facebook

Znamy wyniku naboru na stypendia dla scenarzystów i dramatopisarzy

Stowarzyszenie Willa Decjusza i Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej we współpracy z Literarisches Colloquium Berlin wybrało czwórkę artystów z Polski i Niemiec, którzy otrzymali jednomiesięczne stypendium w Willi Decjusza w Krakowie w sierpniu i listopadzie 2021 roku.

 

W sierpniu 2021 w Willi Decjusza pracować nad swoimi projektami będą: dramatopisarka Anna Wakulik z Polski oraz Lisa Sommerfeldt – dramatopisarka i prozaiczka z Niemiec.

 

 

Anna Wakulik – dramatopisarka, absolwentka Szkoły Dramatu przy Teatrze na Woli oraz Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Jako dramaturżka współpracowała z Teatrem Dramatycznym w Warszawie. W latach 2012-2014 była kierowniczką literacką Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Autorka m.in. dramatu „Zażynki”, wystawianego w Teatrze Polskim w Poznaniu oraz w The Royal Court Theatre w Londynie, który był nominowany do London Evening Standard Theatre Award w 2013 roku, otrzymał Nagrodę Dziennikarzy w konkursie dramatopisarskim Metafory Rzeczywistości i znalazł się na krótkiej liście w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Podczas rezydencji w Willi Decjusza autorka pracować będzie nad projektem dramatu „Sowa Minerwy wylatuje o zmierzchu” – gorzką i jednocześnie komiczną historią konfliktu stanowego i klasowego, opowiedzianą z perspektywy wewnętrznie podzielonej rodziny.

 

 

Lisa Sommerfeldt – dramatopisarka i autorka sztuk radiowych, studiowała literaturę niemiecką, historię i filozofię, a także aktorstwo w Folkwang University of Arts w Essen. Jako aktorka pracowała w Staatsschauspiel Stuttgart i Stadttheater Osnabrück, wystąpiła w wielu filmach, produkcjach telewizyjnych oraz radiowych. Jej dramaty „Dorfdisco” i „wing.suit” zostały zaadaptowane na sztuki radiowe. Podczas pobytu w Willi Decjusza artystka będzie pracować nad krytycznym przepisaniem dramatu Heinera Müllera „Germania 3. Gespenster am toten Mann” z perspektywy postaci kobiecych w historii.

 

 

W listopadzie 2021 w Willi Decjusza na stypendium przebywać będą Magda Kupryjanowicz – dramatopisarka, scenarzystka z Polski oraz Dana von Suffrin – dramatopisarka i prozaiczka z Niemiec.

 

Magda Kupryjanowicz – dramatopisarka, scenarzystka, absolwentka antropologii i wiedzy o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydziału Reżyserii Dramatu AST w Krakowie, doktorantka Szkoły Filmowej w Łodzi. Współpracując Eweliną Marciniak i z Tomaszem Węgorzewskim, stworzyła teatralne adaptacje nowszych i starszych przedstawicieli kanonu literatury europejskiej, m.in. „Portretu damy” Henry’ego Jamesa i „Ksiąg Jakubowych” Olgi Tokarczuk. Jej dramat „Patron” zwyciężył w konkursie ogólnopolskim konkursie dramatycznym „Kontrowersje” organizowanym przez Centrum Nauki Kopernik i Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza. Podczas rezydencji autorka będzie pracować nad scenariuszem filmu o Agnieszce Pilchowej, słynnej polskiej jasnowidzce związanej ze spirytualistyczną społecznością Śląska Cieszyńskiego okresu międzywojnia.

 

Dana von Suffrin – dramatopisarka i prozaiczka. Studiowała w Monachium, Neapolu i w Jerozolimie, obroniła doktorat na Ludwig Maximilians University w Monachium. Jej pierwsza powieść, „Otto”, doceniona przez krytyków, została wystawiona jako sztuka radiowa w adaptacji autorki. W ramach stypendium będzie pracować nad scenariuszem sztuki radiowej przedstawiającej pogrom w Chojnicach z ludowej perspektywy.

 

 

Projekt finansowany jest ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Zobacz także