facebook

Stypendia scenariopisarskie w Willi Decjusza

Sierpniowe projekty realizowane przez Biuro Literatury Stowarzyszenia stały pod znakiem szeroko pojętego scenariopisarstwa. Oprócz pionierskiej w swojej dziedzinie Letniej Szkoły Scenariuszy Gier Komputerowych Write the Game (12-21 sierpnia) przez cały miesiąc gościliśmy czworo niemieckich scenariopisarzy filmowych, którzy przebywali w Willi Decjusza na pobycie rezydencjalnym w ramach wieloletniego programu Stypendia Twórcze, współrealizowanego z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej.

 

 

Arna Aley, Ines Berwing, Monika Sandman oraz Daniel Wild mogli przez ten czas nie tylko skupić się na swoich indywidualnych projektach, ale także poznać przedstawicieli lokalnego i regionalnego przemysłu filmowego (Kraków Film Comission, Łódź Film Comission) oraz instytucji promujących niemiecką kulturę (Goethe Institut). Poniżej przedstawiamy biogramy stypendystów.

 

Arna Aley – dramatopisarka, tłumaczka, dramaturżka filmowa i redaktorka filmowa. Studiowała wiolonczelę w Akademii Muzyki i Teatru w Wilnie oraz Pisanie Sceniczne na Uniwersytecie Sztuki w Berlinie. Jako dramatopisarka współpracuje z teatrami państwowymi (m.in. Berliner Ensemble, Staatstheater Göttingen), a także z niezależną sceną teatralną w Berlinie (w tym Sophiensaele, Neuköllner Opera). Przez ostatnie 10 lat pracowała głównie w przemyśle filmowym, w tym jako drugi reżyser i dramaturg przy następujących międzynarodowych projektach filmowych: „DAU” („WOLNOŚĆ”) w reżyserii Ilyi Khrzhanovsky’ego (premiera jesienią 2018 w Haus der Berliner Festspiele) i „VMAYAKOVSKY „, w reżyserii Alexandra Sheyna.

 

Ines Berwing – autorka scenariuszy i poetka. Studiowała literaturę niemiecką i angielską oraz scenariopisarstwo na Niemieckiej Akademii Filmu i TV w Berlinie. Jej filmy krótkometrażowe były pokazywane na wielu festiwalach międzynarodowych i otrzymały liczne nagrody. Jej poezja ukazała się w takich magazynach jak allmende, BELLA triste, LICHTUNGEN, STILL & JENNY. Obecnie autorka pracuje zarówno nad scenariuszem do filmu krótkometrażowego reżyserowanego przez Maximiliana Feldmanna, jak i nad swoim pierwszym tomikiem poezji.

 

Monika Sandmann – autorka scenariuszy, dziennikarka i autorka prozy. Mieszka w Kolonii. Po ukończeniu studiów pedagogicznych kształciła się dalej jako dziennikarka i scenariopisarka. Pracowała dla radia i telewizji, m.in. dla Deutschlandfunk i WDR, dla magazynów takich jak Weltkunst i Freitag oraz dla magazynów internetowych, m.in. kino-zeit, cinezone. Autorka koncentruje się przede wszystkich na pisaniu scenariuszy dla telewizji, w tym na potrzeby seriali (“Soko Köln”, “Heldt”, “Anrheiner”, etc.) i filmów – obecnie pracuje nad komedią romantyczną (“Zakochani w Marsylii”) oraz thrillerem (“Zaklinaczka morderców”). Lubi współpracować z innymi pisarzami, dlatego razem z Dirkiem Udelhovenem napisała książkę “111 powodów żeby kochać Nadrenię”, która została opublikowana w 2015 roku.

 

Daniel Wild – autor i reżyser z Berlina. Pisze teksty dla teatru i scenariusze do filmów fabularnych. Studiował scenariopisarstwo na Uniwersytecie Filmowym Babelsberg i.m. Konrada Wolfa, zaś następnie pracował jako drugi reżyser z Arminem Petrasem w Teatrze Maxim Gorki w Berlinie oraz w Schauspielhaus Stuttgart. W 2015 roku za scenariusz swojego debiutanckiego filmu fabularnego “LUX – Wojownik Światła” otrzymał Nagrodę za najlepszy scenariusz na festiwalu filmowym Sehsüchte. W 2017 za swój film otrzymał też Nagrodę im. Heinza Badewitza za Najlepszy debiut reżyserski podczas 51. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego HOF.

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz także