonalnego obrazu regionu poza granicami kraju oraz będzie trwałym elementem obrazu Europy inicjującym dyskusje o sztuce. W XVI wieku, kiedy Polska przeżywała rozkwit gospodarczy i kulturalny, bardzo silne było pojęcie otwartej Europy. Tutaj przybywali i osiedlali się przedstawiciele różnych krajów: Niemcy, Włosi, Niderlandczycy. Obecne połączenie renesansowych szlaków w projekcie „RenEU New Renaissance in Europe” jest wyrazem wspólnej przeszłości i efektem przemian na kontynencie europejskim, a sam „Szlak Renesansu w Małopolsce” staje się synonimem procesu wymiany kulturalnej z innymi krajami europejskimi, która dokonuje się dzięki aktywnym instytucjom, specjalistom, naukowcom i osobom zainteresowanym.

 

Katarzyna Trojanowska – koordynator projektu, Stowarzyszenie Willa Decjusza

 

 

Program konferencji

„Polski renesans w kontekście dziedzictwa historycznego XVI-wiecznej Europy”

RenEu New Renaissance in Europe – Szlak Renesansu w Małopolsce

 

LOGO_RENEU-01

31 sierpnia 2015

Willa Decjusza, ul. 28 lipca 1943 17 a, Kraków

 

 

10.00. Powitania

 

Elżbieta Kantor, Dyrektor Departamentu Turystyki, Sportu i Promocji, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (do potwierdzenia)

dr Danuta Glondys, Dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza

 

10.10 – 10.55

 

Renesans włoski a renesans w Polsce – prof. Paweł Pencakowski, Zakład Historii Sztuki i Teorii Konserwacji Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie

 

10.55 – 11.40

 

RenEu New Renaissance in Europe – prezentacja strony internetowej projektu – założenia, partnerzy, efekty

 

Katarzyna Trojanowska, Stowarzyszenie Willa Decjusza, koordynatorka projektu

 

11.40-11.55 przerwa kawowa

 

11.55-13.25

 

New Renaissance in Europe – wpływ centralnego ośrodka sztuki renesansowej na rozwój artystyczny peryferyjnych obszarów Królestwa Polskiego w świetle współczesnych badań konserwatorskich:

 

  • renesansowy ołtarz z Katedry Wawelskiej w Kościele Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa w Bodzentynie – prof. Paweł Pencakowski;
  • marmurowe cyborium z Katedry Wawelskiej w Kościele św. Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej w Modlnicy – Paulina Musiał, konserwatorka dzieł sztuki;
  • kamienny ołtarz św. Doroty z Katedry Wawelskiej w Kaplicy Matki Boskiej Śnieżnej w Bodzowie – Agata Malik, konserwatorka dzieł sztuki;
  • Kaplica Grobu Bożego w Miechowie – Ewa Skotnicka, Instytut Historii Sztuki UJ.

 

13.25 – 14.30 lunch

 

14.30 – 15.30

 

Szlak Renesansu w Małopolsce – renesansowe założenie zamku w Suchej Beskidzkiej i jego współczesna funkcja

 

Barbara Woźniak, Dyrektor Muzeum Suchej Beskidzkiej

 

15.30-15.45 – przerwa kawowa

 

15.45-17.15

 

Zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego Willi Decjusza – oprowadzanie, dr Zbigniew Beiersdorf

 

17.30 Koncert muzyki renesansowej

 

 

logotypy2

 

Sponsorzy:

 

log_krakow_airport_niebieskie             siemens                 pzu

 

 

Partner:

 

 

tauron_rozowe

 

 

 

 

 

 

Zobacz także