facebook

Szlak Renesansu w Małopolsce – zwiedzanie Willi Decjusza 9 i 10 września 2016

Willa Decjusza (ul. 28 lipca 1943 17 a, Kraków) będzie otwarta dla zwiedzających w dniach 9 i 10 września 2016 (piątek i sobota) w godz. 12.00-17.00. Udostępnianie obiektu odbywa się w ramach programu „Szlak Renesansu w Małopolsce”, a przewodnikami publiczności, wraz z opiekunami naukowymi, będą uczestnicy seminarium, którzy przygotują własne scenariusze oprowadzania po historycznym obiekcie, nawiązujące do dziedzictwa renesansu. Zwiedzanie odbywa się w grupach o pełnych godzinach. Wstęp wol

 

 

 

 

Willa Decjusza w Krakowie – jeden z najbardziej znanych i najpiękniejszych przykładów architektury rezydencjonalnej w Polsce. Zbudowana w latach trzydziestych XVI w. z inicjatywy Justusa Ludwika Decjusza, sekretarza Króla Zygmunta I, wzorowana była na modnych w ówczesnej Europie posiadłościach z okolic Florencji i Rzymu. Budowlę na rzucie prostokąta, wznieśli około 1535 r. włoscy budowniczowie: Bernardino Zanobi de Giannotis z Rzymu, Jan Cini ze Sieny i Filip z Fiesole. Willa została usytuowana na wschodnim stoku wzgórza i zwrócona elewacją frontową w kierunku Krakowa. Rezydencja otoczona była ogrodami i parkiem. Uzupełnieniem ogrodów były stawy usytuowane od strony rzeki Rudawy. Przyległe zalesione wzgórza stanowiły kompozycyjne dopełnienie zespołu.

 

Zespół pałacowo-parkowy obejmuje obecnie budynek Willi Decjusza oraz dwie oficyny: Dom Łaskiego i Dom Erazma, a także otaczający je Park Decjusza. Od 1996 roku budynek jest siedzibą Stowarzyszenia Willa Decjusza.

 

 

Fundatorzy: 

 

 

 

 

 

Projekt dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa pn. „Wolontariat dla dziedzictwa”

 

 

 

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. „Małopolska Gościnna”

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz także