facebook

Villa Decius Visegrad Heritage Lab

Villa Decius Visegrad Heritage Lab, to rozciągnięta w czasie dyskusja na temat działania i współpracy w rzeczywistości pełnej ograniczeń oraz konieczności adaptacji działań edukacyjnych i kulturalnych, organizowana za pośrednictwem platformy Zoom w terminie 21.09-26.10.2020.  Organizując Laboratorium, Stowarzyszenie Willa Decjusza we współpracy z Instytutem Kultury Willa Decjusza za cel stawia sobie zrealizowanie formatu, który pozwoli na spotkanie uczestników i ekspertów oraz poszukiwanie rozwiązań wspólnych problemów i wyzwań spowodowanych pandemią COVID-19. Do projektu zaproszeni zostali absolwenci elitarnych programów takich jak Visegrad Summer School, Visegrad Academy of Cultural Management oraz Write the Game V4, flagowych programów Stowarzyszenia Willa Decjusza od lat kształcących przyszłych liderów w Europie.

Trudny czas trwającej pandemii ma swoje skutki w wielu obszarach życia społecznego, w tym także w kulturze i branżach kreatywnych, które wcześniej budowały model pracy i współpracy na masowym uczestnictwie publiczności i darmowym dostępie do swojej oferty. Zmiany wywołane pandemią w krótkim czasie wymusiły zmiany w sposobie funkcjonowania i przyniosły wiele trudnych pytań o nowe programy i sposoby działania instytucji kultury i ludzi kultury. Ale czy faktycznie skok technologiczny w kulturze i edukacji może być wymuszony z miesiąca na miesiąc? Czy programy online to proteza czy realna przyszłość dla kultury? Jak zmienia się model współpracy z publicznością? Czy uruchomione zostały postawy solidarności? Jakie są alternatywne formy finansowania działalności?        
      
Do udziału w Laboratorium zaproszone zostanie wybrane grono 12 młodych ekspertów – absolwentów programów wyszehradzkich w Willi Decjusza, szefów ważnych instytucji kultury i branży kreatywnej oraz mentorów. W czasie Laboratorium naszym celem będzie umożliwienie wymiany doświadczeń i wsparcie managerów z państw grupy wyszehradzkiej w procesie zarządzania kryzysowego czasu pandemii i tworzenie dalszych planów czy projektów. Liczymy, że opracowane rozwiązania pomogą zarówno reprezentowanym instytucjom jak i jednostkom oraz dostarczą inspiracji do działania dla sektora kultury w państwach Grupy Wyszehradzkiej i dalej.

Udział w sesjach warsztatowych za pośrednictwem platformy Zoom umożliwi cenną wymianę doświadczeń i refleksji, a także pozwoli na spojrzenie na sektor kultury z innej, wielowymiarowej perspektywy, Wierzymy, że wspólna praca pod opieką ekspertów i praktyków z Regionu przyczyni się do integracji środowiska kultury i edukacji.

Sponsorzy:

Zobacz także