facebook

XVI Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”

Trzy wielkie spektakle – „Gdy Polska spotyka Indie”, „Pewnego razu w Wenecji”, „Balet o kawie”, a także pokazy zespołów tanecznych, warsztaty taneczne, aktorskie, pantomimiczne i muzyczne oraz wielki bal na Rynku Głównym w Krakowie – tak zapowiada się tegoroczny XVI Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Za jego sprawą od 26 lipca do 2 sierpnia Kraków wypełnią tańce dworskie.

 

Tegoroczny festiwal, który otrzymał podtytuł „Groteska i komedia w tańcu dworskim” zostanie zainaugurowany w Centrum Kongresowym ICE (26 lipca, godz. 19) wielkim międzynarodowym widowiskiem „Gdy Polska spotyka Indie” z udziałem tancerzy i muzyków z Indii i Polski. Lista artystów biorących udział w spektaklu jest imponująca. Na scenie wystąpią: Alaknanda Bose, Romana Agnel, Barun Banerjee, Dariusz Brojek, Kamal Sabri, Maria Pomianowska z zespołem, Balet Dworski Cracovia Danza, zespół taneczny Sanskriti, grupa wokalna Brahmaswar. Spektakl inaugurujący tegoroczny festiwal jest wspólnym przedsięwzięciem baletu Cracovia Danza i Krakowskiego  Biura Festiwalowego.

 

Wielki finał festiwalu rozegra się w tym roku na Rynku Głównym, na scenie pod Ratuszem. W sobotę 1 sierpnia, o godz. 20 wystawione zostanie przedstawienie „Pewnego razu w Wenecji”. Spektakl w konwencji komedii dell’arte, będący wspólną produkcją baletu Cracovia Danza i Atelier Teatralnego Studio Dono, miał swoją premierę w lutym. W niedzielę zaś, 2 sierpnia, także o godz. 20 wystawione zostanie od lat bardzo lubiane przedstawienie „Balet o kawie”, będące zabawną opowieścią o zdobywającym wówczas popularność napoju. Oba widowiska poprzedzone zostaną pokazami (od godz. 12-17) zespołów z całego świata specjalizujących się w tańcach dworskich.

 

Festiwal zakończy wielki bal dla publiczności na Rynku, który poprowadzi Marie-Claire Bär Le Corre z udziałem międzynarodowego grona tancerzy  i muzyków.

 

Tradycyjnie w Willi Decjusza, od poniedziałku 27 lipca do piątku 31 lipca będą się odbywały warsztaty. Zaś o godz. 18 codziennie na plenerowej scenie przy Willi Decjusza zaplanowane zostały pokazy tancerzy z różnych stron świata. Zobaczymy programy m.in. indyjskie, greckie, francuskie, flamenco, a także występ zespołu festiwalowego Decius Danza, złożonego z wykładowców i uczestników warsztatów.

 

  • 27.07.2015 (poniedziałek), godz. 18.00 – Willa Decjusza

 

Program indyjski
Występują: Alaknanda Bose, Barun Banerjee, zespół taneczny Sanskriti, grupa wokalna Brahmaswar

 

Program flamenco Catiguas Antiguas Populares
Występuje: Krakowska Szkoła Flamenco Almoraima

 

Program grecki
Występują: Triada Armoutidou z uczennicami z Dance School of Kafadari

 

  • 28.07.2015 (wtorek), godz. 18.00 – Willa Decjusza

 

Program francuski

Występują: Marie-Claire Bär Le Corre, Ana Yepes, Robin Joly, Gwinnevire Quenel, Pascale Boquet

 

Pokaz Dworskie zabawy przed wiekami

Występują: Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego Capella Antiqua Bialostociensis

 

Pokaz Kopciuszek

Występuje: Grupa Tańca Dworskiego Villanico

 

  • 29.07.2015 (środa), godz. 18.00 – Willa Decjusza

 

Program komedii dell’Arte
Występują: Barbara Segal, Bill Tuck, Agnieszka Cianciara-Fröhlich, Jonathan Fröhlich, Krzysztof Antkowiak

Marionetki barokowe
Występuje: Zespół Tańca Dawnego Belriguardo z Lublina

 

Uliczny spektakl maskowy Orlando Furioso
występuje: Teatr Farandola (St. Petersburg, Rosja)

 

  • 30.07.2015 (czwartek), godz. 18.00 – Willa Decjusza

 

Bal historyczny Cracovia Danza

 

  • 31.07.2015 (piątek), godz. 18.00 – Willa Decjusza

 

Pokaz zespołu festiwalowego Decius Danza

 

 

Istniejący od 2000 roku Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” to jedyne tego typu wydarzenie w Polsce. Odbywający się latem w Krakowie Festiwal jest unikatem na skalę światową, gdyż jako jedyny skupia mistrzów tańca historycznego oraz liczne zespoły specjalizujące się w tańcu dworskim z całego świata. Podczas trwającego tydzień tanecznego święta do Krakowa ściągają tłumy wielbicieli tańca i kultury dworskiej. Festiwal obfituje w liczne wydarzenia towarzyszące. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Romana Agnel, zaś dyrektorem organizacyjnym Dominika Kosek-Turowska.

 

Bilety na spektakl „Gdy Polska spotyka Indie” są dostępne od 1 lipca na www.eventim.pl oraz w wybranych punktach InfoKraków. Na pozostałe spektakle i pokazy festiwalu wstęp wolny. Zapisy na warsztaty są otwarte do 10 lipca.

 

  • Organizatorzy: Balet Dworski Cracovia Danza, Fundacja Ardente Sole, Stowarzyszenia Willa Decjusza
  • Współorganizator spektaklu inauguracyjnego: Krakowskie Biuro Festiwalowe
  • Partnerzy: Alaknanda Institute for Performing Arts, Gimnazjum nr 1 im. ks. St. Konarskiego w Krakowie, Szkoła Tańca Jane Austen
  • Sponsorzy: FP Multimedia, Restauracja Chimera
  • Główny patronat medialny: TVP Kraków, Dziennik Polski, RMF Classic
  • Patronat medialny: Karnet, Gość Niedzielny, Miesięcznik Społeczno-Kulturalny Kraków, Kraków.pl, DziennikTeatralny.pl, GlobMedium.com, PolskaMuza.eu, CzasDzieci.pl, www.krakow.pl
  • Patronat honorowy nad festiwalem: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski
  • Patronat honorowy nad spektaklem inauguracyjnym:  Ambasada Republiki Indii
  • Dofinansowano z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zobacz także