facebook

Zapraszamy na Maraton Filmów Wyszehradzkich

9 lipca (środa), o godz. 19.00 w Kinie Mikro (ul. Juliusza Lea 5) będzie miał miejsce Maraton Filmów Wyszehradzkich towarzyszący 13. Letniej Szkole Wyszehradzkiej. W ramach wydarzenia zaprezentowane zostaną filmy dokumentalne oraz animacje z każdego kraju Grupy Wyszehradzkiej. Wstęp wolny – darmowe wejściówki dostępne będą w kasie kina od 1 lipca. Napisy w języku angielskim. Serdecznie zapraszamy.

 

 

W programie:

Słowacja

  • Miroslav Remo, Arsy – Versy, 2009, 23 minuty, dokument

Bohaterem filmu jest Ľuboš, uznawany przez mieszkańców swojej wsi za dziwaka. Ale i on sam ma dystans do siebie i swojej wyjątkowości. Poświęca swój czas badaniu nietoperzy, zamieszkujących głębokie jaskinie. Przyroda jest jego pasją, radość sprawia mu jej fotografowanie i filmowanie. Życia sobie nie ułożył, został starym kawalerem i mieszka z mamą, która już zaakceptowała jego wyjątkowość. Miłość wszystko zrozumie. Z perspektywy ogarniętego pasją Ľuboša reszta świata wygląda „nienormalnie”, bo za mało w nim miejsca na realizację swej kreatywności. Kompozycja dokumentu jest przemyślana i konsekwentna w wykorzystaniu urywków filmu amatorskiego, zdjęć fotograficznych i rejestracji badawczych formie audio oraz wideo. Z dużym wdziękiem poprowadzono rekonstrukcje wydarzeń, których nie udało się uchwycić kamerą.

 

  • Martin Snopek, Ivana Laucikova, Posledný Autobus / Ostatni autobus / The Last Bus, 2011, 15’minut, animacja/fabuła

 

Postacie z filmu – na początku jest dla widza zagadką, kim one są naprawdę – wsiadają do autobusu, który ma je odwieźć w bezpieczne miejsce. W środku nocy zatrzymują autobus myśliwi. Inspiracją tego eksperymentu filmowego, łączącego animację z fabułą, stało się przeżycie współautora, Martina Snopka, który wracając kiedyś do domu ostatnim autobusem przewiózł się o przystanek dalej i był zmuszony wracać przez las. Atmosfera filmu odzwierciedla nie tylko jego ówczesne odczucia, ale i niezwykle aktualne przeżycia wszystkich skazanych na exodus, życie w wiecznym strachu, prześladowanych, uzależnionych od czyjejś łaski. Film młodych autorów uzyskał mnóstwo nagród na światowych festiwalach.

 

Węgry

 

  • Livia Gyarmathy, A mi gólyánk / Nasz bocian / Our Stork, 2010, 29 minut, dokument

 

Każde dziecko wie, że bociany odlatują na zimę do ciepłych krajów. Zdarza się jednak, że któremuś nie uda się odlecieć. Tak stało się w pewnej węgierskiej wiosce. Bocian został sam, znalazł się wszak pomiędzy ludźmi, którzy pomagają mu przetrwać zimę. Oni przyglądają się jemu a on – im. Czy młody bocian przypadkiem nie kopiuje pewnych zachowań swoich opiekunów? Kiedy przychodzi wiosna i wracają jego współtowarzysze, „nasz bocian” przypomina sobie o własnej tożsamości, wracają instynkty i chęć zapewnienia sobie potomstwa. Oparty na świetnej obserwacji poetycki i ciepły film zwyciężył w San Francisco (International Film Festival), nagrodzony został również Europejską Nagrodą Filmową (European Film Award).

 

 

  • Réka Busci, Symphony no. 42′ / Symfonia nr 42, 2013, 10 minut, animacja

 

Trailer tego filmu był pracą dyplomową Réki Busci (rocznik 1988). Autorka studiuje obecnie w Budapeszcie (MOME – Moholy Nagy Művészeti Egyetem / Moholy-Nagy University of Art and Design), uczestniczyła także w Animation Sans Frontieres (ASF) w Viborg w Danii w 2013 roku. Symfonia nr 42 jest dowodem, że animacja to najbardziej kreatywny rodzaj filmowy. Inwencja dotyczy nie tylko pomysłów wizualnych, montażowych, ale i treści filozoficznych, do zgłębiania których inspiruje. Czterdzieści siedem obrazów-sytuacji składa się na subiektywną wypowiedź o współczesnym świecie zapominającym o wartościach. W kolejnych scenkach ludzie i antropomorfizowane zwierzęta znajdują się w surrealistycznych sytuacjach.

 

 

Czechy

  • Aneta Kýrová Žabková, Chybička se vloudí / Ups, pomyłka! / Whoops, Mistake! 2008, 7 minut, animacja

 

Opowieść z czasów, kiedy dzieci przynosiły jeszcze bociany. W wyniku pomyłki dokonanej przez dwa wiecznie zajęte i roztargnione ptaki – mały niedźwiadek został podrzucony ludzkiej rodzinie a ludzki niemowlak trafił do lasu, pomiędzy dorosłe niedźwiedzie. Ponieważ działała już wtedy poczta i funkcjonowały telefony, możliwa stała się konfrontacja obu rodzin. Okazało się jednak, że prosta zamiana odnalezionych brzdąców nie przyniosła jeszcze upragnionego rodzinnego szczęścia. Film przewrotnie zadedykowany własnym rodzicom, jak i poprzednie studenckie filmy autorki (rocznik 1986) cieszy się dużym powodzeniem wśród publiczności.

 

 

  • Libor Pixa, Grafftiger, 2010, 10 minut, animacja

 

Autor (rocznik 1979) jest absolwentem informatyki, Wydziału Sztuk Pięknych oraz Wydziału Animacji w praskiej szkole filmowej. Jego studencka etiuda Grafftiger otrzymała Czeskiego Lwa, najważniejszą w Czechach nagrodę filmową. Animacja opowiada o wykreowanych przez twórcę graffiti tygrysach, swobodnie i z wdziękiem przemieszczających się po obiektach architektonicznych Pragi. Autorowi filmu udało się stworzyć niezwykłą atmosferę dżungli miejskiej, w której namalowane zwierzęta chciałyby w końcu znaleźć azyl, by realizować swoje uczucia.

 

 

Polska

  • Bartosz Konopka, Ballada o kozie / Goat Walker, 2004, 50 minut, dokument

 

Obraz życia ludzi, których konsekwencje transformacji politycznej po roku 1989 zepchnęły na margines, jest zazwyczaj ponury i obfituje w dramaty. Na tle filmów poświęconych tej tematyce dokument Bartosza Konopki wyróżnia się swym pozytywnym wydźwiękiem. Optymizm nie jest programowy, ale uwiarygodniony obserwacją środowiska dawnego PGR-u. Rodzinom żyjącym z pomocy opieki społecznej podarowano kozy. Zwierzęta wymagają poświęcenia im uwagi oraz starań, ale w zamian dają mleko i przynoszą, zwłaszcza dzieciom, urozmaicenie ich szarej egzystencji. Z punktu widzenia miłych i przyjacielskich kóz oglądamy egzotyczne sceny z życia recydywistów, przyglądamy się próbom rozkręcania „własnego biznesu” oraz inicjowania lokalnej aktywności artystycznej.

 

 

  • Marcin Strauchold, Enrichment, 2014, 11 minut, dokument

 

Ludzie przychodzą do ZOO, by oglądać zwierzęta dla zabawy. Ale zwierzęta również przyglądają się ludziom, ponieważ żyjąc za kratami potrzebują jakiegoś urozmaicenia. Dlatego ich opiekunowie w ogrodach zoologicznych robią wszystko, aby zapewnić stworzeniom rozrywkę. Dokument opierając się na obserwacji oraz wypowiedziach opiekunów z ZOO stara się pokazać relacje pomiędzy ludźmi i ich podopiecznymi z hipotetycznego punktu widzenia zwierzęcia. Prowokuje również do refleksji: Czy jako ludzie możemy coś dać zwierzętom? Czego możemy się od nich nauczyć? Film, którego tytuł wyjaśnia się na końcu, jest etiudą szkolną reżysera.

 

 

  • Joanna Jasińska, Mileńka, 2001, 5 minut, animacja

 

Animacja już od pierwszych kadrów – tak dzięki obrazowi jak i muzyce w wykonaniu zespołu The Ukrainians – wprowadza niezwykle pogodny klimat. Mileńką jest wiejska dziewczyna, która hoduje w doniczce roślinkę. Z roślinki pielęgnowanej z uczuciem „wyrasta” oblubieniec i zabiera dziewczynę w podniebną podróż. Przyglądają się temu lotowi zwierzęta, niektóre także nabierają chęci, by się wznieść ponad ziemię. Zakochanych obserwuje również malarz. W pewnym momencie uroczy obraz lotu nad wioską okazuje się tylko snem. Czy naprawdę? Film otrzymał Grand Prix w kategorii filmu studenckiego (Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych OFAFA) w Krakowie.

 

 Zobacz plakat

 

Letnia Szkoła Wyszehradzka współtworzy Platformę Studiów Zaawansowanych – projekt współfinansowany przez Narodowy Bank Polski. Celem głównym projektu jest rozwój alternatywnej dla studiów regulaminowych platformy studiów zaawansowanych służącej pogłębieniu wiedzy z obszaru kultury i ekonomii, w tym roli i misji NBP, krajowej i europejskiej polityki finansowej oraz kształtowaniu postaw sprzyjających współpracy międzynarodowej i rozwoju przedsiębiorczości.

 

log_forum_pl

 

 

log_nbp_samo

 

log_forum_pl

 

 

Organizator:

96c7e22d2b_willa-decjusza-logo-stowarzyszenie_450x225xc (1)

 

 

 

Partnerzy:

logo-amo_0            logo-cvek             logo-magyar-centrum

logo-euroregioukraine                     uj_logo

 

Fundatorzy:

log_lsw_visegrad_found            log_msz_napis_wpsolfinansowany            log_lsw_malopolska           log_malopolski_urzad_wojewodzki

Sponsorzy:

 

 

 

log_siemenslog_pzu log_krakow_airport                        SPL_L_RG

 

 

 

Patroni medialni:

 

 

 

log_polskie_radio_dla_zagranicy         log_radio_krakow         logo_rzeczpospolita           log_tvp_krakow

log_new_eastern_europe           log_the_warsaw_voice         respublica_logo_W_0           log_visegrad_insight

log_www_krakow_pl               log_w_krakowie_pl                 ModnyKrakow_logo_web_2012              log_instytut_nauk_politycznych_uj

 

log_twoja_europa                              log_manko                    log_jagielonski

Zobacz także