facebook

Inauguracja V edycji warsztatów kreatywności SAGA

23 maja 2015 roku w Willi Decjusza rozpoczęła się piąta edycja warsztatów kreatywności dla seniorów „SAGA”. Przez najbliższe dwa miesiące uczestniczki i uczestnicy projektu będą szkolić swój literacki warsztat poprzez udział w warsztatach i konwersatoriach, które poprowadzą Katarzyna Kubisiowska i Małgorzata Majewska. Program uzupełni wolontariacki Klub Saga. Teksty powstałe w czasie zajęć publikowane będą na stronie projektu – www.saga.villa.org.pl, trafią również do publikacji, która zostanie wydana pod koniec 2015 roku.

 

Katarzyna Kubisiowska – dziennikarka związana z redakcją „Tygodnika Powszechnego”. Współautorka „Panoramy kina najnowszego 1980-995. Leksykonu” oraz „Lektur na ekranie”. W 2014 roku w wydawnictwie Czarne ukazała się jej książka pt. „Rak po polsku” – rozmowa z onkologami. Obecnie pracuje nad biografią Jerzego Pilcha. Mama Tadka i Hanki. Lubi słuchać ludzi.

 

Małgorzata Majewska – pracuje w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ. Interesuje ją język we wszelakich przejawach, a szczególnie  język na styku z psychologią. Napisała doktorat  o tym, jak ludzie umniejszają siebie i innych. Ponadto, prowadzi liczne szkolenia z zakresu komunikacji werbalnej i niewerbalnej, m.in. z dziennikarzami, lekarzami, nauczycielami, psychologami. Zajęcia z kreatywnego pisania prowadzi od kilku lat. Sama pisze naukowo, popularno-naukowo i fabularnie. We wrześniu ukaże się jej książka o bieganiu (Znak), a w  styczniu wywiad-rzeka z prof. Barłomiejem Dobroczyńskim (Znak). Obecnie pracuje nad dużą książką reportażową.

 

 

„SAGA – warsztaty kreatywności” to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Willa Decjusza od 2012 roku. SAGA to kompleksowa propozycja służąca edukacji, integracji i aktywizacji osób starszych oraz wykorzystaniu ich wiedzy, kompetencji i potencjału dla rozwoju najbliższego otoczenia i społeczności lokalnych. W gronie absolwentów warsztatów jest już ponad 120 osób.

 

Warsztaty kreatywnego pisania pozwalają zdobyć wiedzę na temat gatunków literackich i procesu powstawania utworu. Umożliwiają zapoznanie się z technikami prowadzenia narracji, opisu wydarzeń, budowania fabuły, a także sposobami konstruowania dialogów i scen, kreacji postaci, komponowania tekstów literackich i użytkowych oraz współczesnych form komunikacji społecznej obejmujących media i Internet.

 

Kurs kreatywnego pisania uzupełniają otwarte spotkania Salonu Literackiego. Proponujemy wykłady nt. teorii literatury i współczesnych trendów, dyskusje nad współczesną i dawną literaturą oraz spotkania autorskie. Gościliśmy autorów, dziennikarzy, wydawców, m.in. Dorotę Masłowską, Magdalenę Tulli, Wojciecha Jagielskiego, ks. Adama Bonieckiego, Andrzeja Muszyńskiego, Michała Olszewskiego i in..

 

Program uzupełnia wolontariacki Klub SAGA – współtworzony przez absolwentów projektu, którzy chcą się dzielić własną wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami z innymi.

 

mkidn (1)

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

 

 

 

Sponsorzy/Sponsors:

 

 

 

siemens                      pzu

 

 

 

 

Zobacz także