facebook

„Solidarność według kobiet” podczas 14. Letniej Szkoły Wyszehradzkiej

Serdecznie zapraszamy do Willi Decjusza na pokaz filmu Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego „Solidarność według kobiet”, który odbędzie się 15 lipca (środa), o godz. 15.00 w ramach 14. Letniej Szkoły Wyszehradzkiej (6-18 lipca 2015).  Wstęp wolny! 

 

Pełnometrażowy film dokumentalny „Solidarność według kobiet” opowiada historię kilkunastu odważnych Polek, których mądrość, determinacja i zaangażowanie w opozycję lat 80. wpłynęły na zmianę realiów politycznych w  Polsce. Tym, co spaja dwie płaszczyzny filmu, jest postać współreżyserki i narratorki – Marty Dzido.

 

Urodzona w 1981 roku symboliczna córka Solidarności próbuje odzyskać dla kobiet miejsce w narracji historycznej. 

Przejmujący dokument Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego, w którym nie brakuje suspensu, tajemnicy ani tempa, upomina się o zapomniane bohaterki, umożliwiając nam spojrzenie na ostatnie trzydzieści parę lat historii Polski z nowej perspektywy.

 

Konrad Wirkowski, Watch Docs

 

W filmie wiele jest scen-perełek, cudownych opowieści i zaskakujących wyznań.

 

Iwona Kurz, KINO

 

Skromny, a jednocześnie perswazyjny. Angażujący emocjonalnie i ideologicznie.

 

Paulina Kwiatkowska, Instytut Kultury Polskiej, UW

 

Polecam rewelacyjny film dokumentalny „Solidarność według kobiet” autorstwa Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego. Masa wspaniałych archiwaliów, sporo ciekawych opowieści, kilka nieoczywistych diagnoz. Film pokazuje prawdziwą wielkość kobiet w polityce i ich wpływ na bieg historii.

 

Agnieszka Graff, Wysokie Obcasy

 

Świetny, ważny, poruszający.

 

Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy

 

Marta Dzido niczym Agnieszka z „Człowieka z marmuru” wyruszyła z kamerą w poszukiwaniu bohatera, tutaj bohaterek, które pomogą jej zrozumieć. Bez nich, bez ich historii, nie może poznać tak na serio historii miejsca, w którym mieszka.

 

Agnieszka Wiśniewska, Dziennik Opinii

 

To bardzo dziwny dokument, wartościowa choć kontrowersyjna synteza dwóch narracji, które na ogół nie spotykają się ze sobą. Film niejednoznaczny i mocno na przekór.

 

Krzysztof Wołodźko, Wolny Portal Gdańsk

 

W filmie występują:

 

Jadwiga Chmielowska, Anna Dodziuk, Joanna Duda – Gwiazda, Janina Jankowska, Ewa Kubasiewicz – Houee, Henryka Krzywonos – Strycharska, Barbara Labuda, Helena Łuczywo, Ewa Ossowska, Zofia Romaszewska, Bożena Rybicka – Grzywaczewska, Grażyna Staniszewska, Jadwiga Staniszkis, Ludwika Wujec, Ewa Zydorek a także Alina Pienkowska, Anna Walentynowicz, Maryla Płońska.

 

Film powstał w partnerstwie publiczno – prywatnym z Instytutem Pamięci Narodowej, w koprodukcji z Instytutem Adama Mickiewicza, Instytucją Filmową Silesia Film i Europejskim Centrum Solidarności, przy wsparciu Polish American Congress Charitable Foundation, International Visegrad Fund, Fundacji Henricha Bölla, Fundacji Obiektyw-Na, „Młoda Polska” – Programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, donatorów prywatnych oraz uczestników crowdfundingu na wspieramkulture.pl.

 

Więcej informacji: www.solidarnoscwedlugkobiet.com

 

ZNAK_NBP_projekt_realizowany

 

Sponsorzy:

log_krakow_airport_niebieskiesiemenspzu

Zobacz także