„Technologia dla wyzwań globalnych – przestrzeń aktywności lokalnej” to dwudniowa sesja, która kładzie szczególny nacisk na współpracę sektorów oraz wykorzystanie technologii na rzecz działań i rozwiązań bezpośrednio poprawiających jakość życia ludzi i społeczeństw.
Program seminarium
25 października
godz. 15.00. – wykład „Wyzwania w obszarze praw człowieka, a sztuczna inteligencja„ wygłosi dr Aleksandra Przegalińska z Akademii Leona Koźmińskiego –
Wstęp na wykład jest wolny.
Wykład tłumaczony jest także na język angielski.
26. października
godz. 10.00 – 14.00 – warsztaty “Innowacje i technologia na rzecz praw człowieka” adresowane do przedstawicieli organizacji, które są świadome potrzeby współpracy międzysektorowej i chcą rozmawiać na temat możliwości oferowanych przez technologie w kontekście szeroko pojętych działań na rzecz praw człowieka.
W czasie 4-godzinnej sesji odbędzie się seria wystąpień zaproszonych ekspertów, po których odbędzie się moderowany warsztat połączony z dyskusją.
W programie warsztatu:
„Praca humanitarna oparta na danych”
Andrea Maria Bertolazzi, dr Paolo Palmerini, GnuCoop (Włochy)
„Rola nowych technologii w procesach migracyjnych”
Maria Pamuła, UNHCR (Polska)
„Czy Internet Rzeczy i Sztuczna Inteligencja wspierają prawa człowieka czy wprost przeciwnie?”
Bartłomiej Michałowski, Instytut Sobieskiego (Polska)
„Ochrona praw człowieka w badaniach naukowych i innowacjach technicznych”
Zuzanna Warso, Helsińska Fundacja Praw Człowieka (Polska)
Moderacja: dr Seweryn Rudnicki, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (Polska)
Tłumaczenie symultaniczne (PL-ANG)
Bartosz Krajka i Xymena Plater-Zyberk
Na warsztat obowiązuje rejestracja. Uczestnicy zostaną poinformowani o przyjęciu na listę.
Formularz zgłoszeniowy: https://goo.gl/forms/kioUREIgpmoYFRaO2
Wydarzeniem towarzyszącym seminarium „Technologia dla wyzwań globalnych – przestrzeń aktywności lokalnej” będzie 15. Gala Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka (2002-2003), która wręczana jest osobom i organizacjom za ich działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur. Międzynarodowy konkurs organizowany jest we współpracy z władzami samorządowymi Małopolski, Departamentem Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka MSZ i Kapitułą Nagrody.
Gala wręczenia Nagrody odbędzie się 25.10 o godzinie 16.30.
Informacje o ekspertach
Aleksandra Przegalińska
Aleksandra Przegalińska doktoryzowała się w dziedzinie filozofii sztucznej inteligencji w Zakładzie Filozofii Kultury Instytutu Filozofii UW, obecnie jest adiunktem w Center for Research on Organizations and Workplaces w Akademii Leona Koźminskiego. Aktualnie prowadzi badania w Massachusetts Institute of Technology w Bostonie. Absolwentka The New School for Social Research w Nowym Jorku, gdzie uczestniczyła w badaniach dotyczących tożsamości w rzeczywistości wirtualnej, ze szczególnym uwzględnieniem Second Life. Interesuje się rozwojem nowych technologii, zwłaszcza zaś technologii zielonej i zrównoważonej, humanoidalnej sztucznej inteligencji, robotów społecznych i technologii ubieralnych.
Andrea Maria Bertolazz
Specjalista w zakresie administracji systemami informatycznymi, posiadający wieloletnie doświadczenie w IT jako konsultant organizacji pozarządowych i organizaci non-profit. W 2012 roku założył Gnucoop Soc. Coop, w celu wspierania organizacji non-profit i zwiększenia efektywności projektów rozwojowych poprzez wykorzystanie wolnego oprogramowania i zrównoważonego rozwoju technologicznego. Od maja 2018 r. jest prezesem Gnucoop.
Paolo Palmerini
Ekspert w dziedzinie technologii informacyjno-komunikacyjnych w zakresie zmiany społecznej, praw dziecka i zarządzania złożonymi organizacjami. Dołączył do Gnucoop w 2018 roku. Poprzednio był dyrektorem wykonawczym CIAI, włoskiego NGO na rzecz dzieci w 13 krajach. Pracował jako Specjalista ds. Programów w UNESCO w biurze klastra Maghreb, w Rabacie w Maroku na czele sektora ICT i rozwoju mediów. Współpracował z innymi lokalnymi i międzynarodowymi organizacjami non profit. Mieszkał i pracował w Europie, Stanach Zjednoczonych, Afryce Zachodniej i Północnej, Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Z wykształcenia fizyk i doktor informatyki.
Maria Pamuła
Obecnie zajmuje stanowisko asystenta inspektora ochrony w Przedstawicielstwie ONZ ds. Reprezentacji Uchodźców w Polsce. Od 2003 r. zajmowała się sprawami uchodźców i migrantów, pracując przez trzy lata jako prawnik i członek zarządu Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć. W UNHCR pracuje od 2006 r. jako asystent ds. ochrony, zajmując się monitorowaniem i nadzorowaniem wszystkich aspektów w zakresie dostępu, przyjmowania, zatrzymywania i integracji uchodźców w Polsce. Obecnie zajmuje się zagadnieniami związanymi z ruchami mieszanymi, tendencjami azylowymi oraz zgodnością przepisów krajowych z prawem unijnym i międzynarodowym. Maria Pamuła jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Bartłomiej Michałowski
Bartłomiej Michałowski związany jest z rynkiem teleinformatycznym od przeszło 20 lat. Zajmuje się rozwiązaniami dla administracji rządowej, samorządowej, służb mundurowych, edukacji, opieki zdrowotnej i przemysłu 4.0. Karierą zawodową związany był z firmą Orange, CISCO, Hewlett-Packard, Statoil i Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie. Jest również ekspertem ds. nowych technologii w Instytucie Sobieskiego. 21 marca 2018 opublikował raport „Internet of Things i Artificial Intelligence w Polsce”.
Bartłomiej Michałowski jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, wydziału Mechaniki Precyzyjnej (obecnie Mechatroniki), gdzie uzyskał dyplom w 1993. W 1995 ukończył studia podyplomowe zzarządzania, finansów i marketingu w ramach programu „Copernic” we Francji (MBA). W 2000 roku uzyskał dyplom z marketingu przemysłowego na INSEAD we Francji. W 2013 ukończył program „Innovation for Economic Development” na Harvard Kennedy School of Government.
Zuzanna Warso
Zuzanna Warso jest adwokatką, od 2011 roku pracuje w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, gdzie bada wpływ rozwoju nowych technologii i postępu naukowego na prawa człowieka. Obecnie uczestniczy w europejskim projekcie badawczym SIENNA, który dotyczy etycznych, prawnych i społecznych aspektów rozwoju genomiki, sztucznej inteligencji i robotyki oraz technologii związanych z tzw. ulepszaniem człowieka. Działa w Zespole ds. Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Jest stypendystką German Marshall Fund.
Seweryn Rudnicki
Socjolog i psycholog, naukowiec i badacz, trener design thinking. Pracuje na Akademii Górniczo-Hutniczej, wykładał także na UJ, WSE i na uczelniach zagranicznych. Poza działalnością naukową od wielu lat w praktyce zajmuje się badaniami społecznymi oraz moderowaniem procesów design thinking. Jest współzałożycielem agencji Hearts&Heads, która pomaga wdrażać design thinking do biznesu. Zrealizował kilkadziesiąt projektów badawczych i treningowych m.in. dla takich klientów jak Motorola Solutions Polska, PZU, Tesco, VML, S4, TNS, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Stały współpracownik Krakowskiego Parku Technologicznego i Warsztatu Innowacji Społecznych.
Zadanie publiczne współfinansowe przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Wsparcie wymiaru samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2018”
organizator/organiser
Fundatorzy/Founders
Zadanie publiczne współfinansowane
przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie
„Wsparcie wymiaru samorządowego i obywatelskiego
polskiej polityki zagranicznej 2018″
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
Sponsorzy/Sponsors
Patronat medialny/Media patrons