facebook

Terroryzm dziś – spotkanie z Carstenem Brandauem oraz Iwoną Nowacką

Teatr Studio w Warszawie oraz Stowarzyszenie Willa Decjusza zapraszają 7 września o godzinie 19:00 do kawiarni Czuły Barbarzyńcy w Krakowie (ul. Powiśle 11) na spotkanie pt. „Terroryzm dziś” z udziałem z niemieckiego dramatopisarza Carstena Brandaua oraz Iwony Nowackiej, tłumaczki literatury niemieckojęzycznej. Brandau jest autorem tekstu „Koniec to nie my”, którego prapremiera odbyła się 1 września w Teatrze Studio w Warszawie. W czasie spotkania w Krakowi pokazane zostaną fragmenty rejestracji wideo warszawskiego spektaklu w reżyserii Marcina Libera. Autor wraz z tłumaczką opowiedzą o pracy nad tekstem „Koniec to nie my”. Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny!

 

Krakowskie spotkanie stanowi kolejną odsłonę projektu pod nazwą „Terroryzm dziś”, w ramach którego odbędzie się prapremiera sztuki „Koniec to nie my” Carstena Brandaua w tłumaczeniu Iwony Nowackiej w reżyserii Marcina Libera, a także debaty z udziałem publiczności oraz z twórcami spektaklu, politologami, antropologami, filozofami, przedstawicielami mediów na nowo problematyzujące zagadnienie terroryzmu.

 

„Tekst „Koniec to nie my” jest przedziwny. Turczynka mieszkająca w Niemczech poznaje Libańczyka, który ma problemy z asymilacją. Ich związek rozpada się. On jest jednym z pilotów samolotu biorącego udział w ataku na WTC. Wydawało mi się, że jestem u źródeł moich zainteresowań: walka z terroryzmem, obalanie fikcji, która została nam narzucona po to, żeby ktoś mógł załatwiać swoje partykularne interesy… te wszystkie sprawy związane z wojną w Iraku, więzienie w Guantanamo, efekt Lucyfera Zimbardo… Jednak w trakcie pracy okazało się, że tematem naszego przedstawienia jest — o dziwo pierwszy raz tym się zajmuję — miłość…” – Marcin Liber.

 

Carsten Brandau (ur. 1970) niemiecki autor sztuk teatralnych i słuchowisk. Studiował germanistykę, historię i filozofię w Trier, Londynie i Heidelbergu. Od 1998 do 2003 pracował jako asystent reżysera w teatrach w Heidelbergu, Düsseldorfie i Dortmundzie. Od roku 2000 reżyseruje własne spektakle. Od 2003 pisze sztuki teatralne, również dla dzieci i młodzieży oraz słuchowiska. Wyróżniony wieloma nagrodami, m.in.: 2001 nagroda Thalia-Theater Halle, 2002 uczestnik Autorentheatertage hamburskiego Thalia Theater, 2005 Niemiecka Nagroda w dziedzinie teatru dla dzieci Frankfurckiej Fundacji Autorów, 2007 Nagroda Drama-Köln i in. Uczestnik wielu laboratoriów autorskich. W 2010 udział w Autorentheatertage Deutsches Theater w Berlinie. W 2012 zainicjował i zrealizował partycypacyjny performance dzielnicowy „Altona macht auf! Sehnsuchtsfenster & Balkontheater” (Altona się otwiera! Okna tęsknoty & Teatr balkonowy) w Hamburgu, który odtąd prowadzi cyklicznie wraz z T. Lauenburgiem i który wyróżniono w 2013 m. in. Nagrodą „Hamburger Stadtteilpreis”.

 

Iwona Nowacka (ur. 1980) tłumaczka, kuratorka projektów teatralnych. Studiowała filologię germańską i literaturoznawstwo w Poznaniu oraz w Maceracie (Włochy). Tłumaczyła teksty teatralne m.in. W. Fritscha, J. Zeh, G. Danckwart, J. Fabre’a, S. Seidla, C. Brandaua, M. Heckmannsa, E. Palmetshofera. Współpraca z reżyserami: P. Łysakiem, P. Kruszczyńskim, M. Liberem, G. Kanią, N. Sołtysik i in. Tłumaczy dla magazynu Theater der Zeit, portali nachtkritik oraz e-teatr.pl i magazynu literackiego radar. Obecnie współpracuje z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrem Nowym w Poznaniu, Teatrem Studio w Warszawie, Stowarzyszeniem Willa Decjusza w Krakowie oraz Instytutem Teatralnym w Warszawie. W 2011 i 2013 stypendystka Międzynarodowych Dni Schillera Teatru Narodowego w Mannheim, w 2012 stypendystka krakowskiej Willi Decjusza i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, w 2013 stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka przekładu sztuki „Koniec to nie my”.

 

Zobacz także