facebook

Startuje jesienna edycja „Wyszehradzkich Rezydencji Literackich 2016”

1 września w Budapeszcie, Bratysławie, Krakowie i Pradze rozpoczęły się pobyty stypendialne w ramach kolejnej edycji międzynarodowego projektu „Wyszehradzkie Rezydencje Literackie 2016”. Do Krakowa przyjechało czterech twórców, by spędzić tu trzy miesiące i realizować swoje projekty, uczestniczyć w spotkaniach autorskich i wydarzeniach literackich.

 

Willa Decjusza będzie gościła w tym roku Andrása Imreha – węgierskiego poetę, tłumacza, wykładowcę i redaktora, Patrika Orieška – słowackiego pisarza i tłumacza. Czechy reprezentowała będzie Sára Vybíralová, a Polskę pisarka Żanna Słoniowska. Wszystkim uczestnikom projektu życzymy owocnego pobytu!

 

András Imreh (1966) – węgierski poeta, tłumacz, wykładowca, redaktor. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Wydziału Humanistycznego na Uniwersytecie ELTE w Budapeszcie. Później pracował jako dziennikarz i nauczyciel języka angielskiego. András Imreh opublikował wiele książek poetyckich i przekładów; jest też laureatem wielu dotacji i nagród. Zajął najpierw trzecie, a później pierwsze miejsce w krajowym konkursie translatorskim czasopisma HOLMI, a także otrzymał m.in. nagrodę Sorosa za twórczość poetycką (1998), nagrodę Wessely’ego dla tłumaczy (1999), nagrodę Istvána Vasa za twórczość poetycką (2002) i nagrodę Zsigmonda Móricza dla pisarzy (2000). Był też pisarzem i tłumaczem-rezydentem w Vancouver, Palma de Mallorca i Buenos Aires oraz otrzymał trzymiesięczną dotację im. Snorri Sturlusona na pobyt w Reykjavíku w 2011 r. W okresie pobytu w Willi Decjusza András Imreh oprócz ukończenia nowej książki poetyckiej i uzupełnienia jej o wiersze o Europie Środkowej chciałby zrealizować dwa cele. Jednym z nich jest nawiązanie kontaktu z polskim życiem literackim i społecznym, a drugim – wydanie numeru czasopisma Nagyvilág o współczesnej poezji polskiej.

 

Patrik Oriešek (1977) – słowacki pisarz, tłumacz i moderator dyskusji. Studiował filologię ukraińską i bułgarską na Uniwersytecie Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy na S‎łowacji oraz komparatystykę na uniwersytecie w Bratysławie. Po ukończeniu studiów pracował jako dramaturg i redaktor w Słowackim Radiu i Telewizji (RTVS). Publikował artykuły i przekłady. Po otrzymaniu stypendium od Stowarzyszenia Willa Decjusza Patrick Oriešek zamierza napisać serię tekstów na temat historii Ukrainy i środkowoeuropejskich kontekstów ideologicznych Ukrainy w związku z rosyjską konceptualizacją Ukrainy jako państwa i przestrzeni kulturalnej.

 

Żanna Słoniowska (1978) – tłumaczka, pisarka. Studiowała w Instytucie Edytorstwa Ukraińskiej Akademii Drukarstwa we Lwowie. Żanna Słoniowska pracowała jako lektor na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i scenarzystka programów historycznych w kanale TVP Historia, a także publikowała liczne artykuły m.in. na łamach „Gazety Wyborczej”, „Rzeczypospolitej” i „Tygodnika Powszechnego”. W 2011 r. otrzymała drugą nagrodę za opowiadanie „Iwona” w konkursie na najlepszy utwór prozatorski na Uniwersytecie Gdańskim, a trzy lata później przyznano jej pierwszą nagrodę w konkursie na najlepszą nieopublikowaną powieść za książkę „Dom z witrażem”, która później została wydana przez wydawnictwo Znak. Podczas pobytu w Willi Decjusza Żanna Słoniowska planuje badania nad postacią polsko-ukraińskiego malarza Leona Getza, który odegra istotną rolę w jej następnej powieści „Samotni i nadzy”.

 

Sára Vybíralová (1986) – czeska pisarka i tłumaczka. Studiowała na Wydziale Filozofii i Sztuki na Uniwersytecie Karola w Pradze. Obecnie uczestniczy w podwójnie prowadzonym programie doktorskim na École des Hautes Études en Sciences Sociales w Paryżu. Publikuje prozę, poezję, recenzje, krytykę, eseje i trłumaczenia. Podczas swojego pobytu w Willi Decjusza planuje pracować nad nowymi tekstami do zbioru opowiadań. 

 

Program Wyszehradzkie Rezydencje Literackie jest inicjatywą Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego będącą cyklem pobytów rezydenckich i wydarzeń literackich. Adresatem są pisarze, poeci, eseiści, krytycy, tłumacze literatury i dziennikarze z krajów Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Polska, Słowacja i Węgry). Program opiera się na partnerstwie czterech Instytucji Goszczących z każdego kraju V4: Institutu umeni w Pradze, Petőfi Irodalmi Múzeum w Budapeszcie, Stowarzyszenia Willa Decjusza w Krakowie i Literarné informačné centrum w Bratysławie.

 

visegrad_fund_logo_blue_800

Zobacz także